Mercedes-Benz GL-Serisi

Lüks sınıf otomobiller alınırken genelde düşünülen tek şey prestij oluyor. Yolda yanınızdan geçen, elinde genelde telefon, arka koltukta çocuğu, ve yüksek geliri  olan pek çok kişi ya lüks sedanlar ya da arazi araçları kullanıyor, aslında kullanmayı beceremiyor. Sırf prestij adına çok büyük paralar ödenerek alınan araçların böyle sürücülerin elinde olduğunu görünce siz de büyük ihtimalle bunun haksızlık olduğunu düşünüyorsunuz. Bu tarz pahalı araçları almayı başarmak çok kolay değil, ancak alabilenlerin onları sadece ön veya arkalarındaki logo ve yerden yükseklikleri için aldıklarını tahmin etmek oldukça kolay. Ve bu hafta büyük ihtimalle elinde bir miktar (!) para bulunanların bayıla bayıla yatıracakları bir araç, New York’ taki otomobil fuarında, 3 özel markadan biri olan Mercedes-Benz tarafından tanıtıldı. Mercedes’ in uzun ürün listesinde, G ile başlayan modellere bakıldığında, ki bu modeller Mercedes’ in arazi gamını oluşturuyor, GL boyutu ile en çok öne çıkan model olarak akıllarda kalıyor. Oldukça uzun yapısı ile kimin kullanacağını sordurtuyor kendine bakana, fakat ücretine bakılınca tüm detayları ortaya çıkıyor olası sürücülerinin. GL incelenmeye başlandığında onun çok da eski bir araç olmadığı görülüyor. 2006 yılında tanıtılan ve 6 yıl ardından yenilenen araç, ilk ortaya çıktığında o zaman göre iyi görünmüş olabilir, ancak son yıllarda eskidiğini ve Mercedes modellerine uymadığını belli eden araç, yeni neslinde, Mercedes’ in daha kıvrımlı ama hala keskin hatlarıyla şekillendirilmiş. Eski neslindeki uzunluğunu halen koruyan araç, uzun olmasına rağmen yan kısımda göze daha güzel gözüküyor yeni nesli ile birlikte ve arka tasarımda parlak çizgi kullanımı ile yeni tasarım detayları yaratılmış. İç mekan oldukça şık ve marka aracını arazi araçlarının en lüksü olarak tanımlıyor. Yeni GL’nin en çok övündüğü özelliklerinin büyük kısmı sürücü destek sistemleri. ESP, ASR, ABS dışında markanın PRE-SAFE, çarpışma önleme sistemi (CPA), dikkat desteği, direksiyon desteği gibi teknolojileri araç için sunulan donanımlar arasında. Ayrıca aracın donanım listesinde ilgi çeken bir başka sistem de rüzgar desteği. Rüzgarın şiddetli olduğu durumlarda sürücüye destek sağlayan sistem büyük bir yenilik. Bunlar dışında kör nokta yardımcısı, sürücünün durumunu gözleyen dikkat yardımcısı, şeritte kalma desteği, hız limiti desteği ve akıllı aydınlatma sistemi aracı teknolojik özellikleri bakımından cazip kılıyor. Araç ayrıca yedi yolcusuna son derece rahat yolculuklar sunuyor, onların güvenlik donanımları da düşünülmüş durumda. Aracın çevreci motorlara da sahip olması zamana uyum sağladığını gösteriyor. Tasarımda ise değişen en çok detay ön ve arka kısımlarda olmuş. Ön ve arka kısımda yeni farlar, yeni ön ızgara ve çizgiler ile gençleşen ve daha sade hale gelen GL, pek çok yandan istenen bir araç olmaya devam edecek gibi görünüyor. Daha sempatik görünene yeni nesil, sürüş bakımında da bir lüks sınıf sedanın verdiği keyfi sunduğunu iddia ediyor.

Aracın tasarımı detaylı incelenmeye başlandığında, ön farların üst çizgisindeki LED aydınlatmanın kıvrımlı yapısı araca masum bir surat ifadesi kazandırıyor. Sarımsı LED aydınlatma dışında farın genel çizgileri de araca kibarlık kazandırıyor. Sonuçta oldukça vahşi işlere kalkışabilecek bir aracın biraz güzelliğe ihtiyacı her zaman vardır. Burnunun silüeti oldukça düz olan araç, yine de gülümser bir havaya sahip. Farların arasındaki ızgara ise oldukça geniş, şişkin. Üst kenarın iki yana doğru çok hafif aşağıya indiği ızgaranın yan kenarları içeri doğru kapanıyor ve alt kenarı iki yana doğru yukarı çıkıyor. Izgara çok küçük peteklere sahip ve önünde iki adet parlak şerit bulunuyor, ortalarında ise Mercedes logosu içi dolgulu halde yer alıyor. İki parlak şerit araca sportif bir hava katıyor. Izgaradan sonra hemen düzleşen kaputta Mercedes arması bulunuyor. Izgaranın yan kenarlarına paralel iç yan kenarlara sahip farların şekli detaylı incelenmeye başlandığında, yakından oldukça düşünceli göründükleri fark edilebiliyor. Alt kenarı eğimle yukarı çıkan, sonra yumuşak köle ile daha dikelen alt kenar, ızgaranın yan kenarına paralel yan kenarla başlayıp ortası hafif çukur olan üst kenarla aradaki çapraz kenar sayesinde birleşiyor. Bu güzel tasarım, daha önce Mercedes ailesinde kullanılmamıştı. Farın iç yan ve üst kenarını kaplayan kenar dışında içeride dış kenara doğru mercek bulunuyor. Bunu saran “C” şeklindeki parlak parça da ilgi çekiyor. Farların çevresindeki eğimler ise araca rüzgar çarptığı hissini veriyor. Izgaranın altında bulunan diğer panjur ise ortasında plakayı bulunduruyor. Üst kenarı üst ızgaraya uyumlu olan alt kısmın yan kenarları da dışarı doğru açılıyor. Farların altında ise sis farlarının bulunduğu siyah bölgeler yer alıyor. Üstlerinde şerit şeklinde LED aydınlatmalar bulunan bu kısımlar ile burun kısmı tamamlanıyor. En altta ise büyük parlak bir şerit bulunuyor. Kaput üzerinde Mercedes armasının ortasından bir çizgi ve onun iki yanında iki diğer çizgi geçiyor. Bunun dışında üst ızgaradan geliyormuş gibi hissettiren iki çizgi de farklı havalar katıyor araca.

Yan tasarıma geçildiğinde ise yan cam şekli ilgilerin toplandığı detay oluyor. Önden arkaya önce düz olarak giden ve en uçta yumuşak eğimle yukarı kalkar şekilde olan alt kenar, öne eğimli yukarı çıkar yan kenar ve tavana paralel üst kenarla birleşerek yan cam şekli ortaya çıkıyor. Üçüncü yan cam, üçüncü koltuk sırası nedeniyle oldukça büyük. Camın boyu, üçüncü sıranın geniş olacağına dair fikir de veriyor. Alt kenarı nikelajlı olan yan cam dışında kapıların altındaki çizgiler ilgi çekici. Tekerlekler çevresindeki kaba vurgular dan gelen bir çizgi dışında en altta bir başka çizgi var. Yan ayna üzerinde ise son yıllarda hep kullanılan yan sinyal lambası bulunuyor.Kapıların altındaki parlak basamak da iniş binişi kolaylaştırıyor.Kapı kolları oldukça sade şekilli, kapı sınırları ile camlar arasında kalan kısımlarda ise kaygan siyah malzeme kullanılmış. Tavanda parlak çıtalar eşya taşımayı kolaylaştırmak adına bulunuyor. Arka tasarımda ise içlerinde ardı ardına yatay hatların bulunduğu kırmızı arka farlar gözleri çekiyor. İki farı birbirine bağlayan parlak bir şerit kapak üzerinde ve çizginin farlar üzerinde de devam ediyormuş gibi görünmesi için farların içinde beyaz yerler bırakılmış. Parlak çizginin üst kısmında marka logosu ve model adı yer alırken, aşağısında içeride plaka bulunuyor. Bagaj kapağından daha çıkık olan tampon ise iki ucunda kedigözlerini taşıyor, ve üzerinde iki uçta kısa, ortada büyük üç adet siyah ızgara desenli alan bulunduruyor. En altta ise belli aralıklarla girintileri olan parlak parça bulunuyor. Oldukça dik bir arka cama sahip olan GL, bagaj kapasitesi bakımından üçüncü sıra kullanılırken bile oldukça iyi bir performans sunacak gibi.

Şık ve sade dış tasarımdan sonra iç mekana geçildiğinde ise kendinizi sarı ve siyahın daha önce görülmemiş güzellikte kullanıldığı bir alanda buluyorsunuz. Kapı iç yüzleri, orta konsol yanı gibi yerlerdeki özel desenli parçaların altından çıkan sarı aydınlatmaların gece yolculuklarında nasıl görüneceği merak ediliyor. Direksiyona bakıldığında az düğme ile çok şey yapılabildiği görülüyor. Göstergeler sade ve aralarındaki bilgi ekranı oldukça büyük. Orta konsolda ise kübik bir hava var. En üstte navigasyon ekranı, iki yanında hava çıkışları, altta radyo kontrolleri, en altta ise havalandırma kontrolleri bulunuyor. Orta konsolun iki yanından çıkan siyah duman desenli parçaların uçlarında ise havalandırma çıkışları tekrar görülüyor. Koltukların üstünde baklava dilimi şeklinde detaylar bulunuyor. Arka sıralar ise aracın boyu nedeniyle oldukça ferah. Sonuçta tekrar araca baştaki gibi uzaktan bakıldığında onun bir konfor ve tasarım üssü olduğu görülüyor. Fiyat ise bunların değerini genelde bilmeyen kullanıcılara uygun olacak: 480.000 TL’ den yüksek bir fiyata kesin gözüyle bakılıyor. Araç ise çoğumuzun gözündeki bir hayal olarak kalıyor.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s