Mercedes-Benz CLS Shooting Brake

Otomobillerde fonksiyonelliğe odaklanılırken düşen tasarım kalitesine bakılarak uzun yıllar boyunca tasarıma odaklanılırsa da fonksiyonelliğin azalacağı düşünüldü. Ancak kimi zaman ağırlık azaltmaya çalışırken, kimi zaman çevreci olmaya çalışırken yapılan hamleler fonksiyonellikle tasarımı bir araya getirdi. Ve artık, bu iki özellik otomobillerde markaların her zaman aynı anda ulaşmaya çalıştıkları iki şey halini aldı. Ancak bunu elde etmek kolay değil tahmin edilebileceği gibi. Markalar bu sonuca genelde büyük modellerde ulaşabiliyor. Sonuçta her modelin bir sınıfı, ve her sınıfın bir sınırı  var; ve markalar bir yere kadar modellerine fonksiyonellik katabiliyorlar. Şık, beğenilir tasarımları uygulamak ise kullanışlılıkta eksikliklere yol açabiliyor. Bu durumda her yüzeyden tasarımcılara geniş alan sunan aile aracı veya büyük bagaj kapasiteli araçlar iki özelliğin harika beraberliğini taşıyan araçlar haline geliyor. Yakın zamana kadar büyük araçlarda şık görünümlere rastlanmıyordu. Ancak otomotiv alanındaki değişimler ve dış dünyadaki yeni akımlar tasarımcılara yeni fikirler vermiş olsa gerek; çünkü artık her sınıfta tasarım harikaları görülüyor. Bu tasarım harikalarına bir yenisi de Mercedes tarafından katıldı. Geçmişi her zaman düzgün olan modeller vardır ya, işte onlardan biri olan CLS, sonunda büyük bagajlı kardeşine kavuştu. Mercedes’ in önceki nesil CLS’ de sunmadığı bir model olan büyük model, Mercedes tarafından bir Station Wagon olarak nitelendirilmiyor. Daha önce tanıtılan konsept modeldeki gibi adı Shooting Brake olan bu model, adının başında CLS eki olması nedeniyle orta üst sınıf SW modeller arasında çok daha şık görünüyor. Mercedes, bu modelde kendisinin lüks anlayışını da bir kez daha göstermiş. Bagaj bölümünde bile ahşap detaylar sunan marka, yeni modeliyle kendi ürün gamı içinde de rakipler yaratmış. Yeni CLS Shooting Brake, markanın orta üst sınıfı modelleri olan E serisinin SW versiyonunu etkileyebileceği gibi, tamamen SW olarak üretilen ve özellikle Amerika pazarına hitap eden R serisinin de satışlarından kendine pay bulabilir.

Ancak modelin bedeli de hem markası hem de özellikleri nedeniyle yüksek, yani marka veya model yeni müşterilere açılmıyor. Modelin kendisine bakıldığında ise kendi sınıfını yaratan CLS’ nin rakiplerinin bu tip model sunmaması onun satışlarının biraz daha yüksek olacağını gösteriyor. Ancak bu modeli kimlerin tercih etmek isteyeceği de halen bir merak konusu. Büyük ihtimalle aile olarak tatillere çıkan yöneticiler veya sporla ilgilenen zengin alıcılar için ideal bir model olacak olan Shooting Brake, ülkemize geldiğinde ise sadece galerilerde bulunan modellerden olabilir. Aslında CLS ülkemizde yeni nesli ile sevildi, ancak bu modelin çok da gençlere hitap ettiği söylenemez. Uzun yapısına rağmen hatları ve kullanılan materyaller ile lüks olduğu açık olan model, daha yaşlı kullanıcılar için seçilebilecek bir model olacak gibi. Ön kısmında sedan model gibi iki ızgara seçeneğine sahip olan modelin yan kısmı zaten baştan beri tahmin ediliyordu. Kişiliği ve ruhu bilenen CLS’ nin SW benzeri modelinin cam şekli de zaten aynen modeldeki gibi olabilirdi. Arka kısımda ise öne uzayan şık farlar ve eğimli yapı öne çıkan özellikle. İç mekan ise, bir Mercedes’ ten beklenecek her şeyi sunuyor. Ortada analog saat, alttan aydınlatmalı parlak siyah parçalar araca bir salon havası katıyor, genişlik hissi de bunu pekiştiriyor. Mercedes, CLS Shooting Brake’ i altı versiyonla sunuyor. 2’ si dizel, 2’si benzinli motorların yanında 4 tekerlekten çekişli 2 model daha bulunuyor. Tüm motorların ortak özelliği ise 7G-TRONIC PLUS otomatik şanzımana ve start-stop sistemine sahip olmaları. Yani aynı zaman Shooting Brake tasarruflu kullanımlar da sunacak. Oldukça güçlü motorlardan oluşan motorlardan oluşan motor gamının herhangi bir üyesinin fiyatını karşılamak bu modeli almaya hazır kişiler için sorun olmayacaktır. Aracın dışına tekrar çıkılıp öne bakıldığında farlar tıpkı orijinal modeldeki gibi dikkat çekiyor. “C” harfi ve simetriğini oluşturan LED aydınlatmalar, her farda 71 adet bulunuyor. Mercedes, Intelligent Light System adıyla hem Bi-Xenon hem de LED aydınlatma sunuyor. Kısacası Mercedes, CLS Shooting Brake’ i kısıtlı bir kitleye sunuyor, ancak alıcılarını oldukça mutlu edecek bir araç bu.

CLS Shooting BrakeÖn tasarım detaylı incelenilmeye başlandığında ise sportif ızgara seçiminin Shooting Brake versiyonunda dahi çok şık olduğu görülüyor. Önden bakıldığında hafif görünen yan kısım, aracın arkaya doğru tavanının yuvarlaksal olarak indiğini gösteriyor ve buna farlar da uyumlu görünüyor. Yana ve yukarıya doru incelerek uzayan farla, araca can katan detaylar ve yüz kısmındaki “altın oran” ‘ı oluşturuyorlar. Izgara, yan kenarları yukarı doğru yanlara açılan yapıda ve üst ve alt kenarları da alt ve üstlere doğru çok hafif eğimle yükseliyorlar. Izgaranın çevresinde parlak çerçeve ve içinde kalın bir parlak şerit bulunuyor. Bu şeridin ortasında ise boşlukları dolgulu büyük Mercedes logosu yer alıyor. Izgaranın daha da derinine bakıldığında ise baklava dilimi şeklinde petekler görülüyor. Nasıl olduğu bilinmez, ancak bu petekler aşağıdaki ızgarada da bulunuyor ve aracın sportif yanına katkıda bulunuyorlar. Üst ızgaranın yan kenarlarından başlayıp kaputun sonuna kadar giden çizgiler, kaput üzerinde bir alanı öne çıkarıyor, dolayısıyla ızgara da bakılan yerlerden oluyor. Farların şekli ise oldukça enteresan. İç yan kenarı eğimli yukarı çıkarken bir yerde içeri çok hafif girinti yapan farların alt kenarları da alttan eğimli yana çıkıyor ve dikelerek üst, yani iç yan kenarla birleşiyorlar. Farların ortalarında bulunan LED grupları farlara aydınlık getiriyor, içleri karmaşık detaylar nedeniyle oldukça karanlık. Farların altından onların alt kenarlarına benzer ince bir çizgi geçiyor. Alt ızgara ise üsttekinin zıttı şekilde, köşeli bir yapıya sahip. Düz üst kenar, aşağıya açılan yan kenarlar ve ortalarda köşeli şekilde aşağıya inen alt kenar alt ızgarayı oluşturuyor ve ızgaranın üst kenarının ortalarında plaka bulunuyor. Yanlarında sis farları bulunan alt ızgarayı bu detaylarla ayıran şey, sis farlarının daha çıkık yan kirişleri. Sis farlarını ayrı katmandaymış gibi gösteren bu durum, basitliği engelliyor. Sis farları paralelkenar şeklindeki siyah zeminlerde ve ince beyaz LED aydınlatmalar halinde. Yan kısma geçmeden önce güvenlik konusunda da yeniliklere bakılmalı. Aktif Kör Nokta Desteği, Aktif Şeritte Kalma Desteği sistemleri Sürüş Desteği paketinin üyeleri olarak göze çarpıyor ve bunlar DISTRONIC PLUS, BAS PLUS ve PRE-SAFE Fren sistemleri ile koordine çalışıyor. CLS Shooting Brake, aynı zamanda şeritte kalma konusunda uyarı yapmakla kalmıyor, şerit dışına çıkılması durumunda nazik hareketlerle aracı yeniden şeride sokuyor.

CLS Shooting BrakeYan tasarımda ise çok daha sade bir görünüm var, fakat CLS ailesinin  sıradışı özellikler korunmuş. Aracın tabanına inmeye niyetli cam şekli, Shooting Brake’ de de korunmuş ve bu sefer sedandakinin aksine çok daha büyük. Önden başlayarak arkaya hafifçe inen alt kenar, arka stoplara yaklaşınca kıvrılarak öne dönmek üzere harekete geçiyor ve dönüşü de eğimle yapıyor. İki kapı arasında maksimum yüksekliğe ulaşan cam, siyah temalı iç mekana büyük aydınlık getiriyor olmalı. Camlar çerçevesiz ve bu detayı lüks otomobil severler bilecektir. Araca prestij katan bu durum nedeniyle camlara bakarken, iki camın arasında kaygan siyah dolgu kullanıldığı görülüyor. Arka kapının camlar üzerindeki kısmı eğimli. Yakıt kapağı ise üçüncü parça yan camın alt kenarına bitişik. Tekerlekler yuvarlak detaylarla çıkıklaştırılmış. Arka tekerin hizasına bakıldığında ise çok daha geniş çaplı başka bir vurgu görülüyor. Bu vurguya birleşen bir çizgi ise ön farların uçlarından geliyor. Kapı kollarının hemen altında olan bu çizgi, yuvarlak vurgunun altındaki diğer çizgi ile saçma görünmekten kurtuluyor. Kapı kolları Mercedes’ e özgü ,ancak yine de kol yapısında. Yan aynalardaki yan sinyal lambaları alışılan Mercedes sinyalleri şeklinde. Arka kısım ise eğimli sonlanışı ile sanki Porsche Panamera’ yı andırıyor. Arka tekerlerin çevresindeki daha geniş yuvarlağın çıkış noktası olan arka stop lambaları öne uzayan güzel şekilleri ile bir yaprağı çağrıştırıyor. En uç noktadan önce düz olarak arkaya uzayan, sonra hafif bükülerek alt kenarla birleşen üst kenar, şekli basitlikten kurtarıyor. Lambaların içinde aynı şeklin ölçekli halleri bulunuyor. Açıktan koyuya, sonra LED katmana, en sonra beyaz katmana geçen bu stop lambaları arka kısma renk katıyor. Geniş ve eğimli arka camın altında marka logosu ve model adı, altında ise parlak şerit bulunuyor. Şeridin altında ise daha derinde plaka yer alıyor. Bu detaydan sonra sonlanan bagaj kapağı, çıkıklaşan tamponu beraberinde getiriyor ve en altta siyah bölüm görünüyor. İki uçtaki egzoz çıkışları ile sportif olarak sonlandırılan arka kısımdan sonra dış tasarım akıllarda kalıyor.

CLS Shooting Brakeİç mekanda ise  lükse önem verilmiş, beklendiği gibi. Kül grisi ve kirli beyaz renkli iç mekan özellikle hoş görünüyor ve içerideki yaşam alanı hissini pekiştiriyor. Göstergeler üç adet çıkık yuvarlak ve basit ama okunaklı yazı tipleri ile Mercedes geleneğini sürdürüyorlar. İçlerinde bir de siyah yuvarlak bulunan göstergeler, sportif direksiyon ile tamamlanıyor. Göstergelerin yanında, orta konsolun üstlerinde ve kapı iç yüzlerinde bulunan parlak siyah kaplamalar ise çıkık ve altlarından turuncu aydınlatmalar görünüyor. Bunun özellikle geceleri çok hoş görüneceği açık. Orta konsolun en üstünde içeri gömülmüş renkli ekran, navigasyon ve internete girme imkanı sunuyor. Bunun altında bahsedilen siyah şerit bulunuyor ve bu şeridin orta konsol hizasındaki kısmında hava çıkışları ve analog saat bulunuyor. Daha altta radyo kontrolleri, havalandırma kontrolleri bulunuyor ve zemin düzleşerek vites koluna alan oluşturuyor. Kapı iç yüzlerindeki beyaz parçalar içeri renk katıyor. Bagaj ise şüphesiz oldukça büyük. Sunduğu alan henüz açıklanmayan bagaj, koltukların da yatırılmasıyla hobi kullanımına ideal olacaktır. Bu şıklıkta, bu kullanışlılığı sunan az sayıdaki araçlardan olan CLS Shooting Brake, teknolojik özellikleri ve konforu ile de göz dolduruyor. 400.000 TL üzerindeki başlangıç fiyatı ise yollarda görülmemesini açıklıyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s