Seat Toledo

3 yıl üretimine ara verilen Toledo, yeniden sedan olarak Skoda Rapid altyapısı üzerinden canlanıyor ve sınıfındaki diğer otomobillere göre daha ekonomik bir alternatik olarak yola çıkıyor. 50.000 TL civarında başlangıç fiyatına sahip olan araç satın alınırken dikkat edilmesi gereken şey istenen özellik. Daha ucuzu isteniyorsa kardeşi olan Skoda Rapid de düşünülebilir. Ancak Toledo daha pahalı olmasına rağmen Rapid’ e göre konfor özelliklerinde çok fark sunmuyor. Günümüzde otomobil markalarının masraflarını azaltmak için sıkça kullandıkları bir yöntem olan logo değiştirerek bilinen bir modeli yeniymiş gibi sunmak, genelde güzel sonuçlar yaratmasa da; son zamanlarda markaların bu yöntemle oluşturulmuş modellerin beğenilmediğini anlamaları bu tür araçlardaki kalitenin değişmesini sağladı. Daha özgün modellerle karşılaşmamızı sağlayan bu gelişme dikkate alınarak üretilen modellerin sayısı henüz çok olmasa da onlar arasına yenileri de katılmıyor değil. Logosu değiştirilerek sunulan modeller alanındaki en yeni üyeler ise küçük-kompakt sedan modeller. Volkswagen Grubu’ nun ana markası Volkswagen’ den daha ekonomik modeller üreten markaları Seat ve Skoda, geçen aylarda Volkswagen up! ‘ ı nasıl kendilerine uyarladılarsa, şimdi küçük sedanlarını kendi tarzlarında sunacaklarını açıkladılar. Skoda’ nın Rapid, Seat’ ın ise Toledo olarak satacağı yeni sedan modeller yine de küçük farklılıklara sahip. Daha düşük bir fiyatla satılmaları neredeyse kesin olan Rapid ve Toledo, halkın daha çok ilgisini çekecektir. Ancak bu ikili arasından daha kaliteli bir imaja sahip olan ve daha çekici görüneni seçecek olan alıcıların seçimi büyük ihtimalle Toledo olacaktır. Yenilenen marka imajlarıyla ilgi uyandıran iki markanın daha üst düzey müşterilere hitap edeni Seat, yeni tasarım anlayışını Toledo’ da da yansıtmış ve kaliteli bir sonuç yaratmış. Keskin hatlar sayesinde markaya göre “zamanı geçmeyen” bir tasarımı olan Toledo, ona bakanlara zamanı geçmeyecek gibi gelmeyebilir, ama etkileyici göründüğü kesin. Karakteristik farlar ve markayı temsil eden ızgara, modelin en çok dikkat çeken ve farklılık yaratan detayları. Arkadaki büyük farlar da dış tasarımdaki farklılıklardan.

Bu modelde daha çok farklılıkların aranmasının nedeni, daha önceki yıllarda yapılan yeniden logolandırma çalışmalarının kalitesinin düşük olması ve şimdiki durumun merak edilmesi. Ortak markaların kullandığı bu teknik, uzun zamandır başarılı sonuçlar doğurmuyor ve ufacık bir farklılıktan sadece bir markanın kazanmasına neden oluyordu. Şimdi ise markalar tamamen farklı iki model yaratmayı hedeflemeli. Başarılı olmayı kesinleştirmek için gereken farklı modeller alıcılar için farklı şeyler sunmalı ki markalar masraflarını kısarken gelir elde etsin. Bunu başarmak adına çok da olmasa farklılıklar yaratmayı başaran Seat, Skoda Rapid’i  Toledo olarak adlandırarak 3 yıl ölü kalmış bir modeli canlandırıyor. Aslında Toledo 8 yıl ölü kaldı denebilir. İlk olarak 1991 yılında üretilen Toledo, 2004 yılına kadar sedan olarak üretilmişti ve 2004 yılında marka, ürün gamının Hatchback modellerle dolu olmasına rağmen Toledo’ yu da Hatchback yapmıştı. Ürün gamında Altea gibi bir aile modeli bulunmasına rağmen Seat, saçma bir kararla birden fazla aile aracı sunmaya çalışmıştı. Ve tahmin edileceği gibi bu plan başarısız oldu. 2009 yılında üretimi duran ve adı yok olan model, bu sene ise yeniden kökleri gibi sedan olarak yeniden doğuyor. Halkta adı çok geçmeyen bir marka olan Seat’ ın az da olsa bilinen bir model adıyla bu serüvene adım atması doğru bir karar. Toledo iç mekanında son Seat modellerinde olduğu gibi Volkswagen hatlarını taşıyor. Bu kısmıyla görünüm olarak farklılık yaratmasa da Toledo, daha ekonomik olması beklendiğinden malzeme kalitesi bakımından eksiklere sahip olabilir. Araç 2004′ deki nesliyle karşılaştırıldığında ise 4.48 metrelik boyuyla önceki nesline göre 4 cm uzun olduğu görülüyor. Ayrıca araç bu sefer önceki nesli yerine daha da önceki son sedan neslinin ilerisinde olmaya çalışıyor. Önceki nesildeki başarısızlık unutularak başarılı bir model üzerinden geliştirilen Toledo, sade ve sportif bir görünüme sahip. Az detaya rağmen güzel görünen model, yan kısımdan bakıldığında ince C sütunu sayesinde daha coupe benzeri görünüyor ve öndeki kısık göze benzeyen farlar ile sinirli bir ruh hali kazanıyor. Araç en yeni Volkswagen Grubu motorlarıyla sunuluyor. 1.2 litrelik TSI seçenek 105 beygir güç üretiyor. 100 km’ de yakıt tüketimi 5,4 litre. Diğer benzinli motor 1.4 TSI 122 beygirlik motor DSG şanzımanla geliyor ve 5,8 litre/100 km yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. Dizel motorların ilki 1.6 TDI CR 105 beygirlik seçenek, 100 km’  de 4,4 litre yakıt harcıyor. Son dönemin popüler seçimi dizel otomatik opsiyon olan 1.6 TDI CR 90 bg DSG kombinasyonunun tüketimi ise 4,5 litre. Fiyat listesi için tıklayınız. 

Seat Toledo ÖnAracın tasarımı önden başlanarak detaylı incelenmeye başlandığında ise Volkswagen modelini hatırlatacak  hiçbir detay bulunamıyor. Izgara ile ayrık farlar en başta ayrı bir tasarım olduğunu anlatıyor. Farlara bakıldığında ise yukarı uzayan üst ve paralel alt kenar uyum oluşturuyor. Eğimli yan kenarlar da paralel olunca ise farların şeklinin bir güzelliğinin olmasını sağlayan detay alt kenardaki basamak oluyor. Alt kenar başta düz giderken, yan yüze yakın yerde bir basamak atlıyor ve çapraz eğimle aşağıya inerek aşağıya uzayan dış yan kenarla birleşiyor. Farların içlerine bakıldığında ise güncel bir detay görülmüyor. Ne LED ne de Bi-Xenon aydınlatmalar bulunuyor farın içinde. Ancak bu demek değil ki farlar kötü değil. Bu iki farın arasında ise yan kenarları farlarınkilere paralel olan ızgara bulunuyor. Izgaranın içine bakıldığında ise parlak çerçeve içinde basık altıgen şeklinde peteklerin olduğu panjur görülüyor. Izgaranın hem yükseklik hem de genişlik bakımından ortasında olan logo küçük kalıyor. Yan kenarları aşağıya doğru kapanan ızgara dörtgen şekilde. Izgaranın altında gövde rengi zeminde bulunan plakanın da altına bakıldığında ise daha büyük ızgara ile karşılaşılıyor. Bu büyük ızgaranın  şekli ise üsttekinin yatay eksene göre simetriği. Bu panjurun da petekleri aynı ve daha içeride. Izgaranın yan sınırlarını oluşturan yan kolonların çevresine bakıldığında ise sis farlarının da ayraçları oldukları görülüyor. Siyah zemin üzerinde bulunan dikdörtgensel sis farları, çok dikkat çekmiyor. Sis farlarının yuvalarının alt kenarları ile ortadaki ızgaranın alt kenarı aynı hizada ve bu kenarlar dik kolonlar üstünde devam ediyor. Yuvaların üzerlerinde ise bir çentik benzeri detay bulunuyor. Farlarla sis farları arasındaki  boşluğun düz olmasını engelleyen bu detay sıkıcılığın önüne geçiyor. Kaputa bakıldığında ise ortadan geçen bir şeridin olduğu görülüyor. Aracın iki yanının simetri ekseni olan bu çizginin yanlarında ise ön farların iç yan kenarlarının devamı olan ve ön camın yanlarına uzayan çizgiler bulunuyor.

 

Seat Toledo ArkaAracın sade ve Rapid ile paylaşılan yan kısmına bakıldığında ise yine de bu çizgilerin araca uyum sağladığına karar veriliyor. Yan tasarımlar genelde logo değişikliği yapılan modellerde dokunulmayan bölümler oluyor, ve bu durum Toledo için de aynı. Önden arkaya düz giden alt kenar ,arkada yukarı kalkıp kısa süre daha çok az eğimle arkaya uzayan dik kenar, ardından gelen eğimli öne dönen kenar ve düz üst kenarın ardından gelen eğimli başlangıç noktasına dönen kenarla oluşan yan cam şekli, oldukça sade ve Seat tarzında rastlanmamış olsa da, gelecekte Seat’ ın daha köşeli modeller yapacağının bilinmesi buna uyum sağlanmasını kolaylaştırıyor. Cam çıtaları ince olan ve iki cam arasında kalan kısmı mat siyah malzeme ile kaplı olan modelin yan aynaları gövde renginde ve yan sinyal lambaları ön tekerleğin yakınında. Tekerleklerde ise çok sade jant kapaklarının bulunması genel sadelikle uyumlu olduğundan sorun meydana getirmiyor. Ön farların en uçtaki köşesinden yana düz olarak uzayan çizgi, kapı kollarının üzerinden geçerek arka farlarla birleşiyor. Kapı kolları gövde renginde ve sade şekilli. Kapıların altına bakıldığında ise düz çizgilerin oluşturduğu eğimli bir katman sayesinde hareketlilik elde edildiği görülüyor. Arka kısma bakıldığında ise şişirilmiş farlarla modele Seat havası katıldığı görülüyor. Kısa bagaj kapağının dik yüzeyinin ortasında bulunan logo ve altında bulunan ortalanmış model adı Seat modellerinde bilinen özelliklerden. Stop lambaları ise bagaj kapağı nedeniyle iki parça. Yana açılan ve yukarı kalkan kenarları sayesinde beşgen hale gelen farların içi yoğun olarak kırmızı ama iç üst kenarlarda beyaz bölümler bulunuyor. Bagaj kapağından daha çıkık olan tamponun gövde rengi kısmı üzerinde geçiş girintide plaka yer alıyor. Yan kenarları dışa açılan bu girintinin de altında ise siyah kaplamalı alan bulunuyor. Böylece sonlanan dış tasarımda dikkat çeken detay ise antenin çok belirgin olması.

 

Seat Toledo İçİç mekana geçildiğinde ise yuvarlatılmış köşeli Volkswagen detayları, markanın daha önceki kullanıcılarına tanıdık gelecektir. Sarı ve siyahın güzel kullanıldığı iç mekan iç karartıcı değil ve aracı olduğundan daha geniş hissettiriyor. Göstergelere bakıldığında siyah arkaplanlı olmaları nedeniyle çok dikkat çekmedikleri fark ediliyor. Ancak sportif yazı tipleri ile beklenmedik bir alandan sportiflik sağlıyor göstergeler. İki ana göstergenin arasında bulunan bilgi ekranı ise sadece gerekli bilgileri, yani bu tür bir ekrandan beklenen bilgileri sunuyor, geri kalanını ise orta konsoldaki ekrana bırakıyor. Direksiyonun ortasındaki bölümde Seat ızgarasının şekli seziliyor. Altında metal bir bölümü bulunan direksiyon çok çekici değil. Genel olarak kokpite bakıldığında ise baştan başa bir şeridin olduğu görülüyor. Üzerinde sadece havalandırma çıkışlarını bulunduran bu şeridin ortalarına bakılıp gözler aşağıya indirildiğinde siyah orta konsol elemanları görülüyor. En başta radyo ayarlarının yapıldığı dokunmatik ekran bulunuyor. Navigasyon da buradan sunuluyor. Daha altta ise havalandırma kontrolleri çok az daha derinde yer alıyor.Altta ise depolama gözü bulunuyor ve önünde ise sade vites kolu. Her şeyin geometrik olduğu bir kabin biraz sıkıcı sanki.Kapı iç yüzlerinde de bulunan bu düz ve yumuşak eğimle bağlanmış bu hatlar insanda “gitsek de bitse” hissi uyandırabilir. Arka sıra dört kişilik yolculuklar için uygun. Koltuk iç yüzleri ise sade. Şu anda gereksiz derecede pahalı, ancak rakipleri için de aynı durum söz konusu. Jetta’dan daha ucuz ve Skoda’ dan daha prestijlisini isteyenlere de uygun.

Bir yorum var.

  1. Karşılaştırma: Skoda Rapid/ Seat Toledo | Otomobil Günlüğü

    […] Detaylı İnceleme İçin Tıklayınız- 3 yıl üretimine ara verilen Toledo, yeniden sedan olarak Skoda Rapid altyapısı üzerinden canlanıyor ve sınıfındaki diğer otomobillere göre daha ekonomik bir alternatik olarak yola çıkıyor. 37.500 TL’ lik başlangıç fiyatına sahip olan araç satın alınırken dikkat edilmesi gereken şey istenen özellik. Daha ucuzu isteniyorsa kardeşi olan Skoda Rapid de düşünülebilir. Ancak Toledo daha pahalı olmasına rağmen Rapid’ e göre konfor özelliklerinde çok fark sunmuyor. […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s