Opel Mokka

Markalar son yıllarda önceliği çok satmaya değil, kaliteli modeller üretmeye ve imajı geliştirmeye veriyor. Eskiden böyle değildi, çok basit, sade tasarımlar ve çok fazla satış markaları mutlu etmeyi başarıyordu, ancak alıcılar için aynı olumlu düşünceler geçerli değildi. Kırmızı ışıkta yanınızda duran lüks bir marka aracı sizinkiyle karşılaştırıyor ve üzülüyor olabilirsiniz. Ya da her sabah işe giderken ona baktığınızda içiniz sıkılıyor olabilir. Bunun gibi pek çok neden artık markaların farklı konularda kendilerini geliştirmeleri gereğini ortaya çıkardı. Herkese uygun modeller yapmak her ne kadar güzel bir proje olsa da, gelecekte kaliteli bir imajın daha büyük önemi olacağını çoğu kişi tahmin edebiliyor. Bunu anlayarak harekete geçen markalardan biri de Opel oldu. 2009 yılında yeni logoya geçişi ile yepyeni bir başlangıç yapan Opel, araçlarıyla artık çok daha üst düzey bir izlenim bırakan bir marka haline geldi. Orta sınıf sedanlar arasına yeni üyesini kattıktan sonra, kompakt sınıf ve aile araçları işine giren marka, 2012 yılında ise yepyeni bir savaşa katılıyor. Bu savaş öyle bir savaş ki, her marka birkaç yıl içinde buna katılmak durumunda kalacak. Aslında çok saçma olduğunu savunanlar da olsa, bu sınıf son yıllarda birçok markanın en çok gelir elde ettiği sınıf haline geldi, öne çıkamayan markalar bile yeni başlangıçlarını bu sınıf üzerinden yaptı.

2007 yılında ortaya çıkan Crossover modası, bazı markaların yaptığı  akıllı hamleler ile oldukça önemli bir pazar haline geldi ve bu sınıftaki araçların birkaç boy büyüğü modellere neredeyse adı bilindik her marka sahip. Kompakt SUV teriminin çıkmasını sağlayan Crossover sınıfı, az önce sözü geçen Opel markasının da gelir kapısı olmaya aday. Ülkemizde de kısa sürede öne çıkan araçlar olan Crossoverlar, yerden yüksek yapıları ile bir arazi aracı izlenimi bırakan, ancak pek fazla arazi yeteneğie sahip olmayan, sadece görünüş bakımından kendini güçlü olarak algılatan modeller. Ve Opel, birkaç hafta önce bu sınıftaki modelinin resmini yayınladı ve savaş bayrağını çekti. Opel Mokka, büyük ihtimalle yıl sonuna doğru ülkemizde çok fazla gördüğümüz modellerden biri olacak. İsmini bir kahve türünden alan bu enteresan model, oldukça sıra dışı görünümü ve sınıfındaki diğer modellerden çok daha vahşi olması ile akıllarda kalıyor ve bu sınıfla ilgilenenlerin mutlaka düşünmesi gereken bir model. Mart ayında gerçekleşecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’ nda resmi tanıtımı yapılacak olan model, yüksekliği az olan yan camları ile kendini iyice yüksek hissettiriyor ve arka tasarımda da bu etki devam ediyor. Mokka, General Motors’ un kendi markaları arasında ortak kullandığı modellerden biri aynı zamanda, yani Amerika’ da GM, Mokka’ yı başka bir marka altında satacak. Uzun zamandır beklenen bir model olan Mokka, enteresan ismi ile bile dikkat çekiyor ve bu etki dışarıdan bakıldığında verdiği genel izlenimle unutulmaz bir model haline geliyor. Tabii ki, arazi araçlarına merak duymayanlar da var, ancak Mokka eşsiz tasarımı ve iç mekanda sunduğu konfor ile onla için bile cazip bir model olmayı başarıyor. Ön kısımdaki büyük farlar ve ızgara, tüm yüzlerdeki siyah kaplamalar araca cesur bir hava katan detaylar arasında ve arka tasarımda öne uzayan stop lambaları dikkat çeken bir tasarım ögesi. Yan camın şekli, gövdedeki vurgular, büyük tekerlekler Mokka’ yı sınıfındaki modellerden ayrıştırıyor ve diğerleri ile yan yana konulduğunda, rakiplerinin bir MPV gibi kalmasını sağlıyor.

Modelin tasarımı dikkatli incelenmeye başlandığında, ön kısmın aile geleneklerine sahip çıktığını ancak gerekli tasarım detaylarını daha vahşi bir gövdeye uygun halde sunduğu gözlemleniyor. Izgaraya bakıldığında, daha uzun bir kısım olduğu, ve diğer modellerden daha yukarıda durduğu fark ediliyor. En üst kenarında başlayan parlak kısım, daha sonra duruyor, arada siyah bir şerit bulunuyor ve sonra parlak çizgi parlak kısmı tamamlıyor. Alttaki parlak çizgiyle beraber biten Opel logosu, parlak detaylar üzerinde oldukça şık görünüyor, ve eski zamanlardaki sıradanlığından kurtulduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Izgaranın siyah kısmına bakıldığında ise yan kenarların düz, alt kenarın ise yine düz ancak iki parçadan oluştuğu görülüyor. Yani toplamda beşgen denebilecek ızgaranın petekleri üst üste geçmiş dikdörtgenler şeklinde. Farlar ise oldukça büyük ve ızgaraya benzer yükseklikte. Çekirdek şekilli farların alt kenarının ızgaraya yakın kısmında ise bir hava boşluğu bulunuyor. Bu bazı arazi araçlarında kullanılan bir detay, ve Mokka üzerinde kullanılarak araca iyice vahşi bir hava katmış, yani anlayacağınız bu hava çıkış bir anlamda gözlerin altına çekilen siyah boyalara benziyor.Farların çerçeveleri siyah ve iç kısımda iki bölüm var. Üst bölüm, yukarıyı gösteren oklara benzeyen basit bir bölüm, diğer bölüm ise en dibinde yuvarlak merceğin bulunduğu daha basit bir kısım. Arkaya gerilmiş gibi görünen bu farlar, insana bakıyor gibi görünüyor. Alt kısımdaki detaylar ise siyah kaplamalı zeminde olmalarından dolayı daha az göze çarpıyor. Farlar hizasında baklava dilimi şekilli yuvaları içinde yuvarlak sis farları bulunuyor. Bunları çevreleyen siyah kaplamalı kısım yüksekliğini artırıyor ve sonra yine aşağıya inerek tekerlerin başlaması ile sonlanıyor. Izgara hizasında ise hava çıkışı bulunuyor ve bunun petekleri daha basit, dikdörtgenler şeklinde. Onun da altında parlak bir şerit bulunuyor ve giderek kararan görünümle ön kısmın altı sonlanıyor. Kaput üzerinde ise 4 adet vurgu bulunuyor. İkisi ortada, ikisi ön cam yan kenarlarından gelen bu vurgular farların üstünde olmalarında kaş etkisi yapıyor.

Sportif ve şık ön kısımdan sonra, ayrı bir cazibesi olan yan kısma geçildiğinde markanın bir göz oyunu yaptığı ortaya çıkıyor. Yan camların yüksekliğinin az tutulması ve üst kenarının tavana yakın tutulması ile araç yerden oldukça yüksek görünmeyi başarıyor. Cam şekli de basit değil üstelik. Önden yukarı eğimli giden, arka kapı sonuna doğru köşe ile ön camın simetriği eğimle yukarı çıkan ve tavana paralel öne dönen yan cam şeklinde alt ve yan kenar parlak kaplamaya sahip. Kapılar arasında kalan bölgede mat siyah malzeme kullanılmış. Kapılar oldukça geniş görünüyor. Yan ayna gövde renginde ve yan sinyal lambası ön tekerleğin önünde. Kapı kolları üzerinde parlak kaplamaların bulunduğu modelin kapılarının altına bakıldığında ise Arka kapının sonundan aşağıya inen ve ön kapıya kadar düz devam eden bir vurgu olduğu görülüyor. Tekerlekleri çevreleyen siyah kaplama, kapılar arasında biraz daha kalın hale geliyor ve tekerlekler çevresinde yine de öne çıkaran yuvarlak çizgiler bulunuyor. Jant tasarımı daha önceden bilindik, ancak yine de oldukça güzel görünüyor. Tavanda yük taşıma araçlarının bulunduğu araç, bunlarla daha da sportif bir görünüme kavuşuyor ve kullanıcısına dair fikirler de veriyor. Yan camın arka kapı üzerindeki kısmının çok güzel göründüğü akıllarda kalıyor. Arka tasarımda ise stop lambaları açık kırmızı tonları ile renk getiriyor araca. Önü işaret eden bir parmağın olduğu üst kısımdan sonra aşağıya bakıldığında,içi gösteren yan kenar ve alt kenarın yarısını kaplayan kara renkli bir kısım olduğu görülüyor. Arka cam yükseklik hissini arttırmak için normal yükseklikte değil, ve altında plakanın bulunduğu yuva, onun üzerinde ise parlak şeridin yukarısında marka logosu bulunuyor. Arka camın alt kenarı sona doğru yukarı kalkıyor ve, öyle giderken dik bir yan kenarla sonlansa da, o eğim bir vurgu olarak arka kapıya kadar devam ediyor. Bu vurgunun altına bakıldığında ise, onun sonladığı yerden aşağıya inen ve plakanın altından geçen bir başka çizgi görülüyor. Bunun orta kısmında bagajı açmak için tutma yeri bulunuyor. Alta bakıldığında ise siyah kaplamanın stop lambaları hizasındaki kısmında kedigözleri görülüyor, bunların arasında ise yukarı çıkan parlak kaplama bulunuyor. Bunun sportifliği arttıran bir detay olduğu onsuz Mokka’ yı hayal ettiğinizde ortaya çıkıyor. Egzoz ise sağ tarafın en altında basık bir şekilde bulunuyor.

Sportif dış tasarımdan sonra iç mekana geçildiğinde yeni nesil Opel hatlarının kullanıldığı ve çok büyük bir farklılık yaratılmadığı gözlemleniyor. Ancak iç mekan odaklı bir araç olmamasına rağmen oldukça şık bir iç bölüme sahip modelin gösterge ve direksiyonu diğer modellerden alışıla tasarıma sahip. Orta konsola bakıldığında ise son zamanlarda bütün araçlarda görülen renkli ekranlardan olmaması insanın hoşuna gitmeyebilir. Üst donanımlarla alınabileceğini ümit ettiğimiz ekranın yoksunluğu baz model fiyatını düşürmek için konulmamış olabilir. En üstte hava çıkışları, altta çok düğmeli radyo kontrolleri, altta ise havalandırma kontrolleri bulunuyor, bunlar parlak bir çizgi ile çerçeveleniyor. Kapı kolunun bulunduğu parlak zemin ise orta konsola incelerek uzuyor. Oldukça şık olan iç mekanda, arka sıranın sunduğu konfor ise araç ülkemize geldiğinde öğrenilecek bir detay. Ancak Mokka, yine de çok kullanışlı bir araç ve şıklığı ile gençlere çok cazip gelebilecek bir araç. Fiyatlar ise 56.726 TL’ den başlıyor.

7 yorum var.

 1. eeee

  Opel Mokka 1.4 Enjoy modelini almayi dusunuyorum. Ancak cok yakar mi endeseliyim. Bu konudaki yorumunuz nedir? 2013 model fiyatlari henuz aciklanmadi, 2012 modellerde indirim soz konusu, 2013 modellerde artis orani ne kadar olur acaba?

  Beğen

  1. Otomobil Günlüğü

   Opel’ in verdiği tüketim bilgisi şehir içinde 8, dışında 5,5 lt/100 km şeklinde. Elbette hazır verilen bilgiler tam olarak gerçek hayatta tutmuyor, ancak bu sapma çok da fazla olmayabiliyor. Opel Mokka’ nın kullanıldığı testler incelendiğinde ise hep 8 lt/100 km civarı bir tüketim görülmekte. Böyle bir araç için oldukça uygun ve iyi bir yakıt tüketimi açıkçası- sınıfının diğer modelleri de hep bu civarda tüketim yapıyor.

   2013 fiyatları ise 4000 TL civarı artışa sahip. İlgilendiğiniz modelin fiyatı 63.624 TL olarak görünmekte.

   Beğen

   1. eeee

    Cevabiniz icin cok tesekkurler. Yakit konusunda haklisiniz, diger SUV lar da durum benzer. Insignia gibi fiyat indirimi olabilir mi acaba ileride. Gerci bunu kestirmek herkes icin cok zor olsa gerek…

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s