Opel Adam

Şehirlerde kullanım için tasarlanan minik otomobiller genellikle utanç verici görülmüştür. Bunun nedeni sadece kullanıcıların seçici olması değil, bu otomobillerin de kötü tasarlanmış olması olsa gerek. Ancak son yıllarda atılan büyük adımlar şehir içinde kullanılmak için tasarlanmış küçük otomobillere bakış açısını değiştirmek adına büyük başarılar. Bu sınıf otomobillerin karizmatik olması gibi bir beklenti 2001 yılına kadar yoktu, ancak 2001 yılında satışa sunulan Mini Cooper’ ın yeni nesli, şehir arabalarında tarz aranmasına neden oldu. Ardından gelen Fiat 500 gibi özel otomobiller, bu sınıfta da rekabetin büyük olacağının mesajlarını verdi ve halkın gözünde erişilebilir olan markalar da  bu sınıf üzerinde çalışmaya başladılar. Bu çalışmaların sonuçlarından biri ise geçen hafta içinde ortaya çıktı. Marka imajını giderek geliştiren Opel, uzun zamandır bu sınıfta bir model sunacağını söylüyordu ve sonunda bu modelini tanıttı. Ve büyük ihtimalle 3 kapılı küçük şehir otomobilleri arasındaki savaşın önemli üyelerinden biri olacak. İsmini bile halka tanıtırken oyunlar yapan Opel, yeni A segmentindeki modeline Adam, yani kurucusunun ismini verdi. Adam Opel’ in izi, Opel Adam olarak korunacak yani. Bu isim hakkında çok tartışma olsa da model enteresan tasarımıyla bu enteresan isme uygun görünüyor. Tasarım hakkından ise tıpkı isim gibi çok tartışma var. Daha önce Opel ürün gamında görülmemiş bir tarza sahip olan model, ön kısımdan bakıldığında alttaki ızgarası ile dikkat çekiyor. Büyük farlar, ağza benzeyen ızgara, farklı renkteki tavan parçası Opel Adam’a özgünlük katan detaylardan. Marka bu modeli özellikle gençler için tasarlamış olsa gerek. Tasarımında eski otomobillerde bulunan hiçbir detaya rastlanılmayan Adam, yanda değişik cam şekli, arkada ise küçültülmüş tanıdık Opel farları ile akılda kalıyor.

Parlak çizgilerin ve dalgalanmaların, katmanların oluşturduğu bu sıradışı model, daha öncenin ilgi çekici otomobilleri yanında bile daha heyecan verici görünüyor. Beğenilmeme olasılığı elbette var – tıpkı her otomobil gibi –  ancak onun bu ilginç görünümü ona özel bir güç katıyor. Adam’ da şıklık aranması ise yanlış olur. Bu modelin şehirle olan şaşırtıcı uyumu ve kullanıcının kişiliğine göre değişen özellikleri, başta takdir edilmesi gereken detaylar. Opel, Adam için 3 farklı donanım paketi hazırlamış. Adam Jam, Slam ve Glam. Kullanıcıların yaşlarına göre değişen zevklerine uygun bu 3 farklı paketten Glam, daha büyük yaştaki sürücüler için tasarlanmış olmalı. Daha çok lükse önem verildiği açık olan bu pakette, lüksü tanımladığı söylenebilecek renkler, krom detaylar ve kaliteli kumaşlar yoğunlukta. Slam ise sportif detayları ile öne çıkan bir model oluşturuyor. Jantlarının bir kollarının gövde renginde olması ile dikkat çeken Slam modelleri, karartılmış teker detayları ve renkleri ile yarış havası yaratmayı hedefliyor. Adam Jam ise, daha çok gençler için uygun bir model. Üniversite öğrencileri için ideal bir araba olabilecek olan Adam Jam, kişiselleştirebilme seçenekleri ve iki renkli iç mekanı ile tamamen kullanıcıya özgü bir araç olmasıyla dikkat çekiyor. Fakat alıcı hangi paketi seçerse seçsin, Adam son derece kişisel ve özel bir model oluyor. Tavan parçasının gövdeden ayrı olduğunu özellikle vurgulamak için arka, yan ve ön camı bağlı olan Adam, arkadan bakıldığında ise çok hoş gözükmeyebilir. Aracın tasarım bakımından eksik yönü olan arka kısım, eğimli yapısı ile biraz basit ve çirkin görünüyor. Hafif bir Retro havası sezilen Adam, eski dönemlerin otomobilleri gibi olmamasına rağmen büyük ihtimalle yan cam şekli ile eskiyi çağrıştırıyor. Ülkemize tek motor seçeneği ile ithal edilen Adam, 70 beygirlik 1.2 XEL motorla manuel şanzımanlı olarak geliyor. Adam teknoloji bakımından ise eskiyle ortak yön taşımıyor. Akıllı telefon sahiplerini mutlu edecek telefon entegrasyonu özelliğiyle Android veya iOs işletim sistemli telefonlarla beraber çalışabilen bilgilendirme sistemine sahip Adam, ayrıca Bluetooth özelliğine sahip müzik çalarlar ile de müzik sistemini bağlayabiliyor. Opel’ in yeni modeli, iç mekanda bu sınıf otomobillerden beklenmeyecek bir alan sunarken, kontrollerde de krom detaylar taşıyor. Kısacası Adam, bu sınıfın yıllardır görmediği yeniliği beraberinde getiriyor.

Aracın ön tasarımı incelenmeye başlandığında çocukların otomobillerin burnunu surata benzettiği zamanlar aklınıza gelebilir. Çünkü ön tasarım ciddi şekilde bir surata benziyor ve bu bir yetişkini bile böyle düşünmeye itebilir. Ön farlar, arkaya doğru yükselen arka üst uçları ile ve tamamen köşeli olmayan ama üçgeni çağrıştıran görünümleri ile dikkatleri topluyor. İçlerinde modern bir aydınlatma teknolojisine rastlanılmayan farlar, kısmen karartılmış bölgeleri ile beğeni topluyor. Farların altındaki yuvarlak sis farları, yuvarlak kenarlarla çevreleniyor ve bu yuvarlaksal çizginin üst kısmı düzleşerek iki sis farının bu detaylarını birleştiriyor. Sis farlarını çevreleyen kenar düzleşerek ortaya geldiğinde ise ızgaranın üst kenarı haline geliyor. Izgaranın içine bakıldığında üst yarıda bulunan logo ve kollar ilgiyi topluyor. Ortada bulunan logonun iki yanından çıkan kollar yanlara uzuyor ve yukarı yumuşak eğimle kalkıyor. Giderek incelen bu kolların üst kısmında ızgara yatay çizgilerden oluşurken, alt kısmında ise üst üste yukarı kalkıp inen çizgilerden oluşuyor. Sis farlarının bulunduğu bölümün ızgaraya bakan yanlarında bulunan değişik eğim, logodan uzayan kollardan geliyor ve kolların gövdeyi ittiği etkisini yaratıyor. Izgaranın altında ize plaka yer alıyor. Plakanın altında ince bir çizgi, onun altında ise içeri bu çizgi uzunluğunda bir girinti bulunuyor. Sis farlarının da altına bakıldığında üçgen çıkıntılar görülüyor. Böylece boşluklar kapatılmış oluyor, bu detaylar ise aracı basitleştirmiyor. Kaputa bakıldığında, farların üst köşelerinden çıkan yumuşak kabartılar görülüyor ve kaputun ortasından geçen ve aracı ikiye bölen, ortalarda daha keskin bir çizgi bulunuyor. Motor kapağının yan çizgileri de öne çıkıyor. Ön cam ise donanıma göre panoramik olabiliyor.

Opel Adam Arka

Yan tasarım incelenilmeye başlandığında cam şeklinin Fiat 500’ ü çağrıştırdığı söylenebilir. Ön camın yana olan uzantısının ucundan başlayarak eğimle yukarı çıkan, sonra hafif eğimle arkaya giden, ardından eğimle inen ve arkaya doğru açılmaya devam eden üst kenar, arka camın uzantısı ile birleşiyor, birleşirken de düzleşiyor. Alt kenar ise düz olarak arkadan geliyor ve ön camın uzantısından sonra da devam ederek farlara değen çizgi halini alıyor. Camın üst kenarı parlak kaplamalı ve ön kapının camı ile kapı sınırı arasındaki kısmı parlak siyah kaplamalı. Aynalar tavan renginde ve yan sinyal lambası ön tekerleğin yukarı yanında alışılan şekilde. Kapının altına bakıldığında ise kapı dik kenarının ortalarında başlayan ve aşağıda yatay hale gelen bir kenar görülüyor. Aşağıya arkaya doğru açılan eğimle gelen bu kenar, düzleştikten sonra daha büyük bir ara kat yaratıyor. Bu detay yana hareketlilik katan tek detay değil. Ayrıca sade şekilli kapı kolunun çevresini saran elips yarısı şeklindeki çizgi de üst kenarından arkaya uzayarak kapı kolunu özel hale getiriyor. Bu uzayan çizginin bir kısmına değen yuvarlak yakıt kapağı bulunuyor. Tekerlekler çıkıklaştırılmış ve kollar da pervane kollarına benziyor, ancak onlardan daha sportif oldukları kesin. Arkaya geçerken ise ince arka kısma giden uzantının üzerinde “ADAM” logosunun bulunması dikkat çekiyor. İsmi ile hatırlanacak bir model olan Adam, özel bir model olduğunu tüm özel tasarımlar gibi belli ediyor. Arkada ise cam uzantının ardından hemen köşe ile yükseliyor ve eğimle üst kenarla birleşiyor. Böylece üst kısım sadece bir şapka gibi görünüyor. Kısa camın altında başlayan bagaj kapağının üst yarısında bulunan ortalanmış çentiğin altında marka logosu ve iki yanda arka farlar bulunuyor. Öne uzayan ve içeride basamak atlayan farların içerideki alt kenarı şle biten bagaj kapağı çok büyük olmadığı gerekçesiyle erken bitirilmiş olabilir. Altta bulunan plaka alanının iki yanında yuvarlak farlar bulunuyor. Soldaki kırmızı, sağdaki beyaz olan bu farların yan sınırlarını oluşturduğu ince uzun bu alanın altında sonlanan arka kısım, özdün dış tasarımın da sonu oluyor.

İç mekana geçildiğinde ise renkli parçalar yolcuları karşılıyor. Kırmızı aydınlatmalı göstergeler, sarı kaplamalı alanlar ve renkli ekran iç mekanı özgün kılan detaylar. Göstergelere bakıldığında, her boşluktan kırmızı aydınlatma görülüyor ve göstergelerin çıkıklıklarının etrafı parlak. Direksiyon simidinin altında bulunan renkli kısım, göstergelerin altı ve orta konsoldaki ek parçalarla aynı renkte. Ortadan çıkık direksiyon oldukça ilgi çekerken, orta konsolun başındaki büyük ekranda tanıtım görsellerinde bir TV programının olması ilginç. Üstte, renkli kısımda havalandırma çıkışları bulunan araç Corsa’ yı andırmıyor değil içeriden. Koltuklar oldukça şık ve kapı  iç yüzleri güzel tasarlanmış. Kısacası Opel Adam savaşa iyi hazırlanmış. Bu savaşa Smart Fortwo’ yu bile dahil etmiyoruz. Mini Cooper’ ı kalite bakımından geçebilir mi bilinmez, ancak satış bakımından geçmesi olası. Ülkemizde 39.000 TL’ lik bir başlangıç fiyatıyla sınıfındaki modellere göre uygun.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s