BMW 5 Serisi Gran Turismo

Son yıllarda otomobil alınırken ne arayacağımızı şaşırdık. Yeni çıkan teknolojiler, her taraftan gelen yeni akıllı tasarımlar, gittikçe sevimli hale gelen modeller, genişleyen ürün gamları, servis imkanları, fiyatlar derken otomobil seçme zamanında tüketiciler neye bakmaları gerektiğini ve hangi özelliğin cazip olduğunu anlayamaz hale geldi. İnsanların gözüne çarpan neredeyse sadece 5 sınıf var, ancak bu sınıfların altındaki model çeşitliliği inanılmaz derecede artmış durumda ve seçim yapmak zaten zorken, bu karmaşaya başka sınıflar katanlar da oluyor. Eskiden adı duyulmayan Crossover’ lar artık nasıl popüler hale geldiyse, orta üst sınıf coupe benzeri sedanlar da yavaş yavaş onlar kadar öne çıkmaya başladı. Bir ağacın en yeni çıkmış dalları olan bu yeni sınıflar, sanki çok anlaşılmış gibi, bir de kendi üzerlerinde iyice küçük dallar taşımaya başladı. BMW bu tür dallara sahip markalardan biri. Tasarımcılar ve yetkililer nasıl düşündü bilinmez, ancak BMW, 2009 yılında daha önce konsept olarak tanıtılan, 5 Serisi GT modelini satışa sundu. Konsept halinde bile zaten satışa hazır halde görünen model, 2010 yılı içerisinde yollarda yavaş yavaş görülmeye başlandı. Ancak bunları görmenin miktarı pek değişmesi. İlk çıktığı zamanlar, araç alma şamasında kafası karışık tüketiciler, “fırsat bu fırsat” diyerek araca atlamış olacak ki, daha sonradan böyle enteresan bir aracı tercih eden pek olmadı. Oto galerilerinin hızla arttığı günlerde dahi, böyle mekanlarda da az rastlanılan bu model, dikkatli incelendiğinde çok farklı özelliklere sahip olduğu görülüyor.

Ancak bunu anlamak adından kaynaklı olarak zorlaşıyor. BMW ürün gamına hakim olanların kolaylıkla anlayacağı gibi, 5 Serisi, markanın orta üst sınıf modellerinin ismi, ancak bu sefer bu isim çok farklı bir modele ev oluyor. 5 Serisi GT, yani Gran Turismo, coupe benzeri tasarımı, yüksek oturma pozisyonu ve SUV’ lere benzer kullanım özellikleri ile oldukça farklı bir model. Bu çatı altında bulunmasını tam olarak kimse çözebilmiş değil, üstelik Gran Turismo güncel 5 Serisi Sedan’ dan bir yıl önce çıkmıştı. Yani BMW farklı bir seri yaratmaktan çekindiğinden olsa gerek, bu modeli alakasız bir yere yerleştirdi. Araç SUV’ ler ile yerden yüksek oluşu ve iç mekanda sunduğu geniş alan ile benzeşiyor, ancak bu özellikler sadece isim bakımından güzel görünüyor, araç dikkatli incelendiğinde, arazi araçlarının yapamayıp da onun yaptığı farklı bir şey olmadığı anlaşılıyor. Üstelik işin ilginç yanı model tüm ülkelerde BMW’ nin en asi SUV’ si X5 ile neredeyse aynı fiyata sahip. Bu fiyat da öyle basit bir fiyat değil, sedan model ailesinde bulunduğu söylenilen bir modele hiç basit bir fiyat değil. Bu tüm ülkelerde fark edilen bir durum ve geçen aylar içerisinde BMW, modelin satışlarından çok da memnun olmadığını ifade etti. Ancak yeni bir reklam kampanyasının faydası olabilir, bu yapılmadan önce de aracı tekrar tanımak için fırsat bu fırsat. Ona bakıldığında, farlarının ne kadar düşünceli olduğu kolayca fark ediliyor. Yan tasarım, eşsiz bir görünüme sahip. Yan cam şekli aşağıya alçaldığı için kalkışa hazır bir görünüme sahip olduğu söylenebilecek modelin arkasında cam ne kadar geniş görünse de görüş açısı bakımından çok kullanışlı değil. İç mekanda ise sadelik hissediliyor. Yine ince uzun klasik hale gelen BMW kontrolleri bulunuyor, ancak çevrelerinde kullanılan malzemeler ve daha az hareketli ahşap parçalar sayesinde iç mekan son derece huzurlu görünüyor. Arka sıranın bir lüks sınıf aracı diz mesafesi ve arazi aracı tavan yüksekliği sunduğu da kullanıcıların söylediği olumlu şeyler arasında.

Oldukça enteresan renk seçeneklerine de sahip olan aracın ön tasarımı detaylı incelenmeye başlandığında aşağıya gösteren farların olumsuz bir etki yaratmadığı gözlemleniyor. Normalde yorgun görüntü yaratan aşağıyı gösteren farlar, 5 GT üzerinde olumsuz bir etkide bulunmuyor. Arkaya doğru alt kenar yardımı ile şişikleşen farlar, tam tersine ızgarayı gösteriyor. İki adet böbrek ızgara çevrelerindeki gövdenin vurguları sayesinde iyice öne çıkmış durumda. Parlak çerçeveli ve içindeki kenarlarında parlak olduğu modelde, BMW logosu kaput üzerinde yatık olarak bulunuyor. Farların iç yan kenarı aşağı doğru açılıyor ve alt kenarı da aşağıya doğru bir basamak yaparak farların tekdüze görünmesini engelliyor. Üst kenar düz olarak arkaya gidiyor, farın şişik görünmesini sağlayan alt kenar ise arkaya bir yan kenar daha yaparak ulaşıyor. Farların içinde alışıldığı gibi iki adet yuvarlak mercek bulunuyor, ve bunların çevresinde LED aydınlatmalar var. Alt kenarın yana çıktığı sıralarda başlayan küçük altıgen ışıklar ise sedan modeldekilerden önce sergilenmişti. Bu ufak ışıkların üstü gri bir battaniye ile örtülüyor ve farlar sona eriyor. Üst ve alt kenarın devamını getirmeye çalışan çizgiler ise gövde üzerinde farları vurgulayan çizgiler olarak etkilerini yapıyor. Alışılan ızgaranın altında plaka, ve onun da altında ise sis farlarının bulunduğu ince siyah hava çıkışı kısmı görülüyor. Ortalarda yüksekliği azalan, uçlara doğru artan bu kısmın iki ucunda yuvarlak sis farları bulunuyor ve onları ortadaki ızgaraya gri çizgiler birleştiriyor. Kaput üzerinde ise ızgaranın dış yan kenarlarına gelmeye çalışan vurgular bulunuyor, bunun dışında dikkat çekemeyen ufak çizgiler de var. Ön tasarıma son kez uzaktan bakıldığında büyük farlarıyla akılda kalacağı anlaşılan bölge, aracın kimliğini de oluşturuyor ve 5 Sedan’ dan ayrılmasını sağlıyor. Ancak bunu yapan tek şey ön kısım değil, yan ve arka kısım da son derece farklı.

Kocaman camları ile orta üst sınıf coupe tarzı sedanlardan farklı olduğunu kanıtlayan aracın yan camı önden arkaya düz giden, sonra kalkan ve yine arkaya giden, en son tavana paralel ve genelde güz şekilde öne giden şekilde. Kapılar üzerindeki camlar çıtasız, bu nedenle iki kapı arasında kalan siyah kısım bağımsız. Bu kısım kaygan siyah malzemeden yapılmış ve camın tüm kenarları parlak çerçeveye sahip. Kapı kolları çekirdek sekili olan aracın yan sinyal lambası aynalar üzerinde değil. Alışılan BMW şeklinde olan yan sinyal lambaları çıkık ön tekerleğin hemen yanında bulunuyor. Sportif ancak çok dikkat çekmeyen jantların yukarısına bakıldığında ise ön farın ucundan gelen vurgunun arka fara kadar devam ettiği görülüyor. Kapı altlarında ise iki adet çizgi bir bölüm açıyor ve burada içeri girinti bulunuyor. Arka kısımda ise kocaman arka farlar dikkat çekiyor. Şu anda yeni BMW modellerinin çoğunda bulunan şeklin korunduğu arka farlar çok büyük ve içlerinde çizgi şekilli detaylar bulunuyor. İki farın bagaj kapağı üzerindeki yüksekliği daha küçük kısımlarını ise parlak kalın bir şerit bağlıyor. Bunun altında ise plaka, üstünde marka logosu bulunuyor. Sol kısımda GT yazılı üst bölümün biraz daha yukarısında büyük görünen ancak eğimi nedeni ile sorun yaratan arka cam var. Bu sportif tasarımın en altında ise parlak iki adet egzoz çıkışı iki uçta bulunuyor, siyah zemin üzerinde.

Şık dış tasarımdan sonra iç mekana bakıldığında ise koyu renkli ahşap ile açık renkli derinin kusursuz uyumu görülüyor. Direksiyon oldukça sade, göstergeler basit bir yazı tipine sahip, ve kontrollerin kullanımı kolay. Orta konsol hizasına bakıldığında göstergeler ile aynı siperlik altında bulunan navigasyon ekranının altında ahşap zemin üzerinde havalandırma çıkışlarının hemen yanında start-stop düğmesi bulunuyor. Tekrar orta konsol hizasında bakıldığında ise önce radyo ardından havalandırma kontrollerinin geldiği, ve bu zeminin katlanarak vites koluna kadar devam ettiği gözlemleniyor. Kapı iç yüzleri ise oldukça sade ve kapı kolları çok ince ve dikkat çekici. Aracın başlangıç fiyatı 321.378 TL, bu oldukça yüksek bir rakam ve onu alabilecek kişi sayısı da sınırlı. Ancak son derece şık bir tasarım ve keşfedilse, çok beğenilecek. Burada ise onun isminin kullanışsızlığı ve fiyatı yeniden devreye giriyor.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s