Skoda Citigo

Son yıllarda otomobil fiyatları iyice pahalandığından, büyük bir kitle için kaliteli ama ucuz bir otomobil gerekiyor. Bu otomobili tasarlamak imajlarında bir düşüş yaratabileceğinden çoğu otomobil markası bu işe bulaşmadan diğer müşterilere odaklanmayı seçiyor, ancak sonunda cesur bir marka kendini gösteriyor. 2000’ lerin ortalarında satışa sunduğu başarılı modeller ile dikkat çeken Skoda, geçen sene imajını yenileyerek yeni hedefler edindiğini belli etmişti. Bu hedeflerin ne olduğunu ve neden logo beraberinde imaj değiştiğini anlamaya çalışırken, marka ise gençleri ve ailelerin dikkatini çekecek bir otomobili ortaya çıkarıyor. Hem ekonomik, ama çirkin değil. Konforlu, geniş ve teknolojik, her şeyi içine sığdırabileceğiniz cinsten. Skoda, Citigo modeli ile otomobil dünyasındaki yeni yerini açıklıyor. Gençlerin ilk ve ailelerin ikinci otomobili olmayı hedefleyen marka, Citigo ile bu yoldaki ilk adımını atmış oluyor. Volkswagen Grubu’ nun çeşitli markalarında kullanılacak olan up! Modeli, oldukça başarılı bir model olduğundan ve üzerine model geliştirmekte sunduğu kolaylıktan dolayı Skoda da bu modelden yararlandı ve onun beş kapılısını asıl markasından önce tanıttı. Aslı Volkswagen olan modelin beş kapılısı, yollara ilk önce Skoda logosu ile çıktı.

up!, yani Citigo oldukça eğlenceli görünen bir model ve bunu sürüşünde de belli ediyor. Birçok yeniliği otomobil dünyasına ucuz bir gövdede taşıyan model, kısa görüntüsüne rağmen bir aileyi rahatça taşıyabiliyor ve kendinden şikayet ettirmiyor. Tasarımında ise yeni Skoda çizgileri görülüyor. Markanın yeni tarzına sahip ilk modeli olmasına rağmen başka bir modelin üzerine inşa edilmesinden dolayı çok özgün sayılamayacak Citigo, yine de rengi gibi özellikleri ile kendini sevdirmeyi başarıyor. Arka tasarımı ile model ailesindeki diğer modellerden uzaklaşan Citigo, iç mekanında oldukça güzel özellikler sunuyor. Öncelikle ailelere müjde, Citigo’ da Isofix bağlantısı var. Bunun dışında orta konsolda yer alan büyük navigasyon ekranı aracın diğer araçlardan çok eksiği olmadığına bir kanıt. Orta konsoldaki bu 5” ‘ lik ekranın büyük bir kitlenin çok ilgisini çekeceği ortada. Radyo, navigasyon, yol bilgisayarı, müzik çalar bluetooth’ u  kontrol edebilen bu ekran, iPad’  a benzer görünümü ile estetik bakımdan da istekleri karşılıyor. ve Ön camdaki dikiz aynasının kolunun içine konulan sensörlerden oluşan Şehir İçi Güvenlik Sistemi’ ne sahip olan Citigo, 30 km’ den düşük hızlarda 10 metreye kadar olan engellere sürücü tepki vermezse frenleyerek çarpmayı önlüyor. 251 litrelik bagaj hacmine sahip olan Citigo, koltukların yatırılması ile 959 litrelik hacme ulaşıyor. Bu bakımdan hobi sahiplerinin eşyalarını da kolaylıkla taşıyabiliyor. Frenlemelerde biriken kinetik enerji ise depolanarak sonradan kullanılıyor. Araç, aynı zamanda ölçüleri sayesinde fazla tüketim yapmaktan kurtuluyor. Yani anlayacağınız, Citigo’ nun her detayı bir şekilde ona avantaj katıyor. Bu bakımdan araç otomobiller arasında pek rastlanmaz türden. 3 silindirli, yakıt veya belediye otobüslerinden bilinen CNG ile çalışan motorlara sahip Citigo, çevrenin korunması için seçilebilecek modellerden.

Bir bakımdan sportif bile görünen modelin dış tasarımı önden başlanarak detaylı incelenmeye başlandığında, siyah farlar ile onun çok canlı görünmediği ortaya çıkıyor. Bu kesin, rengi ona bir can veriyor ancak siyah arkaplanlı farlar onun bu canını sıkılmış gösteriyor. Arkaya doğru uzanan ve alt kenarı üst kenarın zıttı olan farların içinde mercekler görülmüyor, ancak alışılan tip farlara laf eden kim? Kaliteli aydınlatma sunmayı başaran Citigo’ nun ana farlarının altında siyah çerçeveli yuvarlak sis farları bulunuyor ve bunların arasında dikdörtgen alt ızgara bulunuyor. Bunun ortasından bir çizgi geçiyor. Izgaranın üzerinde ise gövde rengi ara kısımda plaka yer alıyor ve bunun da yukarısına bakılınca görsel detay olarak sayılabilecek ızgara bulunuyor. Tüm kenarları parlak çerçeveli olan bu ızgaranın üst kenarının ortasında bir çıkıntı bulunuyor. Bu parlak çıkıntının ortada bulunmasının nedeni onun yukarısında Skoda logosunun yer alması. Bu şekilde logo vurgulanmış oluyor. Ayrıca yeni tarz Skoda logosu da siyah arkaplanı ile bir ciddiyet katıyor surata. Bunlar dışında ön kısımda detay olarak kaput çizgileri yer alıyor. Ön farların iç yan kenarına gelmeye çalışan ve kaput ortalarında iyice kabaran bu iki çizgi dışında kaputun iç kısmında da çok hafif eğimler yer alıyor.

Yan tasarıma geçildiğinde ise modele özgü olmayan hatlar görülüyor. Aslında şu anda up! ailesinin tek modeli olan Citigo, daha sonra kardeşleri yanında özgün olamayacak. Aracın yan cam şekli oldukça sade. Yan camın başlangıç noktası burnun düz kısmının başladığı yerin az içerisinde ve bu noktadan ik önce aşağıya bir çizgi iniyor, ardından bu çizgi düzleşerek arkaya kadar gidiyor. En arkada ayağa kalkan ve burada geriye eğimle giden, sonra öne eğime geçen çizgi son olarak tavana paralel öne dönüyor. Yan camlar çıtasız ve bu da ayrıca güzel bir özellik. İki camın arasında kalan kısımda mat siyah malzeme bulunuyor, cam şeklinin en ucundaki üçgende olduğu gibi. Buradan bir kolla çıkan yan ayna gövde renginde ve ön tekerleğin üzerinde basit şekildeki yan sinyal lambası bulunuyor. Kapı kolları sade şekilde ve bunların üzerinden bir çizgi geçiyor, bu çizgi daha sonra yan camın ucunda yukarı kalkıyor. Tekerler çevresinde yuvarlak vurgular bulunuyor ve bunlar kapılar arasındaki bir çizgi ile bağlanıyor. Jant şekilleri ise aracın genel yapısına uygun şekilde sade. Arka kısım ise oldukça düz yapısı ile şaşırtıyor. Oldukça düz inen bagaj kapağının arka camı oldukça küçük, ancak bu otomobilde sorun çıkarmayabilir. Arka stop lambaları ise şekilleri ile dikkat çekiyor. Kırmızı büyük kısmın ortasında beyaz dikdörtgen bulunuyor ve bu beyaz kısımlar arasında gövde rengi par.a bulunuyor. Yani arka cam beyaz dikdörtgenlerin üst kısmına kadar iniyor. Ardından en alta kadar yeşil olarak giden tasarımda egzoz çıkışları bulunmuyor. Direkt yeşil olarak biten tamponun üzerinde plaka yer alıyor.

Dikdörtgen yuvasındaki plaka ile sonlanan arka tasarımdan sonra içeri geçildiğinde ise daha basit renklerin kullanıldığı görülüyor. Genel olarak her yüz bej, ancak küçük orta konsol ve direksiyon çevresi bir farklılık yaratıyor. Direksiyona bakıldığında üzerinde hiç düğme olmadığı, ve göstergelerin de biri büyük ikisi küçük parçalardan oluştuğu görülüyor. Genelde hedeflenenlerin bir kısmı gençler olduğundan aracı basit göstermek adına bunun tercih edildiği düşünülüyor. İki uçta yuvarlak siyah hava çıkışları bulunuyor. Orta konsol hafif eğimli kenarlara sahip siyah bir dikdörtgen ve içinde en üç adet yuvarlak havalandırma kontrolü dikkat çekiyor. Günümüzde bu kontrolleri ancak nostalji yapmak için kullanan markaların bu sefer bunu masrafları azaltmak için yapacağı akla gelmezdi. Bunun dışında ufak bir ekranın bulunduğu bu kısmın yukarısına donanıma göre bahsedilen 5” ‘lik ekran geliyor. Bu kısımdan sonra tamamen bej olan aracın koltuklarında da benzer renkler kullanılmış. Arka sıra ise sıra dışı genişliği ile dikkat çekiyor, buna rağmen bagaj oldukça büyük. Kısacası Citigo, oldukça iyi hazırlanmış ve hedef kitlesinin dikkatini çekecek düzeyde. 27.580 TL’ lik bir başlangıç fiyatı ise otomobil fiyatlarının ne kadar uçtuğuna kanıt niteliğinde. Minik bir modele bu fiyat biraz fazla, ancak Citigo da kolay lokma değil, iyi hazırlanmış bir model. Günümüzdeki araçlara göre oldukça uygun olan aracın bir aile otomobili olarak da tercih edilebileceğini unutmamak gerekli.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s