Peugeot 208

Peugeot’ yu bilirsiniz. Aslında son yıllarda tanıttığı araçlarla hepimizin aklına belli bir şekilde yerleşti. “Şehir otomobili” denince akla gelen marka o oldu. Yarattığı birçok araçla yollarda çok rastlanılan bir marka olan Peugeot’ nun büyük yuvarlak hatlı ve sizlere kocaman bakan farlı araçları, oldukça alışıldık bir görüntü olmaya başlamıştı. Ancak değişim geçen sene başladı. Peugeot’ nun marka imajında yaptığı değişimler olumlu yönde oldu. Bu kesin, çünkü ortaya çıkan araçlar ve konseptler çok başarılı oldu ve tasarım olarak bakıldığında son derece önemli araçlar. Bu yıl ülkemizde ulaşan 508 modeli bu yeni tarzın başarılı olacağının gerçek bir kanıtıydı. Yenilenen logo ve tasarım anlayışının ilk gerçekçi örneği oluşuyla yollarda şimdiden bolca görülmeye başlanan 508, Peugeot’ dan gelecek diğer araçları sabırsızlıkla beklememizi fısıldıyordu. Dediğini uygulayanlar oldu, uygulamayanlar oldu, ancak bu hafta gelecek araçların “süper” olacağı kanıtlandı. Peugeot’ nun yeni tarzıyla ürettiği ilk araç olan 508’ den sonra gelen ilk baştan aşağı yeni araç bu hafta tanıtıldı. Tanıtımdan önceki gün resimleri sızdırılıp heyecanımız erken birmiş olsa da, gelen araca şu anda bile şaşırarak bakıyoruz. Gelen araç ise uzun zamandır beklenen bir araç oldu.

Peugeot’ nun 207’ si, o meşhur 207 sonunda yenilenmiş oldu. Küçük sınıftaki ekonomik ve kaliteli alternatiflerden olan 207, konfor ve kalite konusunda üst sıralarda yer almıyordu, o daha çok satış rakamları listesinde lider olmayı hedeflemişti, -ki onu başardı- ancak yeni nesil, yeni bir başlangıçla Peugeot’ nun küçük sınıftaki durumunu değiştirecek. 207, artık 208 adıyla son derece şık, kaliteli ve sıra dışı bir formda yollarda yer alacak. Burada sevinilecek iki şey bulunuyor: 207’ nin devamının böyle başarılı bir araçla gelmesi ve 208’ in son derece kaliteli ve üst düzey bir araç olması. Hangisiyle ilgileneceksiniz, şaşıracaksınız. Araca ilk defa bakıldığında, onun hiçbir tahmini çizimle uyuşmadığını görüyoruz. Peugeot’ nun iyi sır tutmasının ve çok çalışmasının sonucu olan 208, insanı hem psikolojik hem de fiziksel bakımdan kendisine çekiyor. Ancak burada göz oyunlarının büyük katkısı var. Peugeot’ nun tanıtım fotoğraflarında kullandığı araç renkleri, özellikle kahve tonları, parlak parçalar, örneğin ızgara ve cam nikelajları, parlak siyah cam ile kapı sınırı araları ve kaygan yüzeyler araca bir anda üst düzey bir hava katıyor. İnsanı kendine çeken bu görüntü üzerinde çok çalışılmış mı bilinmez, ancak etkisi çok büyük olmuş. Zaten onu görüp, ona yaklaşma isteği kendiliğinden geliyor. Yukarı uzayan farlar ve değişik arka farlar ilgi çekmekte ve 3 ile 5 kapılı versiyonlar arasında yan tasarımda çoğu araçta olmadığı kadar farklılık var. Ancak 3 kapılı versiyonun ülkemize gelmesi düşük bir olasılık. Her neyse, 208 iki versiyonuyla da şu anda sınıfın bir numarası konumunda olan Volkswagen Polo’ yu geçmiş gibi görünüyor. Değil mi? Ondan daha çok öne çıkıyor ve insanda merak uyandırıyor. İç mekandaki kaygan görünen parçalar ve sürücüye yakın kumandalar, büyük navigasyon ve bilgi ekranı, değişik gösterge tablosu güzel tasarımlar.

  Peugeot 208 ÖnÖn tasarıma detaylı bakıldığında ise değişik ızgara bölgesi tasarımı ve uzayan farlar dikkat çekiyor. Ancak öncelikle kaputun ortasındaki Peugeot logosundan başlamak doğru olur. Çevresini saran bir U şekilli çizgi olan logonun altında yeni ızgara tasarımı bulunuyor. Her modelde olacağı düşünülen, başında marka adı yazılı yeni ızgara tasarımı 208’ de parlak bir çerçeve içinde bulunuyor. En aşağıya kadar inen bu parlak çerçevenin üst kenarının ortalarında Peugeot yazısı bulunuyor. Çerçevenin hafif içeri gömülmesiyle yazıya yer açılmış. Yazının altında ise değişik petekli ızgara başlıyor. Ancak hemen sonra plastik bir parça geliyor ve plaka için yer oluşmuş oluyor. Plakadan sonra biraz daha ızgaralı bölge var ve daha sonra çerçeve ile kesilmekte. Ancak burnun değişik bir yapısı var. Bunu görmek için baktığınız tarafa uzakta olan ızgara sınırına bakmanız yeterli. Öne doğru bir çıkıntı yapan burna ızgara da eğimle bükülerek uyum sağlamış. Çerçevenin arkasından biraz daha boşluk görünüyor. Izgaranın alt kenarı hizasına bakıldığında ise ızgara sonlandıktan sonra gövdenin de uyum sağlamış gibi görünmesi için bir şeritle ızgaranın alt kenarına paralel gidildiği görülüyor. Çerçeveli ızgaranın altında ise alt ızgara bulunuyor. Bu ızgara ise sis farlarına kadar giden ve ardından burnun hemen sonlandığı bir ızgara. Ortalarda üst ızgaraya paralel giden gövde rengi parça nedeniyle hafif incelen bu ızgara iki uçta aşağıya inerek sonlanıyor. Sis farları ise kaplamalar içinde değil de, direkt olarak gövde üzerinde yuvarlak şekilde bulunuyorlar. Ancak yan yüze doğru ince bir çizgiyle uzayan bu yuvarlaklar farlardan sonra dikkat çeken detaylardan. Farlar ise en sona kaldı. Çerçeveli ızgaranın üst köşelerinden başlayan farlar değişik şekle sahipler. Araka tarafa doğru uzayışlarıyla dikkat çeken farlar, yukarıya doğru incelen yapıya sahip. Ancak alt kenar tekerlere doğru gitmeye çalışarak farları büyütüyor. Belli bir süre gittikten sonra ters eğimle öne döner gibi yapıp, üst kenara gitmeye başlayan alt kenar üst kenarla buluşurken düz bir farklı eğimdeki kenarı kullanıyor. Farların üst kenarı ise uca giderken, ortalarda bir çıkıntı yapıyor. Biraz uzayıp genişleyen ve sonra tekrar kapanan, kısacası bir kanata sahip olan farların LED aydınlatmaları ise üst kenar boyunca bulunuyor. Bunu standart bir detay gibi söylemek ilginç, ancak artık günümüzdeki çoğu araçta bulunan bir detay haline geldi LED’ ler. LED’ ler yanmazken bile son derece parlak görünen farlar, LED’ ler de eklenince iyice göz kamaştırıcı bir hale geliyor. Kaput üzerinde ise logoyu saran “U” şekli yaratan çizgiler dışında vurgu yok. Ancak iki uca yakın olan iki çıkık detay göze çarpıyor. Sileceklere su sağladığı tahmin edilen bu detayların neden gizlenmediği şaşırtıcı. Böylece sonlanan ön tasarımdan aklımızda parlak farlar ve parlak çerçeveli ızgara kalıyor.

Peugeot 208 Arka

Yan tasarım ise büyük yuvarlak Peugeot hatlarından uzak. Yine değimli hatlara sahip olan, ancak hoşlanmayan kişileri bıktırmayacak olan yan tasarım çizgileri beğeniliyor. Yan camın alt kenarının yukarı basamakla çıkarak aynanın altından geçip, iğne gibi öne uzaması ilginç. Buradan itibaren yan cam izlendiğinde, yan cam çizgisinin basamağı inip, yuları çıkmaya başladığını ve eğimle yukarı çıkıp, yine eğimle öne dönmeye başladığı görülüyor. Tüm kenarları nikelajlı olan yan camın kapılar ile camlar arasında kalan boşluklarında kaygan siyah malzeme kullanılmış. Gövde renginde olan ve yan sinyal lambalarının yan aynalar üstünde taşıyan aracın arka kapısı cam şekli ile bitmiyor. Yan kenarın eğimine uymadan erken biten arka kapı, gövdenin yaptığı çıkıntı ile çapraz bakıldığında arkaya uzayarak aşağıya iniyormuş gibi görünüyor. Kapı kolları gövde renginde ve üzerlerinden hafif bir vurgu geçiyor. Kapı altlarında ise ön tekerleğin yukarılarından başlayıp, aşağıya inip arka tekerleğe kadar giden bir vurgu bulunuyor. Tekerler çevresinde büyük bir etki yaratan yuvarlak vurgular bulunuyor. Tekerlekler ise oldukça hoş görünüyor. Arka tasarım ise değişik far tasarımı ile öne çıkıyor. Öne doğru iki koldan uzayan ve ortası girintili olan farların içinde kırmızının yanı sıra beyaz detaylar da bulunuyor. Arka cam ise ortaya doğru aşağıya alçalan yapıya sahip. Plaka ise Peugeot logosunun biraz altında, girintide bulunuyor. Bagaj kapağı ise sade şekilde sonlanıyor ve aşağıda belli olan siyah kısımda egsoz çıkışları bulunuyor.

Peugeot 208 İç

Son derece şık görünen ve bayanlar kadar erkek sürücülere de uygun olan dış tasarımdan sonra iç mekana geçildiğinde bütün kontrol panellerinin sürücüyü nasıl sarmaladığı dikkat çekiyor. Göstergeler, elektronik hız göstergesi gibi önemli detaylar tek çatı altında toplanmışlar ve küçük boyuta sahipler, ancak iyi görünmekteler. Direksiyon onlardan daha çıkık ve orta konsolun uzayarak herkese yakınlaşan ekranının kullanımı kolay görünüyor. Havalandırma çıkışları ve havalandırma kontrolleri parlak siyah kaplamaları ile hoşa gidiyor. İç mekandaki malzeme kalitesi üst düzey. Kısacası 208, son derece iyi bir tasarım. Üzerinde çalışıldığı belli, ve insanların da hoşuna gidecektir. Cenevre’ de herkese tanıtılması beklenen aracın ülkemize 2012 ilkbaharında gelmesi mümkün. Ancak fiyatın 207’ den yüksek olacağı da kesin. Ancak almak istiyorsanız, kesinlikle peşini bırakmamanız gereken bir araç 208. Ve lider, VW Polo ile karşılaştırıldığında daha öne çıkan kim oluyor?

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s