Subaru XV

Son yıllarda Subaru’ yu neredeyse unuttuyduk değil mi? Sadece makyajlanan Forester modeli ile kısa bir süre kendine basında yer bulabilen Subaru, 2012 yılı için büyük sürprizler hazırlıyor. Enteresan bir Japon markası olan Subaru, logosunda da bulunan 6 adet yıldızın temsil ettiği 6 otomobil markasının toplamından oluşan bir Japon markası. Günümüzde, Toyota’ da bazı hisselere sahipler ve kardeş markalar. Verso-S ‘ in Avrupa’ da Subaru Trezia olarak satışa sunulmasının da nedeni bu. Sonuçta Subaru son birkaç yıl içinde Avrupa’ da yeni modeller sundu, ancak bunlar da tamamen kendine ait olan modeller değil. Ancak zamanla, Subaru yeniden kendi adını akıllara sokmayı başaracak. Öncelikle tamamıyla yenilenen kompakt sınıf Impreza önemli. Henüz yollara çıkışına dair haber alınmayan sedan Impreza, geldiğinde ülkemizde çok sevilecek gibi. Ayrıca hatchback versiyonun şekli de belli oldu denebilir. Aslında bu yazımızda bahsedeceğimiz araç da, yeni Impreza’ nın hatchback versiyonunun biraz üzerinde oynanmış hali.  Ayrıca ilk resmi  yeni yayımlanan yeni bir Tourer model de yollara çıkmak üzere. Yani Subaru ürün gamını değiştirerek yollarda rastlanma olasılığını arttıracak. Gelelim yazı konumuza. Bu oldukça enteresan bir araç. Avrupa ülkelerinin bir kısmında geçmişte satışa sunulan, fazlasıyla kibar görünen kompakt model Impreza’ nın daha arazici versiyonu Impreza XV, şimdi sadece XV adıyla yollara çıktı.  Tamamen kendi geliştirdiği modeller kervanına bir yeni model daha katan marka, şimdi de crossover meraklılarını çekmeye çalışacak. Subaru’ nun yenilemesi gereken bir imajı varken yeni çıkan modeller olması iyi. Avrupa’ da daha fazla bilinmesi ve hitap ettiği kitleleri çoğaltması gereken bir marka olduğu için Subaru, bu iki çalışmayı, hem ürün geliştirmeyi hem de imajını geliştirmeyi aynı anda yapmalı. XV bunu tek başına başarabilecek kabiliyete sahip olabilir. Aslında tasarımına bakıldığında ön kısım dışında çok bir ilgi çekiciliği yok. Ancak o, eğlencesine güveniyor. Hazırlanan videolara da bakıldığında görüyoruz ki, o hem hafif arazi şartlarında hem de şehir içinde bulunabilen bir araç. Konfor çok yok, sade bir iç mekan ve plastik malzemeler. Ancak XV, renkleriyle ve tasarımındaki gizlenmiş ufak detaylarla hem imaj çalışmasına hem de satış arttırma çalışmasına katkıda bulunacak. Yeni Impreza hatchback de zaten onun altında yatıyor. Çevresine yapılan siyah plastik eklentiler dışında, Impreza olacak olan XV, zaten şu andaki hatchback Impreza’ nın şeklini andırıyor. Değişik görünüyor kısacası, ona ilk görüşte aşık olunması beklenemez. Tıpkı şehirlerde gördüğünüz ağır iş yapmaya yönelik kepçeler gibi değişik bir araç. Turuncu rengi ile ve arazi aracına benzer görünümüyle ilgi çekmeyi başarıyor.

Ön kısmına bakıldığında büyük ızgara ve kalın parlak şeritler, çıkık ve değişik şekilli farlar akıllarda kalıyor. Izgara ise daha sonraki Subaru modellerinde de kullanılacak olan altıgen şekle sahip. Tüm kenarları parlak olan bu ızgaranın iç kısmında üstte ortada Subaru logosu, bunun altında ise onu saran metal kol yer alıyor. Logo hizasında aşağıya inen bu parlak kalın şerit çerçeveye ulaşamadan bitiyor. Izgara aşağıya doğru biraz daha gidiyor. Altıgen ızgaranın üst kenarından sonra yana açılan kenar kısa sürüyor ve aşağıya inerek kapanıyor. Bu uzun kenar ve alt kenardan sonra ızgara sona eriyor. Baklava dilimi petekli ızgara ilgi çekmiyor. Farlar ise arkaya doğru uzarken yuvarı çıkıp genişlemeleri ile ilgi çekiyor. İçe bakan uçları kısa olan farların alt kenarı aşağıya inip daire çizerek yukarı kenarla birleşirken, farların üstünü kapatan cam da iyice kabarıyor. Çıkıklaşarak gerçek bir canlı gözüne benzeyen farların altından bir çizgi geçerek ızgara altında birleşiyorlar. Sis farları ise dikdörtgensi yuvalarında yuvarlak şekilleri ile bulunuyorlar. Yuvanın içe bakan yan kenarı ise alttan gelen ızgaranın yan kenarına paralel. Bu ızgara dik ve yatay sütunlara sahip ve plakayı üzerinde barındırıyor. Kaput üzerinde ise üst ızgaranın üst kenarının iki ucundan başlayıp ön cama kadar giden vurgular bulunuyor.

Vahşi bir ön tasarıma sahip olan aracın yan tasarımına bakıldığında şu anda satışta olan nesil Impreza’ nın yan cam şekline olan benzerlik akıllara yerleşiyor. Önden yukarı çıkan, yukarı kalkan, tekrar kalkıp farklı eğimle biraz daha yukarı çıkan ve daire çizerek başlangıç noktasına dönen şekle sahip olan cam şeklinde camlar ile kapı sınırları arasında mat siyah kaplama kullanılmış. Ön ve arka cam ise iki parçadan oluşuyor. Yan sinyal lambası ise yan ayna üzerinde. Kapılar arasında ise altta düz bir çizgi aşağıya doğru iniyor. Kapı kolları ise sade. Tekerlekler değişik jant tasarımına sahip. Tekerler çevresinde bulunan ve öndeki alt ızgaradan gelen siyah kaplamalar araca arazici görünümünü veren detay. Ayrıca bunlar dışında tekerler çevresinde daha büyük çapa sahip vurgular bulunuyor. Vurgu üzerinde de bir kısmı bulunan yakıt kapağı değişik. Değişik yan tasarım herkese hitap etmeyebilir. Arka tasarım ise sportif görünüyor. Arka cam değişik şekilde sonlanıyor, alt kenar uçlara doğru yukarı çıkıyor. Daha altta ise plakalık bulunuyor. Subaru logosunun bulunduğu bir şeridin altında plaka geniş yuvasında yer alıyor. Arka farlar ise yine çıkık ve ortalarında beyaz bir kısma sahipler. Öne uzayan ve deforme olmuş bir kare şeklinde olan farlar genele hakim olan köşeli ama eğimli tasarıma uyumlu. Alt kısımda ise kedi gözleri iki uçta siyah zemin üzerinde dikkat çekiyorlar. Kedigözleri arasında ise gövde rengi bir zemin bulunuyor. Burada küçük küçük dikdörtgenler bulunmakta. Bu kötü bir görünüm. Bu dikdörtgenlerin ortasında bir fren lambası bulunuyor. Sportif, ama sorunlara sahip olan arka tasarım kimi zaman ise hoşa gidiyor.

İç mekan ise sade ve renksiz bir tasarıma sahip. Göstergeler sade, ancak kullanışlı.Direksiyon sade, orta konsol ise en üstte bilgi ekranına sahip. Daha sonra havalandırma çıkışları ve radyo ile havalandırma kontrolleri geliyor. Sade, değişmeyen Subaru iç mekanının tek sorunu malzeme kalitesi olabilir. Bunu ülkemize geldiğinde görebileceğiz. Arka sıra ise oldukça geniş görünüyor. Dış tasarımdan belli olan bu durum yolcular için konfor sunuyor. Kısacası XV, oldukça enteresan bir araç. Hem eğlenceli görünen, hem de bazı açılardan hiç sevilmeyen araç, benzinli motorlara sahip. Start ve Stop sisteminin de dahil olduğu XV, 66.949 TL’ lik başlangıç fiyatı ile bir anda bütün zevki bozuyor. Subaru modellerinin genelde yüksek ücretli olduğu bilinir, ve XV de farklı değil.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s