Audi A5 Coupe

Audi’ nin son iki yıl içinde tanıttığı modeller, markanın geleceğine dair çok önemli ipuçları veriyor. Audi A1 ile başladı galiba… Ön farlardaki şekil değişiminin sadece bu agresif ufaklığa daha ilgi çekici bir görünüm katmak için yapıldığını düşünüyorduk, ancak yanılmışız.  Gelen konsept ve yeni modellerde de gördüğümüz uçlarda aşağıya uzayan far detayı, daha yeni  sona eren Frankfurt Fuarı’ nda tanıtılan makyajlı spor model, A5’ te de bulunuyor. Aslında sadece A5 değil, cabriolet ve sportback versiyonda da bu yenilenme gerçekleşti. Son derece sportif oluşuyla yollarda çok dikkat çeken bu model, aynı zamanda kendi ile tam olarak aynı seviyede olmayan rakipleri sayesinde bu sınıfta çok öne çıkan bir model. Orta sınıf spor otomobiller arasında, sadelik arayanların ve Audi severlerin kabullendiği, ve yine de başarıya ulaşan bu model, bu yıl gördüğü yeniliklerle satışa sunulacak. Ve ülkemizde Kasım ayında satışa sunulacağını mutlulukla söyleyebiliyoruz. Yani bir ay sonra ülkemiz yollarına çıkmaya hazır hale gelecek olan A5 ailesi, daha şık ön tasarımı ile yollarda bizleri etkilemeye gücünü arttırarak devam edecek. 2007 yılında ilk olarak tanıtılan coupe modelden sonra gelen ve kullanışlılık konusundaki avantajlarıyla asıl modelin önüne bile geçen Sportback model, standart versiyon A5’ le bile unutulabilir. Izgaranın çıkık yatay kolları ve parlak detayları, farların ızgara şekli ile uyumu aracın üzerindeki gizli uyumları baştan belli ediyor ve geri kalan tasarıma da dikkatli bakılmasını sağlıyor. Yan tasarımdaki sadelik ve arka tasarımın sportif görünümü aracın ana detayları. İç mekanda ise klasik Audi tarzını görüyoruz. Bu hafif bir karmaşayı ve kaliteli materyalleri kapsıyor. Fiyat konusuna bakıldığında ise, şu andaki makyaj öncesi nesilden çok pahalı bir ücrete sahip olacağını düşünmüyoruz. Ancak bu ücret yine de çok ekonomik değil, o zaman A5’ in bu ücrete değdiğini kanıtlaması gerek.

Ön tasarıma detaylı bakıldığında ilk önce kısalan, ama genişleyen ve altıgen şeklini alan ızgara görülüyor. S versiyonda içindeki yatay çizgilerinde parlak olduğu ızgaranın çerçevesi parlak ve ortasındaki bir kısım plastik, burada plaka yer alıyor. Alt ve üst kenar arasına bakıldığında, üstten aşağıya önce dışa açılan, sonra içe kapanan daha uzun bir kenarın olduğu görülüyor. Belirli aralıklarla bulunan yatay çizgiler grubunun üst kısımdakinde Audi logosu ve modele özgü detayların adı yazıyor. Farlara bakıldığında ise, ızgaranın iki yatay kenarı birleştiren kenarının kısa olan dışa açılan kenara paralel olduğu görülüyor. Bu kenarın üstünde ise arkaya uzayan eğimli üst kenar, altında ise basamak yapan bir kenar daha görülüyor. İçe doğru basamak yapan bu kenardan sonra en uçta dik kenar görülüyor ve far sonlanıyor. Far şekil olarak güzel, ancak içindeki detaylar ile çok daha dikkat çekici ve beğeniliyor. Audi, son yıllarda, LED aydınlatmalarla oynamayı çok seviyor. Ve A5’ te de çeşitli aydınlatmalar çok güzel kullanılmış. Farın neredeyse tamamını dolaşan kalın şeride benzeyen parlak çizgi aracın farlarının en çok öne çıkan detaylardan birine dönüşmesini sağlıyor. Farların altında ise sis farları büyük siyah bir alanda bulunuyor. En uçta bulunan dikdörtgensi sis farlarının yan ve altında hava çıkışları bulunuyor. Yuvarlatılmış köşelere sahip olan bu siyah zemin ile farlar arasında bulunan far yıkama kapakçıkları ise fazla dikkat çekmekte. Ana ızgaranın altında ise, onun simetriği şeklinde başlayan bir başka hava çıkışı görülüyor. Ancak kısa süre gidip sonlanan bu kenarların altında eğimi değişen gövde kısmı bulunuyor. Ana detayları bunlar olan ön tasarımda kaput üzerine bakıldığında ise farların en üst uç noktasına gelen vurgular görülüyor.

Bunun dışında pürüzsüz olan ön kısımdan sonra yana geçildiğinde ise tek dikkat çeken detayın yan cam şekli olduğu görülüyor. Önden yukarı çok hafif eğimle çıkan ve daha sonra ön cam yönüne doğru giden, orada durduktan sonra öne tavana paralel şekilde dönen camın tüm çevresinde nikelaj bulunuyor. Çıtasız ön camdan sonra gelen arka cam oldukça büyük oluşuyla beğeniliyor. Kapı kolu ise oldukça sade. Yan sinyal lambaları ise yan aynalarda bulunuyor. Tekerlek yuvaları çevresinde ise yuvarlak vurgular bulunuyor. Önden geliyormuş gibi görünen bir vurgu ise yan kısmı geçerken, rastgele dalgalanıyor ve arka fara gelince sonlanıyor. Kapı altında ise iki tekerleğin yuvarlak vurgusunu birleştiren bir çizgi bulunuyor. Düz bir zemin de yaratan bu çizgi ile sonlanan yan tasarımdan sonra arkaya geçildiğinde ise arka farlar içindeki beyaz kısımların yok oluşu dışında başka değişim göze çarpmıyor. Ufacık bir beyaz kısmı olan arka farların içine yeni nesil detaylar eklenmiş. İki arka far ise Audi logosunun bulunduğu zemin ile birleşiyor. Farların içe uzayan kenarlarını biraz geçtikten sonra yok olan bu zemin, kendini daha derinden başlayıp genişleyen bir zemine bırakıyor, bu da bagaj kapağının devamı oluyor. Bagaj kapağından sonra ise altta bulunan siyah kısım dikkat çekiyor. İki adet egsoz çıkışı uçlarda bulunuyor. Plaka ise bagaj kapağı üzerinde. Arka cam ise, sedan bir coupe’ den bekleyebileceğiniz kadar kullanışlı, çok sorun yaratmayacaktır.

Giderek sadeleşen tasarımı ile yollarda bizleri etkilemeyi başaran modelin iç mekanında ise sizi saran kontrol panelleri bulunuyor. Ortasındaki yuvarlak parlak kenarlar içinde bulunan Audi logosu, çıkık göstergeler ve kullanışlı bilgi ekranı sürücünün işini kolaylaştıran özellikler. Orta konsolun en üstünde ise göstergelerle aynı siperliği taşıyan Navigasyon ekranı, havalandırma çıkışları , radyo kontrolleri ve havalandırma ayarları bulunuyor. Sonra düzleşen zeminde bulunan vites kolu şekli ile dikkat çekiyor. Vites kolunun çevresinde ise bir çok kontrol bulunuyor, bu sürücüyü sıkan bir durum olabilir. Ancak kullanışlı özelliklere de sahip olan iç mekan, arka sıraya oturacaklar için de konforlu yolculuklar vaat ediyor. Renk seçeneklerinin de değiştirilebildiği iç mekanı, isteğinize göre ayarlayıp, A5’ inizle güzel yolculuklar yapabilirsiniz. Ancak daha güzel görünüm ve daha iyi performans için biraz daha ödeyip S versiyonu tercih etmenizi öneririz. Zaten A5’ i almayı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle S versiyon sizi zorlamayacaktır. 57-60.000 Euro civarında bir başlangıç fiyatına sahip olacağını tahmin ettiğimiz model, yollarda ona bakanları etkilemeyi başaracak, son derece konforlu ve estetik bir otomobil oluşuyla Audi tarihinde yer alacak. Yeni nesli gelene kadar da, A5 adını başarıyla taşıyacak. Ve unutmayın, Kasım’ da Türkiye’ de!

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s