Chevrolet Aveo

Haberiniz var mı? Chevrolet 2015 yılı sonunda Avrupa pazarından çıkıyor.

Markaların her birinin kendine özgü bir yüzü, tasarım anlayışı olmasa otomobiller ne sıkıcı olurdu değil mi? Hepsi birbirine benzeyen otomobillerle dolu bir dünyada yaşamamamız birçok şeyi değiştiriyor. Markalar arasındaki satış farkları büyüyor, rekabet kızışıyor ve markaların ilgilenmesi gerekecek daha çok şey oluyor. Yüzleri farklı otomobiller, otomobil alacaklarda tasarıma ilgi yaratıyor. Yıl 2011, ve otomobil alırken birçok alternatife sahibiz. Bunlar arasından birini seçmek iyice zorlaşıyor. Bunu yaparken anlayabileceğiniz gibi, markanın prestiji dışında, aracın tasarımı gibi özellikler de öne çıkıyor. Bayanlar kibar görünümleri tercih ederken, baylar daha köşeli, kaslı tasarımları tercih ediyor. Gençler için ise bu seçim oldukça zor. Yüzlerce araç arasında çoğunlukla yarısı onlara uyuyor ve seçim konusunda oldukça zorlanıyorlar. Ancak bundan böyle, en azından dört- beş yıl için işleri kolaylaşacak. Bu yazımızda hem gençler hem de baylar için yepyeni bir otomobil tanıtıyoruz. Önceki nesillerinde çok başarılı olamayan bir modelin devamı niteliğinde olan araç,bu neslinde tasarımı ile çok daha fazla satacak gibi görünüyor. Eski neslinde birçok farklı marka tarafından farklı görünümlere sokularak kullanılan model artık özgün olmak için buna izin vermemeli. Bu araç, Amerikan üretici Chevrolet’ nin yepyeni uluslar arası aracı. Amerika dahil daha birçok ülkede satılacak olan bu modeli yeni neslinde eski neslinin gereksiz sadeliğini ve hatalarını unutturmaya çalışacak. Bu araç Aveo. Eski neslinde ülkemizde yeterli düzeyde satılamayan Aveo. Sedanı ve hatchback versiyonu ile de pek  öne çıkamamış Aveo. Ancak artık şunları söylemeliyiz: Şahane tasarımı ile Aveo. Çok satacak olan Aveo. Gençler için ideal Aveo. Evet, bunlar Aveo’ nun yeni nesli için hiç yanlış kaçmaz. Çünkü Aveo kendini bayağı bir toparladı. 2010 Paris Otomobil Fuarı’ nda tanıtılan yeni Aveo’ ya şöyle bir baktığınızda ilk olarak iğrenç diye düşünebilirsiniz. Ancak biraz daha bakın. Her yanına. İşte o zaman eminiz ki siz de bizim gibi bu aracın özgün yanını övmeye başlayıp onu takdir etmeye başlarsınız. Chevrolet’ nin meşhur kamyonetleri, SUV’ lerindeki yüz bu sefer küçük sınıf bir otomobilde, ancak bu hiç de saçma kaçmamış. Aveo’nun adını bile duymayanlar için bu çok iyi olacak. Agresif görünümü ile akıllarda büyük yer edecek olan Aveo, artık çok daha konforlu hale gelmiş ve Polo, Fiesta gibi araçlarla rekabet edebilecek halde. Öndeki agresif görünüm yan ve arkalara doğru yumuşak hatlara bıraksa da kendini, araç kendini hiç bozmuyor.

Ön tasarıma baktığımızda ilk dikkati en yüksekte bulunan farlar çekiyor. Yana doğru yukarıya bakarak uzayan farların en uçtaki kısımlarının dışındaki kısımlara baktığımızda ilginç bir detay dikkati çekiyor. İki adet yuvarlak farın önü camlarla kapatılmamış. Siyah dikdörtgen zemin üstünde tek başlarına duran farlar oldukça ilginç, alışılmış araçlardaki gibi birleşik değil. Farların arasına baktığımızda ise alıştığımız Chevrolet ızgarasını görüyoruz. Üstte daha küçük bir ızgara, arada Chevrolet logosu ve aşağıda başka bir ızgara bulunuyor. Tüm kenarları nikelajlı ızgaralar altıgen petekleri ile de sportif görünüyor. Üst ızgaranın yan kenarları aşağıya doğru açılırken, diğerleri kapanıyor. Alt ızgara üstünde plaka bulunuyor ve farlar ile ızgara arasında sert vurgular bulunuyor. Farların uçtaki parçasının başından yana doğru uzayan bir tanenin dışında, farın ucu ve ızgaranın sonundan gelen bir vurgu da ön camın yan kenarına doğru gidiyor. Izgaranın çevresindeki onu öne çıkaran hafif vurgular da hoş. Farın alt kenarının vurgusu da Chevrolet logosu hizasından geçiyor. Sis farları ise siyah yuvalarının içine gömülü şekilde durmakta. Üst kenarları eğimli, alt kenarları köşeli olan yuva ön tasarımda çok dikkat çekemiyor. Yeni Aveo’ nun bir sedan kardeşi de bulunuyor ve ön tasarımlarında benzerlik bulunuyor.

Yan tasarıma geçtiğimizde ise daha yumuşak ve alışıldık hatlar görüyoruz. Yandan bakıldığında oldukça ilginç görünen ön farların dışında tekerleklere bakılınca çevrelerindeki yuvarlak vurgular dikkat çekiyor. Yan cam ise daha Avrupalı görünüyor. Aşağıdan düz olarak yukarı çıkıp, yukarıya eğimle dikelip, başlangıca doğru yuvarlak eğimle giden yan cam şekli beğeniliyor. Alt kenarındaki nikelaj arka kapının sonuna doğru incelen yan tasarımda arka kapının kapı kolu da gizlenmiş. Alfa’ larda ilk rastlanan bu detay yavaş yavaş başka markalar tarafından da kullanılmaya başlanıyor. Kapılar arasında mat siyah malzeme kullanılmış ve ön kapının kolu gövde renginde. Ön tekerleğin yuvarlak vurgusu da yan cama paralel olarak gidip, daha sonra arka kapının koluna doğru birleşiyor.Yan sinyal lambası ön tekerleğin yukarısında bulunan aracın arka tasarımı da oldukça sportif. Öndeki gibi siyah zemin üstünde ayrı bulunan iki adet far farklılık yaratıyor. Alt kenarı eğimli, üst ve diğer yan kenarı köşeli olan arka farların yanan kısımlarının çevresinde parlak çerçeveler bulunuyor. Beğeni toplayan iki arka far arasına baktığımızda ise yan kenarları iki yanan doğru açılan plakalığı görüyoruz. Bunun üstünde marka logosu ve sol arka far üstünde marka adı yazıyor. Üstündeki plastik parça ile oldukça küçülen dik arka cam görüş sorunu yaşatabilir. Alt kısma baktığımızda ise egsoz çıkışını zar zor bulabiliyoruz. Böylesine agresif bir ön tasarıma sahip bir araçta karartılmış alt kısmın bulunmaması şaşırtıcı.

Aracın iç mekanına baktığımızda ise Chevrolet tarzının bayağı değiştiğini bir kere daha görüyoruz. Spark’ tan tanıdığımız gösterge panelinin solunda hız göstergesi, yanındaki ekranda ise daha başka bilgileri bulabiliyoruz. Ekranı kullanmak ise direksiyonun içinden elinizi geçirmek zorunda kalacağınız için zor. Şık direksiyon parlak iki kolu ve düğmeleri ile beğeniliyor. Orta panele baktığımızda ise sade bir görünümle karşılaşıyoruz. Hava çıkışlarının ardından gelen radyo ekranı, radyo kontrolleri ve havalandırma kontrolleri şık. İki yuvarlak havalandırma kontrolü yuvalarının üstündeki iki yana açılan düğmeler hoş. Şık vites ve depolama alanları ile öne çıkan iç mekan Chevrolet kalitesinin bayağı bir arttığını gösteriyor. 40.000 TL civarında bir fiyata sahip olacağını tahmin ettiğimiz araç, Amerika’ da bundan böyle Sonic ismi ile satılacak. Avrupa’ da eski neslini unutturacak olan araç, Chevrolet’ nin ülkemizde Cruze’ dan sonraki en büyük silahı olacak.

Bir yorum var.

  1. Karşılaştırma: Dacia Sandero | Otomobil Günlüğü

    […] Chevrolet Aveo- Chevrolet’ nin değişik tasarımlı küçük sınıf modeli Aveo, daha çok gençlere hitap eden bir model. Dış tasarımdaki değişik hatlar ve ön kısımdaki büyük ızgarası ile Dacia’ nın sert tasarımına farklı bir alternatif olan Aveo, 1.2, 1.4 ve 1.4 otomatik şanzımanlı motor seçeneklerine sahip. Yakıt tüketiminde Sandero’ nun altında olan Aveo, daha enerjik görüntüsünün altında gerçekten öyle özellikler taşıyor. Cruise Control özelliğini standart sunan ve 1.4 motorsa start-stop seçeneği sunan Chevrolet’ nin küçük sınıf üyesi, performans bakımından da Sandero’ ya yakın. 1.5 dCi 75 beygirlik modelin daha yüksek tork üretmesi akıllarda kalıyor. Sandero Stepway ise daha çok güç üretmekte. Stepway her zaman daha zorlu yollarda kullanım için akıllarda bulunması gereken bir model.  […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s