Chevrolet Malibu

Haberiniz var mı? Chevrolet 2015 yılı sonunda Avrupa pazarından çıkıyor.

İcat olarak bakıldığında otomobiller ne kadar mükemmel varlıklar değil mi? Bir yerden bir yere ulaşmanızı sağlayan ve aynı zamanda sıcak veya soğuk, istediğiniz bir ortamda bulunduğunuz bu metal gövdeli hareketli icatların tarihi 1670’ lere kadar dayansa da otomobil tasarımı kavramı, otomobillerin üstünün kapanması ile ortaya çıktı. Ve bu zamandan sonra otomobiller aynı olmadı. Bazı dönemlere baktığınızda görebilirsiniz ki, o dönemin araçları ne kadar da eğlenceliymiş veya sıkıcıymış. Ve biz de son yıllarda bu ikisinin arasındaki otomobillerle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Otomobiller geliştirilirken görünümle daha az ilgilenilmesi nedeniyle otomobiller artık diğer özellikleri ile öne çıkarılıyor. Ancak sonunda, uzun zamandır pek rastlanmayan bir olay gerçekleşti ve tasarımına odaklanılmış bir otomobil yollara çıktı. Ve bunu gerçekleştiren marka da adını son yıllarda pek duyuramayan Chevrolet oldu. Yakın zamanda ülkemize getirdiği kompakt modeller ile yeniden ekonomik markalarla ilgilenenlerin aklına giren marka, bu sefer bu tasarım odaklı otomobili ile yeniden güzel otomobillere dönüyor. Marka geleneklerini performans ile birleştiren yeni modeli ise 1964 yılından bugüne adı bilinen bir model. Chevrolet Malibu, ilk yollara çıktığında sadece bir başka modelin üstü açık türevi iken son yıllarda Amerika’ da bağımsız bir model olarak yaşamını sürdürüyordu. Ancak Chevrolet bu modelini yenilerken onu yurtdışına taşımaya karar verdi. Bu oldukça iyi bir karar oldu sanki.

Ülkemizde popülaritesi giderek artan orta sınıf sedanlar arasına bir yenisinin daha katılması, hem aileler hem de iş adamları için hiç de fena olmayacaktır. Bu yıl içerisinde ülkemiz yollarında olması beklenen Malibu, Avrupa için de yeni bir model. Bu nedenle kendini oldukça iyi tanıtmalı. Başta bahsedildiği gibi, Malibu yıllardır gelmeyen o birkaç özel modelden biri ve bu özelliği onun için oldukça iyi bir tanıtım oluyor. Yollarda görüldüğünde markasının önemli özelliklerini tasarımında birleştirmesi ile dikkat çeken marka, iç mekanında da Amerikan otomobilleri hakkında bilgisi olanları rahatlatıyor. Avrupa’ daki otomobil sınıflarının kısmen bulunduğu Amerika pazarında ne olduğu anlaşılmayan pek çok model var ve aynı olan sınıfların  kalite farkı da oldukça fazla. Ülkemizde de bulunan bir kompakt model, geçen seneye kadar Amerika’ da plastik dolu çirkin bir iç mekana sahipti. Bu durumun Malibu’ da da olabileceği düşüncesi nedeniyle şüpheye düşenleri mutlu ediyor. Dış tasarımı kadar özel bir iç tasarıma sahip olan model, içerideki mavi aydınlatmaları ile gizemli bir görünümde. Dış tasarıma bir kez daha bakıldığında, önde klasik Chevrolet ızgarasının iki parçalı bulunduğu ve yanda öndeki yumuşak hatların tersine bir anda keskin hatların kullanıldığı görülüyor. Arka tasarım ise genelde erkekleri etkileyecek şekilde tasarlanmış. Chevrolet’i meşhur spor modeli olan Camaro’ nunkilerden esinlenerek yaratılmış olan arka farlar, arkadan araca çok daha kızgın ve sportif bir hava katıyor. Yani aracın üç ana bölgesi ona üç farklı kimlik kazandırıyor. Alıcılar, aracı 2.0- 4 silindirli dizel ve 2.4  benzinli versiyonlarını 160 ve 167hp olarak seçebilecek, araçlar Avrupa’ da 6 vitesli manuel veya otomatik vitesli olarak satılacak. Aracın aslen bir Amerikan modeli olması, onun Avrupalı sürücülere özel tasarlanmasına neden olmuş. EuroNCAP’ den 5 yıldız alan araç, güvenlik bakımından da sürücüsünün taleplerini karşılayabilecek donanımda. Ancak hatlarının beğenilmesi kişiden kişiye çok değişkenlik gösterebilir.

Ön tasarımdan başlanarak araç detaylı incelenmeye başlandığında, ön farların fazla kibar algılanabileceği ortaya çıkıyor. Kimi bakış açısına göre güzel olan farların üst ve alt kenarı çapraz yukarı çıkıyor ve yan kenarları eğimli. Arka ucu insan gözünün arka ucu gibi olan farların içindeki detaylar ise dikkat çekici. Arkaya doğru derinde mercek bulunuyor ve bunun önünde standart farlar bulunuyor. Üst kenarın altında ise LED aydınlatmalar bulunuyor. Kirpiklere benzetilebilecek bu aydınlatmalar da dahil edildiğinde aracın farlarının tam bir göz gibi göründüğü kesinleşiyor. Ortadaki ızgaranın şekli ise beşgen. Üst kenarı eğimli, yan kenarları içeri kapanan ve alt kenarı iki parçadan oluşan ızgaranın ortasından geçen gövde rengi şeritte ise marka logosu yer alıyor. Tüm kenarları parlak çerçeveli olan ızgara oldukça şık görünüyor. Petekleri ince uzun altıgenler şeklinde olan ızgaranın ortasından bir çizgi geçtiği hissediliyor. Kaputun ortasından geçen ve aşağıda da devam eden bir çizgi ızgaranın ortasında bir simetri ekseni oluştuğunu hissettiriyor. Farların altında ise sis farları parlak çerçeveli siyah yuvalarında yuvarlak şekilli halde yer alıyor. Ön farların altından gelen bir çizgi ise farların iç yan kenarından sonra bükülüyor ve aşağıya iniyor, ardından aşağıya katlanıyor ve alt ızgaranın altında sonlanıyor. Alt ızgaranın petekleri bulunmuyor, ortasından bir çizgi geçiyor. Bu iki ızgara arasındaki gövde rengi boşlukta ise plaka yer alıyor. Sis farlarının altında da kabartılar ve çizgiler mevcut. Kaput üzerinde ise ızgaranın üst köşelerine gelen yumuşak çizgiler ve uca kadar gelemeyen iki adet çizgi bulunuyor. Kibar olan bu ön kısım, söylendiği gibi herkesin hoşuna gitmese de araca farklı ruhlar katan bölümlerden biri.

Yan kısma geçildiğinde ise yan camın keskin ve sade şekli ile dinleniyor gözler. Önden arkaya yumuşak eğimle çıkan alt kenar parlak kaplamalı ve arka uçtan kalkan kenar öne dönüyor, sonra yumuşak eğimle düzleşiyor ve en son ön camla bükülüyor. Üst kenarları genelde yumuşak olan yan cam araca uzunluk hissi katıyor. Kapı sınırları ile camlar arasında kalan kısımlarda mat siyah malzeme kullanılmış ve arka kapı camı iki parçadan oluşuyor. Kapı kolları sade şekilli ve parlak renkli. Kapıların altından geçen çizgi ise bir hareketlilik katıyor. Tekerlekler sade şekilli. Yan sinyal lambası ise yan aynalar üzerinde sade şekilli. Arkayı gösteriyor denebilecek yan camın ucu izlendiğinde beliren çizgi arka farlara geliyor. Arka stoplar ise iki adet karenin birleşiminden oluşuyor. Alt yarıları beyaz olan bu kareler yana uzuyor ve beyaz bölümler dışında her yerleri kırmızı. Bagaj kapağı üzerinde ise marka logosu üstte ve model adı altta yer alıyor. Bagaj kapağının üst çizgisi arka camın yanlarına uzuyor. Tampon çıkık ve üzerinde plaka içeri gömülü halde bulunuyor. Alttaki siyah kısmın sağında ise siyah egzoz çıkışı bulunuyor. Gövde rengi kısmın altlarında ise kedigözleri var. Arka camın üstünde ise kanat şeklinde parça var.

İç mekana geçilince ise insanın içi kararabiliyor. Genel olarak siyahın hakim olduğu iç mekana renk katan tek detaylar mavi renkli aydınlatmalar. Kapı iç yüzlerinde dahi bulunan mavi çizgiler çok hoş görünüyor. Ancak önce göstergeler bakmak gerekli, markanın önemli sürprizleri var. Öncelikle Chevrolet, Malibu ‘ da bu aralar çok sevdiği motorsiklet göstergesini kullanmamış. Bunun yerine yuvarlaklarının dışından iki adet siperlik çıkan gösterge tablosu tercih edilmiş. Bu ikisinin arasında ise bilgi ekranı yer alıyor. Direksiyon ise oldukça kaliteli görünüyor. Orta konsolla göstergeler arasındaki siyah şeridin ortasındaki mavi çizgi ise tüm yanlarda bulunuyor. Bu mavi, orta konsol düğmelerinin renkleri aynı zamanda. Orta konsol, parlak bir çerçeve içindeki havalandırma çıkışları, navigasyon ekranı, radyo ve havalandırma kontrollerinden oluşuyor. Bunun çevresindeki parlak çerçeve ise konsol bittiğinde dahi arka sıraya kadar devam ediyor. Vites kolunun bulunduğu bölüm ise orta konsolun katlandığı kısım üzerinde. Arkaya uzayan parlak kısmın ortasında ise bir depo alanı yer alıyor. Yanlara uzayan parlak çizgilerin hareket getirdiği iç mekandaki kalite yüksek, hem tasarım hem de malzemeler bakımından. Malibu’ ya tekrar uzaktan bakıldığında da onun genelde bu kaliteyi koruduğu düşüncesi oluşuyor. Anlaşılan Chevrolet, Avrupa’ da Ford gibi olmayı hedefliyor. Aracın ülkemizdeki fiyatı ise 50 ile 60 bin TL’ den başlayabilir.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s