Honda Civic

Evet doğru. Bu, yepyeni Honda Civic. O meşhur, yollarda sürekli göre göre adını ezberlediğimiz, ülkemizde sedan versiyonunun üretimiyle yıllardır çok sevilen model, sonunda geri döndü. 2011 yılındaki tanıtımının ardından gecikmeli olarak ülkemize varan Civic, sedan modeli ile başardıklarını hatchback tipte de sunabilecek mi? Civic sedan, diğer ülkelerde bu derecede bir öneme sahip olmayabilir. Ancak Türk halkının onu ne kadar sevdiğini hepimiz biliyoruz. Hatchback Civic’ in çıkışı, iki önemli mutluluk kaynağı sunuyor bizlere. Honda, yıllardır Avrupa’ da çok sık yeni model tanıtmıyor, hele ülkemizde bu zamanlara kadar uzun zaman hiç sesini çıkarmamış bir markaydı neredeyse. Birinci mutluluk nedenimiz buradan. Honda’ da bir şeylerin yeniden canlandığını görmek güzel, üstelik bu sadece bir makyajla veya motor yenilemesiyle olan bir şey değil. Yepyeni bir model ile Honda, yeniden çok seçilen ve sevilen bir marka olabilir. Diğer mutluluk ise, modelin ta kendisi. Yeni Civic, olağanüstü tasarımıyla, eski nesil Hatchback modelin gereksiz farklılığını daha normal ancak sevilecek bir tasarım ile herkesi etkilemeyi başarıyor. Honda’ nın araç için önemli iddiaları da yok değil, tasarımının iki nesil ileride olduğu gibi iddialarla Civic bilinirliğini arttırmayı başaracak.Değişik yan görünümü ile dikkat çeken araç, ilginç arka tasarımıyla bu aralar popüler hale gelen bagaj kapağının camdan yapılma modasını devam ettiriyor. İç mekanda da ilginç görünümler sunulmuş. Tam tanıtım tarihi 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı olmasına rağmen, hala oldukça canlı ve ülkemiz için yeni görünmekte.

Model, ülkemizde 4 versiyonla ve sadece manuel şanzımanla satışta. 1.6 Dizel model Sport donanımlı olarak 64.000 TL’ye, Comfort donanımlı olarak ise 61.000 TL’ ye satılmakta. 1.4 Benzinli modelin Sport donanımlı versiyonu 51.900 TL’ lik fiyata sahipken, Comfort modeli ise 48.900 TL’ ye satılmakta. Otomatik şanzıman eksikliği kesinlikle bir dezavantaj, ancak sportif bir kompakt sınıf modelden tam heyecan ve sürüş keyfi alabilmek  için manuel şanzıman da uygun. Şunu tekrarlamadan da edemiyoruz, Honda’ dan yıllar sonra böylesine sportif, şık ve konforlu bir araç görmek, gerçekten Honda hayranları dışında pek çok takipçiyi de çok mutlu etti. Honda’ nın daha önce Accord’a yaptığı makyaj, Honda’ nın dikkat çekmesine katkıda bulunmamıştı, ufak bir değişim, farlardaki bir incelme ile Honda’ da bir yenilenmeye girileceği kestirilemiyordu, ama bu Civic, yepyeni bir umut oldu. Hatchback model, sedan model ile ortak tasarım ögeleri taşımıyor, bunun nedeni ise sedan modelin Amerika pazarına özel olması. Bilindiği gibi kompakt sınıf sedanlar Avrupa pazarında ülkemizdeki kadar ilgi çekmiyor. Ürün gamında uyumlu model olmamasına rağmen Civic Hatchback, kendi başına keskin bakışları ve sıradışı silüeti ile ilgi odağı olmaya uygun.

Ön tasarıma bakıldığında, önceki nesildeki en başta enteresan gelip, sonradan nefret ettiren farlarla birleşik marka logosu detayının olmayışı mutlu ediyor. Yollarda görmüşsünüzdür, bu sonradan çok anlamsız ve çirkin gelen bir detay. Farların iç kısımlarındaki parlak gri detaylar, Honda logosuna kadar devam ediyordu ve Honda logosu da bu zemin üzerindeydi, iki far upuzun bir fardı yani. Ancak Yeni ön tasarım, son derece şık farlara, ızgaraya ve aşağıdaki ızgarayla birleşim görüntüsünü yaratmak için kaliteli siyah parçalara sahip. Arkaya uzayan, üst kenarı düz, alt kenarı sonradan bir eğim değişimi ile dikelen farların ızgaraya bakan kenarı ise oldukça ince, ancak sonradan aşağıya inen alt kenarla farlar büyüyor. Farların içinde mercekler bulunuyor ve detaylar dikkat çekiyor. İki far arasındaki ızgara ise farların üst kenarı ile uyumlu bir üst kenara sahip ve iki far arası uyumlu görünüyor. Izgara farların yan kenarından geçip, biraz aşağıya yuvarlak şekilde indikten sonra iki kenar birleşiyor ve ızgara sonlanıyor. Izgara ortasında içi dolu Honda logosu bulunuyor. Farların alt kenarlarının devamı şekilde giden siyah parça sınırı ise alt ızgaraya kadar gidiyor. Alt kenarın devamı olarak gidişten sonra yuvarlak eğimle dikelerek aşağıya inmeye başlayan bu sınır, alt ızgara ile sonlanıyor, ancak bu detayla beraber ön tasarım çok güzel ve ilginç görünüyor. Kaygan siyah parçanın incelen kısmında, ızgaraya az kala ise plaka bulunuyor. Uzaktan bakıldığında aşağıdan yukarıya genişleyerek açılan bir far ve ızgara topluluğu gibi görünen bu kısım dışında burunda sis farlarının bulunduğu iki adet yuva bulunuyor. Siyah parçanın birleştiği ızgaranın iki yanında bulunan bu girintilerin içi siyah ve üstünde LED, ortasında ise yuvarlak sis farları bulunuyor. Burnun alt kısmındaki çıkıntılar siyah yuvalara gelince uzuyor. Kaput üzerinde ise çok az vurgu bulunuyor. Ön camdan aşağıya inen iki vurgu ile tamamlanan sade ön tasarımdan akıllara geçen detay, ızgara, farlar ve siyah parça oluyor. Oldukça keskin ve sportif görünen bu kısmı sözlerle anlatmak çok zor, insanın bakarak yorumlaması lazım.

Yan tasarım ise eski nesli hatırlatsa da, ondan daha uzun görünen yan camlara sahip, ancak genel şekil benziyor ve arka kapı yine gizlenmiş kol ile açılıyor. Yan camın alt kenarı, ilk köşeden aşağıya inen, sonra yuvarlak köşe ile dikelen ve arkaya yükselerek giden bir kenar. Yukarı kenar ise ilk köşeden tavana paralel gelip, sonradan alçalan, ve alt kenarla birleşen bir çizgi. Kapılarla camlar arasında kalan kısımlarda  mat siyah malzeme kullanılmış. Arka cam ise, eski nesilde olduğu gibi biraz küçük kalıyor. Yan sinyal lambaları yan aynalar üzerinde ve tekerlekler çevresinde vurgular yerine siyah plastik kaplamalar bulunuyor. Ancak yan kısımda değişik vurgular bulunuyor. Kapı altlarında iki kapıyı kapsayan dalgalar var. Ayrıca tekerleklerin vurgusu olarak sayabileceğimiz çok daha geniş çaplı yuvarlak hatlar da bulunuyor. Hem arka hem ön tekerleğin biraz üzerinde bulunan bu vurgular işe yan kısımdaki boşluk hissi de önlenmiş oluyor. Yeni Civic, eski neslin sıkıcı renklerini de unutturuyor. Beyaz ve mavi renkleri de oldukça şık görünen dış tasarım, arkada da ilginç detaylara ev sahipliği yapıyor. Baştan söylediğimiz gibi, arka cam bagaj kapağında da devam ediyor. Günümüzde Toyota Prius’ ta gördüğümüz bir detay olan bu tasarım, Civix’ de daha iyi kullanılmış. Arka farlar öne uzayan üçgenler şeklinde, ancak tıpkı ön farlar gibi bir kolla birleşiyor. Bagaj kapağının olduğunca altına inmeye çalışan bu camın köşe yaptığı yerden geçen bu arka farların bağlantı çizgisi oldukça ince. Farlar üzerinde de katman farkları yaratılmış. Arka farların içe bakan kenarlarının eğiminin devamı şeklinde bir vurgu aşağıya iniyor ve daha sonra plakaya yer açıyor. İçeride girintili olan plaka yuvasının yukarısında daha çıkık bölgede Honda logosu bulunuyor. Arka camın arka far çizgisinden sonraki eğimi ise çok fazla, görüş konusunda sorunlar kaçınılmaz. Zaten az olan görüşü, arka farları bağlayan çizgi iyice yok ediyor, yani tasarım adına görüş kurban edilmiş. Alt kısımda ise bir vurgu yukarı çıkıyor, düz gidiyor, sonra yine aşağıya iniyor. Bu vurgu ile bir katman farkı yaratılıyor ve yeni katmanda iki kedigözü bulunuyor. Son derece sportif ve şık olan dış tasarım, eski neslin hatalarını düzeltmeyi başarıyor, ve beğeni topluyor.

İç mekana geçildiğinde ise sürücüyü saran kontrol panelleri görülüyor. Özellikle göstergeler çok ilginç. Direksiyonun arkasında bulunan çıkıntılı yuvarlak göstergeler, aydınlatmaları ve görünümleri ile zaten baştan herkesi etkilemeyi başarıyor, ancak daha yukarı bakılığında ayrıca uzun bir ekran görülüyor. Burada da hız bilgisi  görülüyor ve yol bilgisayarı da bu ekranın yanında yer alıyor. Orta konsol ise sürücüyle yan koltuğu kesin şekilde ayırıyor. En üstte hava çıkışları, altta navigasyon ekranı, daha altta havalandırma kontrolleri bulunan bu kısım düzleştiğinde vites kolu görülüyor, daha ileride ise depolama alanı bulunuyor. Sorunsuz kapı iç yüzleri ve iç mekan renkleri beğeni topluyor, tek sorun görüş açısı ve arka cam boyutu. Arka sıraya bakıldığında, aracın fonksiyonellik yönünden sunduğu bir “nimet” bulunuyor. Arka koltukların minderlerinin, yani yatay kısımlarının dik konuma getirilip sırt bölümlerine yaslanması ile arka sırada bir koridor oluşturulabiliyor ve bitki gibi değişik formdaki yükler daha kolay şekilde taşınabiliyor. Bu özellik ayrıca temizlik konusunda da kolaylık sağlamakta. Modelin motor seçenekleri yakıt opsiyonları sunmakta, ancak otomatik şanzımanlı modelin eksikliği hoş değil. 48.000 TL’ lik başlangıç fiyatı ile gecikmeli olarak ülkemizde satışa sunulan model, özellikle gençlerin ve genç ailelerin ilgisini çekmekte. Hoşa gidiyorsa ve bütçeye uyum sağlıyorsa, bir de otomatik şanzıman arayışı yoksa ideal bir kompakt sınıf model.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s