Ford Kuga

Son yıllarda en çok tercih edilen otomobillerin bir kısmı arazi araçlarından oluşuyor. Ama kabul edilmeli ki, bunların çoğu gerçekten ihtiyaç duyulduğundan alınan araçlar değil. Asıl amaçları dışında kullanılan arazi araçları, artık her yerde ve markalar onlardan daha çok satmak için yırtınıyor. Çoğunun sahibi de çamurlu, karlı, zorlu yollara sık sık ya da kendi isteğiyle giden kişiler değil. Üstelik arazi araçları daha yüksek ücrete satılıyor ve kimisi daha yüksek vergi ödemeyi zorunlu kılıyor. Peki, bunları bilen insanlar neden gidip bu araçları tercih ediyor? Büyük ihtimalle eskiden arazi araçlarının çok üst düzey araçlar olarak görülmesinden, gençlik sırasında gelecek planlarında adlarının geçmesinden. Tabii günümüz insanlarının arazi araçları tarafından cezbedildiği zamanlarda bu tip araçlar çok vahşiydi, ve şehirlerde pek görülmezdi. Fakat yıllar bu araçlar üzerinde çok şeyin değişmesini sağladı. Artık onlar yerden yüksek konfor merkezleri haline geldi, ve çoğu arası yeteneklerinden yoksun olarak yollarına devam etti. Bu araçları sadece hayalleri nedeniyle istediği düşünülen insanlar ise bu özelliklere zaten ihtiyaç duymuyordu, yani sorun yoktu. Üreticiler de bu fırsattan yararlanarak sadece yerden yüksek görünen araçları satmaya başladı. Bu araçlar ise hem arazide aynı zevki sunmuyor, hem de farklı gereksinimleri karşılamak zorunda. Bunların başında kullanıcının ya da alıcının gözüne hitap etmek geliyor. Eskiden araziyle başa çıkmak için arazi araçları güzellikten yoksundu. Ancak şimdi arazi şartlarındaki becerinin önemi daha az olduğu için tasarım önemini arttırdı. Bir diğer gerek, lüks. Fiyatıyla orantılı şekilde konfor sağlaması beklenen yeni nesil arazi araçları, uzun sedanların yerini almak için uğraşıyorlar. Bunun dışında ailenin tüm üyelerini başarıyla taşımak zorunda, rahatlıkla. Yollarda kocaman bir arazi aracının içinde arka koltuktaki çocukları ile yol alan ebeveynleri artık çok görüyoruz. Bu da bu sınıf araçların aile araçlarının bazı özelliklerini taşıması gerektiğini de düşündürtüyor. Sayılanlar dışında da, daha birçok gereklilik bulunması zorunlu yeni nesil arazicilerde.

Bir başka konu ise bu sınıfın alt grupları. Değişik boyutların ortaya çıkması ile, artık crossover mı, kompakt SUV’ mi seçilmeli diye düşünülür olundu. Yani hayallerinizi süsleyen arazi aracına kavuşmak için önce bir alt gruba karar vermeniz, hem de gereksinimlerinizi karşılayan bir arazi aracı bulmanız gerek. Peki onu bulmak kolay mı? Şıp diye bulunan araçlar da oluyor, ancak sizin zevkinize uyan aracı bulmak vakit alabilir. Ford ise her zevke uyan bir araç yaratıyor, o “şıp diye bulunan” aracı sunduğuna inanıyor. 2008 yılından beri üretilen kompakt SUV Kuga, 4 senelik hayatının ardından tamamen yeni nesline kavuşuyor, ve bu nesil neredeyse tüm dünyada satılacak. Ford’ un tüm dünyada aynı modelleri satma politikasına geçişi ile Kuga, Amerika’ da Escape , Avrupa’ da aynı isim ile satılacak. Birçok pazarda satılacak olması, markanın onu iyi hazırladığını kanıtlıyor. Herkese hitap edebilme olasılığı daha da artan araç, yeni neslinde, eski neslinin bazı detaylarını koruyor, kimisini ise incelterek ya da kalınlaştırarak devam ettiriyor. Daha önce Vertrek isimli konseptle ilk ipucunu aldığımız yeni nesil araç, bu yılki Cenevre Otomobil Fuarı’ nda tanıtıldı. Daha sinirli bakan, ancak daha babacan hissettiren yeni araç, yan camlarını büyütmüş ve burun detaylarını inceltmiş. Arka farlar ise öne uzama hareketi yapıyor, bu çok sportif bir sonuç çıkarıyor. Sınıfının yeni özelliklerini bünyesine katan ve yola eksiksiz çıkan Kuga, bagaj kapağını alt kısma ayak göstererek açma tekniğini yeni bir şeymiş gibi pazarlıyor, ancak başka araçlarda da bulunan bu özellik onun için yeterli değil. Ford’ un SYNC isimli araç içi bağlantı ara birimi Kuga ile Avrupa’ ya geliyor, ve iç mekanda başka yenilikleri de beraberinde getiriyor. Hava yastıklarından birinin şişmesi durumunda, veya acil yakıt kesme özelliğinin devreye girmesi anında isteğe bağlı olarak bir numaraya haber verebiliyor. Aracın yan aynaları ise şöförün kör noktasında olası bir tehlike saptandığında aydınlatmalar ile uyarı veriyor. Ülkemizde Trend, Titanium ve Selective olmak üzere 3 donanım seviyesinde satılan Kuga’ nın giriş modeli 1.6 EcoBoost motorlu, manuel şanzımanlı Trend X donanımlı. 1.6 EcoBoost otomatik şanzımanlı 4×4 model Trend X, Titanium ve Selective olarak tercih edilebiliyor. Dizel seçenek 2.0 TDCi PowerShift 4 çeker model ise Titanium ve Selective donanım seviyelerinde alınabiliyor. Kuga’ nın fiyatlarını görmek için tıklayınız.

Ford Kuga ÖnTasarım detaylı incelenmeye başlandığında ise ön tasarımın ne kadar çok duygu taşıdığı görülüyor. Hem sinirli, hem üzgün surat ifadesinin kazandırıldığı araç, eski neslinde farlarının altındaki boşluklarla hırçın olarak algılanıyordu. Önde ortada bulunan üst ızgara, daha ince ve uzun, alt ızgara ise daha yüksek. Alt ve üst ızgaralar benzer genişliklerde, aynı bölge içerisinde yani uyumlular. Üst ızgaranın alt ve yan kenarları parlak, içinde ise ortada Ford logosu, iki yanda parlak çizgiler bulunuyor.Bu ızgaranın yanında bulunan gövde kabartıları, çizgi oluşturuyor, ve aşağıya inerek alt ızgaraya da sınır oluşturuyor. Bu ızgara ve yanlarındaki ızgaraların içinde belli aralıklarla yatay çizgiler bulunuyor. Orta ızgaranın ortasında plaka bulunuyor, onun altından geçen gövde rengi bir çizgi var ve onun altında parlak bir şerit bulunuyor. Alt ızgaranın yanlarına bakıldığında ise sis farlarının bulunduğu siyah zeminlerin de ızgara görünümünde olduğu fark ediliyor. Yan kenarı aşağıya açılan bu siya.h zeminin en altında sis farı bulunuyor. Yanlara doğru yukarı kalkan sis farları, siyah zemini de şekillendiriyor. Bunun üst kenarının hizasında vurgu bulunuyor. Altında da benzer çizgiler siyah zemini içeri itilmiş gösteriyor. Parlak şeridin yanından geçen kabartılar, yana giderken soluklaşıyor. Farlar ise ön yüze duyguyu katan detaylar. Arkaya giderken bir süre sonra bombelenen üst kenar, yukarı eğimle çıkan alt kenarla köşe ile birleşiyor. Alt kenar ise aşağıda bir basamak inmiş oluyor. O basamağın altı ise boş değil. Basamağın altında girinti yapılmış. İçinde bulunan mercek ve alt kenarı izleyen LED aydınlatmaların dikkat çektiği ön farın arkaya bakan kısmında kaşa benzetilebilecek bir kaplama bulunuyor.Kaputa bakılınca ise orta ızgaraların yanından geçen çizginin ön cama kadar devam ettiği ve ön camın yan kenarlarıyla birleştiği görülüyor. Ortada ise burna ulaşamayan iki adet çizgi bulunuyor.

Ford Kuga ArkaŞişkin görünen ön tasarımdan sonra yan tasarıma geçildiğinde ise eski nesil modelin hatlarının korunduğu gözlemleniyor. Yan cam şeklinin büyütülerek korunduğu yan tasarım aracın büyüdüğü hissini yaratıyor. Yan tasarımda araca daha arazici bir görünüm vermek amacıyla siyah plastik kaplamalar kullanılmış. Tekerleklerin çevresinden geçen ve kapıların arasında kalınlığını iyice arttıran kaplama, arkaya devam ediyor. Yan cam şekli ise markanın bazı modellerini çağrıştırıyor. Önden arkaya çıkan, arkada yumuşak köşe ile yukarı çıkmaya başlayan, açılırken köşe ile öne dönmeye başlayan camın yan ve alt kenarında parlak çizgi bulunuyor. Kapıların sınırlarıyla camların sınırları arasında kalan kısımda ise parlak siyah malzemeler kullanılmış. Geniş camların aydınlattığı iç mekanda dışarıyı izleyerek yolculuk yapmak çok daha zevkli olacaktır Kuga ile. Kapı kolları gövde renginde, ve kapı kollarından geçen vurgu arka fara ulaşıyor. Bu çizgi ise ön tekerleğin yakınındaki hava çıkışından başlıyor. Bu parlak üçgensi hava çıkışı sportifliği arttırmak adına konulan ufak bir detay. Yan sinyal lambası ise çizgi şeklinde yan ayna üzerinde. Tekerleklerin çevresinde onarlın yuvasını tekrarlar nitelikte çizgiler bulunuyor. Bu çizgileri kapıların iç yüzüne doğru takip edince yeniden canlanan bir çizgi olduğu görülüyor. Giderek soluklaşan yuvarlak çizgiler, birleşmek için düz bir çizgi kullanıyor ve bu çizgi yeniden kabarıyor ortalarda. Jantlar ise oldukça sportif, tekerleklerin boyu ürkütücü. Aka tasarımda ise öne uzayan arka farlar odak noktası olmayı başarıyor. Öne sonradan tek parmak halinde uzayan arka farların daha kalın olan iç kısmının yarısı beyaz. Farın üst kırmızı kısmının detayları da oldukça hoş. Arka cam arka farın şekline alt kenarında yaptığı hareket ile uyum sağlıyor. Dik arka cam görüş sıkıntısı yaratmamak için dersine çalışmış. Plaka ise arka kısımdaki köşeli havayı tamamlıyor. Plakanın bulunduğu zemin altıgen şeklinde. Bagaj kapağı ise alttan çıkıklaşıyor. En altta ise siyah kaplama yeniden görünüyor, bunun üstünde gri bir kaplama bulunuyor ve bu gri kısmın iki ucundan egzoz çıkışları yer alıyor. Kedigözleri ise bu gri kısmın hemen yanında yer alıyor.

Ford Kuga İçSon derece şık ve yenilenmiş görünen dış tasarımdan sonra içeri geçildiğinde siyah tonlarının ağırlıkta oluşu uyku getiriyor baştan. Göstergeler ise yazı tipleri ve mavi kolları ile uyandırma hizmetine başlıyor. Buna direksiyondaki parlak kaplamalar  ve piyano kaplama orta konsol da dahil oluyor. Parlak malzemeler ile güzelleşen orta kısım diğer Ford modellerinden tanıdık. En üstte parlak zeminde radyo kontrolleri ve ekran (bu sefer SYNC ekranı) yer alıyor, altta daha içeride ise havalandırma kontrolleri. Orta konsolu iki yana bağlayan parlak şeritlerin solda olanının üzerinde ise Start- Stop düğmesi yer alıyor. Vites kolu ise oldukça tombul. Koltuklar ise sportif görünüyor,arka kısım ise geniş. Yani ailelere sıkıntı kalmayacak. Arazici özellikleri nasıl olur belli olmaz, ancak Kuga şehir insanına hitap etme konusunda çok başarılı.  59.900 TL’ lik başlangıç fiyatına sahip 1.6 litre Ecoboost manuel şanzımanlı model ise gerçekten gaza getirici.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s