Mercedes- Benz B- Serisi

Bu yıl otomobilin icadının 125. yılı. Ve bu keşfi gerçekleştiren Mercedes için bu yıl oldukça özel bir yıl. Hem bu icadın, hem de markalarının 125. Yaşını kutlayan marka, gelecek ay düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’ nda sunacağı en önemli aracın hazırlıklarını tamamladı. Bu araç, 2005 yılında ilk nesli ile tanıtılan ve günümüzde bile halen hafif yaşlı olduğunu hissettirse de genç görünen bir araç. Küçük ailelerin yüksek tavanlı seçimi olarak yollarda oldukça sık rastlanan bir model bu. Kompakt sınıftaki çok yüksek başarıya ulaşamayan modelinden yola çıkılarak tasarlanan B- Serisi, 2011 yılında 6 yıllık makyajlarla ayakta kalan neslini yeni nesline bırakıyor.

Uzun zamandır tahminler yürütülen, hakkında çizimler yapılan bir modeldi yeni B-Serisi. Ancak ilk bakışta onun gerçekten özgün olduğu görülüyor. Çünkü ön, yan ve arka kısımlar genel olarak önceki nesle benzese de yeni eklenen detaylar ve yapılan tasarım oyunları ile yeni B- Serisi son derece şık ve benzersiz. Mercedes, aracının herkese uygun olduğunu göstermek için hazırladığı videolarla B-Serisi için şimdiden dikkat çekmeyi başarmış. Otomobilin 125. yılında herkese hitap eden bir araç olduğunu göstermek için bir aile aracını yenilemek ve onun özelliklerini de düşünceye uygun tanıtmak oldukça iyi bir fikir. Tamamını göstermeden önce aracın iç mekanına dair birçok resim yayınlayan marka, oldukça güzel bir iç mekana sahip bir araç yarattığını önceden belirtmişti. Ailelerin ihtiyaç duyacağı her şeyi sunabilen bu gövde, dışarıdan bakıldığında ilgi çekici renkleriyle de beğeni topluyor. Mercedes’ in yeni B- Serisi için SUV ve sedan türevler planladığı da gündemde. 1557 milimetrelik yerden yüksekliğiyle önceki neslinden 5 cm daha yere yakın olan araç, geliştirilmiş dizel ve benzinli motorlar, otomatik ve manuel şanzımanlarla geliyor ve ECO Start- Stop sistemi bütün B- Serisi modellerinde standart olarak sunuluyor. Standart olarak gelen sürücü dikkatini ölçen sistem ve daha birçok opsiyonel destek sistemi ile yeni B- Serisi hakkında düşünceler oldukça olumlu. Ayrıca, sesli kontrol sistemi ve COMAND Online  sistemi ile internete bağlantı sağlaması ile fonksiyonellikte de ilerlemeler kaydeden araç, uzun yolculuklarda yolcularının canını sıkmayacak her türlü şeyi sunuyor. Gerek özellikleri, ek sistemleri, gerek iç, gerek dış tasarımı ile yeni B- Serisi bir aile aracı almayı düşünüyorsanız tercih edebileceğiniz, ancak biraz yüksek fiyatlı bir araç olacak.

Aracın ön tasarımına bakıldığında ilk dikkati çeken detay ya ızgara ya da farlar oluyor. Çünkü ızgara klasik Mercedes- Benz tarzını yansıtırken, farlar LED’ li oluşlarıyla oldukça hoş ve teknolojik bir görünüm yaratıyor. En alt ve içteki köşeden başlayıp, önce yukarı eğimle giden, sonra yuvarlak eğimle hafif dikelen, sonra köşe ile düz bir kenar yapıp, sonra en içteki köşeye alttakine benzer bir kenarla dönen far, içindeki parlak detaylar ve üst kenarı boyunca devam eden LED aydınlatmadı ile oldukça güzel görünüyor. Farlarla ızgara arasındaki kısma ise, farların üst kenarından biraz uzakta olan vurgu giriyor. Kaputta hareketlilik yaratan bu vurguya baktığımızda, ön camın tıpkı önceki nesil gibi biraz yüksekte olduğunu fark ediyoruz. Çekirdeğe benzer şekildeki farlar arasında bulunan ve beşgen diyebileceğimiz ızgaranın içinde iki adet parlak çizgi bulunuyor, ortada ise içi dolu Mercedes logosu. İçeri doğru kapanan yan kenarlara sahip ızgara farlar il uyumlu. Aşağı kenarı da eğimli olan ızgaranın üzerinde kaputta ise Mercedes arması her zamanki gibi yine bulunuyor. Kaput üzeri ise oldukça pürüzsüz. Dediğimiz gibi, farlarla ızgara arasına giren vurgu başta bir katman farkı yaratıyor ve böyle devam ediyor. Izgaranın altında ise Onun simetriği gibi görünen alt ızgara bulunuyor, iki yanda ise sis farları. Bu simetrik ızgara il diğeri arasında plaka bulunuyor. Sis farları ise siyah yuvalarında çizgi şeklinde bulunan LED’ ler. Yuvalarının içe bakan yan kenarı alt ızgaraya paralel olan sis farı yuvaları sanki bir paralelkenar. Ön tasarıma son kez bir genel bakıldığında ilk dikkatimizi çeken detaylardan biri olan üst kenarlarında LED’ ler bulunan farlar bir kez daha ilgimizi çekiyor. Farlar içinde bulunan “C” şekilli parçalar içinde mercekler bulunuyor. Oldukça sevimli görünen ön tasarıma buz mavisi rengin ne kadar yakıştığını siz de fark etmişsinizdir. Yan tasarıma geçmeden önce ise yan sinyal lambalarının yine yan aynalarda olduğunu ve son yıllarda kullanılan şekilde olduğunu görüyoruz.

Yan cam şekli ise önceki nesle oldukça benziyor. Ancak önceki nesilde sınırları oldukça belli olan yan camın bu nesilde sınırları plastik siyah malzeme ile belirlendiği için daha belirsiz görünüyor.Önden yukarı çıkan kenar, arkada beklerken, önden gelen üst kenar ön cama yakın bir yerde en fazla yüksekliğine ulaşıyor, sonra arkaya doğru alçalarak gidiyor ve üçüncü yan cama doğru kıvrılarak alt kenarla birleşiyor. Kapılarla camlar arasında kalan boşluklarda kaygan siyah malzeme kullanılmış.Oldukça şık yan camların altına bakıldığında ise sıra dışı vurgular görülüyor. Ön tekerlek hizasından başlayıp, ön kapıdan hemen sonra sonlanan eğimli bir vurgunun altında ise ön tekerlekten yola çıkıp, arka kapının sona kadar giden aşağıyı gösteren eğimli bir vurgu yer alıyor. Herhangi bir detaya uyumlu olmamalarına karşın bu detaylar da hoş görünüyor. Tekerlek yuvaları çevresinde hafif yuvarlak vurgular bulunuyor. Jantlar ise kaygan siyah malzeme ve parlak çizgilerin güzel kullanımı ile beğeni topluyor. Kapı kollar alışılan Mercedes formunda. Çekirdek şekilli yuvalarında bulunan kapı kolları gövde renginde. Arka tasarımda ise önceki nesildeki arka farların yenilendiği görülüyor. Köşelere sahip ve net şekilli olan önceki nesildeki arka farlar, bu nesilde uçlarında köşeler bulunmayan, yuvarlak eğimli farlarla değişmiş. Öne doğru yükselen ve kalınlaşan farların ortasında beyaz bir şerit bulunuyor. Oldukça güzel görünen bu farların solda olanının üzerinde model adı yazmakta. Bagaj kapağı farları ikiye bölse de bir süre boyunca farların üst kenarını takip ediyor. Bagaj kapağının ortasında ise plaka yuvası bulunuyor. Yuvanın üstünde parlak bir şerit bulunuyor. Bu şeridin üzerinde ise Mercedes logosu bulunuyor. Alt kısımda ise siyah bir girinti bulunuyor. Bu girintinin solunda egsoz çıkışı parlak rengi ile dikkat çekiyor ve arka tasarım sonlanmış oluyor.

Aracın iç mekanı ise gerçekten çok şık. Gösterge paneli her ne kadar sade olsa da direksiyon üzerinde barındırdığı parlak parçalarla dikkat çekici ve şık. Kapı kolları ve kapı iç yüzleri de genel olarak bakıldığında şık. Pedallar sportif görünüyor ve iç mekana hakim olan beyaz kaplamalar ile uyumlu. Ortta konsola baktığımızda ise en üstte bilgilendirme ve navigasyon ekranı görülüyor. Hemen altında ise farklı bir zeminde 3 havalandıra çıkışı ortalarındaki artı işareti ile dikkat çekiyor. Bu 3 çıkışın bulunduğu zemin gri noktalara sahip beyaz bir zemin ve farklılık yaratıyor. Bunun altında ise beyaz zemin bulunuyor. Havalandırma çıkışlarının altında radyo kontrolleri, ve daha altta vitesin arasında havalandırma kontrolleri bulunuyor. Aralarda bulunan parlak parçalar dikkat çekici. Koltuklar ise üzerlerinde bulunan beyaz çizgilerle ilgi çekici. Geniş iç mekanda rahat arka sıra ve büyük bagaj, elbette bir aile aracında zorunlu olan detaylar. Ülkemizde 31.030 Euro’ luk başlangıç fiyatı olan aracı seçerken bir Mercedes olduğunu unutmamak gerek. Tasarımı, konforu, özellikleri ile kesinlikle rakiplerinin önünde olan aracın rakibi olabilecek araç ise, yakın zamanda çıkacak olan BMW 1- Serisi’ nin aile aracı türevi.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s