Opel Zafira

Otomobiller ilk yaratıldıklarından beri birçok kere  şekil, boyut, düzen değiştirmişlerdir. Bu değişimler her zaman elimizde olanı ilerletmek içindir. Bu ilerlemelerin altında ismi bulunanlara teşekkür etmek lazım, günümüzde birçok sınıfa sahibiz onlar sayesinde. Ellerinde olanla yetinmeyip onu geliştirerek yaratılan yüzlerce model farklı yapılar, görünümler, sınıflar oluşturmuştur. Bu sınıflar birbirlerinden uzunlukları, konforları ve yapıları ile ayrılmıştır. Kimileri konfor, kimileri fonksiyonellik, kimileri ise kapasiteleri ve kullanım alanları ile öne çıkmıştır. Farklı yapılar da birbirlerinden farklı sınıflar oluşmasında katkıda bulunmuştur: hatchbackler, sedanlar, Station Wagonlar, farklı sınıflar, hatta o sınıflara alt modeller eklemişlerdir. Bu girişin amacı, sizlere bu yazımızda anlatacağımız aracın sınıfının oluşmasının ne kadar değerli ve önemli olduğunu göstermek. Farklı kişilere hitap etmek için yeni denemeler yapan markalar arasında Renault da bulunuyordu bu sınıf ortaya çıktığında. Ve Renault, 1996 yılında Scenic isimli aracını, kompakt MPV olarak satışa sundu. Büyük yuvarlak camları ve eğimleri ile günümüzde bile bu sınıfın ismi geçtiğinde aklımıza gelen bu araç, 2009’ dan beri 2 versiyonu ile sınıfın liderliği için büyük savaşlar veriyor. Ve bu hafta içinde bu savaşa katılacak bir başka araç tanıtıldı. Asıl fuarlarda tanıtımı yapılmadan önce internet aracılığı ile tanıtılan Alman araç, Scenic gibi seçkin MPV’leri yıkmak için geliyor.

Almanya’ nın Premium markaları dışında hızla gelişmekte olan bir marka bu aracın yaratıcısı.Bu marka Opel ve yeni tarzı ile yarattığı araçlar ile herkesçe çok beğeniliyor. Söz konusu araç ise nesillerdir yaşayan Zafira. Mart ayında konsepti ile tanıtılan Zafira, bu hafta dediğimiz gibi tanıtıldı ve Opel’ in ne kadar geliştiğini bir kere daha hatırlattı. Yeni Zafira’ Nın burnuna baktığnızda şunu deme olasılığınız çok yüksek: “Vay be!”. Zafira’ nın bu neslinin ön tasarımı oldukça sportif ve gelecekteki Opel modellerinin ön tasarımına dair fikirler veriyor. “> veya <” şekillerinde farlar ve sis farları bütününe sahip olan ön tasarımı az sonra daha detaylı anlatmadan aracın biraz tarihçesine bakalım. İlk olarak 1999 yılında satışa sunulan araç bir çok marka tarafından kişiselleştirilerek kullanılmıştı. Oldukça sade ve yorgun görünümüne rağmen fonksiyonelliği ile beğeni toplayan araç, 2005 yılında kendini günümüzde geçerli olan nesline bıraktı. İlk çıktığı zaman bile çok beğenilmeyen ve o zamanlarki Opel ailesinin araçlarına çok benzeyen araç, büyük farları canlı bir nokta sunabilse de öne çıkamıyordu. Dev boyutlardaki ön farları içlerindeki parçalar ile sanki modifiye edilmiş gibi görünüyordu ve beklenen kaliteyi sunamıyordu. Hadi bakalım, aracı bu kadar kötüledik. Şimdi Opel bunu nasıl düzeltecek? İşte 2011’ de yeni Zafira’ yı devreye sokarak. Muhteşem tasarımı ve üstün özellikleri ile 2011 Zafira, eski nesillerini unutturmayı başarıyor. Opel de eski araçlarının kalite eksiklikleri ile dolu olduğunu kabul etmiş olmalı ki, bu yeni planı devreye soktu. Baştan aşağı yenilenen ürün gamı oldukça doyurucu. Yeni Zafira, Ford Galaxy ve Renault Grand Scenic’ i zorlayacak diyebiliriz.

270504Aracın ön tasarımına baktığımızda farların arkaya ince şekilde uzadığı görüyoruz. Şeritler şeklinde arkaya uzayan farlar, arkaya doğru hafif yuvarlak hatlarla büyüyor. Farın içinde elbette mercekler bulunuyor ve aracın daha da canlı görünmesini sağlıyor. Merceğin hemen arkasın bulunan şerit ise arkasında LED aydınlatmaları barındırıyor. Oldukça sportif görünen  hafif karartılmış farların öne çıkmasını sağlayan detay ise köşe yaptıktan sonra ters eğimle tekrar arkaya uzanan sis farları bütünü. Daha önce söylediğimiz “<” şeklinin oluşmasını sağlayan sis farları ile farlar arasındaki siyah kısım içinde bir hava çıkışını da barındırıyor. Bu sportif detay sene sonuna doğru çıkacak olan Ampera’ da da olacak. Daha kıvrımlı ön farlar ve aşağıya doğru sade şekilde inen sis farları bütünü dışında ön tasarımda dikkat çeken bir diğer detay ise ızgara. Opel Astra’ dakinden biraz daha geniş olan ızgaranın üst kısmında parlak bir şerit bulunuyor ve bu şeridin alt kısmındaki boşluk güneş çarpmış görüntüsü yaratıyor. Corsa’ da da bulunan bu şeridin ortasında ızgara sınırlarını geçen yeni Opel logosu bulunuyor. Sportif ızgara kısmı üst üste geçmiş kare şeklindeki petekleri ile oldukça hoş. Farlar ve sis farları birleşik olunca ızgaranın ne şekilde olacağı da tam olarak belli oluyor. Sis farlarının zemininin eğimine sahip yan duvarları ve düz alt ve üst kenarları ile oldukça güzel bir ön tasarım. Plaka ise büyük ızgara ile küçüğü arasında yer alıyor. Izgaraya doğru kalınlaşan alttaki siyah kaplama çok dikkat çekmiyor.

270497Yan tasarım oldukça değişik. Hiçbir aracın yan tasarımına benzemeyen yan tasarım büyük camları taşıyor. Alt kenarı düz olan yan camın alt kenarı, ikinci yan kapıdan sonra yukarı kalkıyor, daha sonra ters eğimle yukarı çıkıyor. En sonunda tavana paralel olarak öne dönen cam şeklinin benzeri yok. Alt, yukarı kalkık alt, ve ters eğimli dik kenar boyunca süren nikelaj ile yan camlar oldukça güzel. Kapı aralarında kaygan siyah malzemeler kullanılan aracın ön kapı ve arka kapı önce ve sonrasındaki camları bile çok  büyük. Arkaya doğru kalınlaşan nikelajdan sonra kapı kolları parlak renkleri ile öne çıkıyor. Arka fardan gelen kapı kolları üstünden geçen vurgu öne kadar gidemiyor. Tekerlekler çevresinde yuvarlak vurgular bulunuyor ve jant tasarımı da çok hoş. Arka kapıya dikkatle bakılırsa ne kadar geniş olduğu belli oluyor. Gövde rengindeki aynalar bu sefer yan sinyal lambalarına ev değil. Ön tekerleğin biraz açığında bulunan özel şekilli yan sinyal lambaları güzel. Arka ve ön kapı boyunca süren bir vurgu da özel. Arka tekerleğe doğru kalkan vurgu hoş bir görünüm yaratıyor. Bu sportif yan cam şekli tam anlamıyla muntazam değil, ancak özgünlüğü ile beğeniliyor, her ne kadar aracın hiçbir yeri ile uyuşmasa da. Aracın arka tasarımı önceki neslin modifiyeli gibi görünen farlarını unutturuyor. Öne bir kolla uzayan ve Opel koluna doğru incelen karartılmış kırmızı ve beyaz farlar oldukça sportif görünüyor. Opel logosu bagajın ortasında ve iki yanında parlak kolları barındırıyor. Farlara doğru incelen bu kollar oldukça güzel görünüyor. Dimdik arka kapağın altına doğru bir beşgen içinde plaka bulunuyor. Farların öne uzayan kolundan plakanın bulunduğu zeminin alt kenarına kadar gelen vurgular da güzel görünüm yaratıyor ve Zafira logosuna yer açıyor. Aracın alt kısmında kedi gözleri bulunuyor. Ayrıca ön ve arkada Opel’ in bırakmadığı bir detay bulunuyor. Bagaj kapağı ve kaputun tam ortasından geçen vurgu aracı ikiye bölüyor. Insignia da bile bu detay var.

Opel Corsa 2011Aracın iç mekanı ise çok özel. Alıştığımız sıkıştırılmış yazı tipi ile yazılar bulunduran sportif göstergeler, silindirlerle öne çıkıyor. Sportif direksiyon parlak çizgisi ile beğeniliyor. Orta konsolu karmaşa yaratan araç, diğer araçlardan çok daha fazla düğmeye sahip ve bu kargaşaya yol açıyor. Konsolun üstünde ekran, iki yanında ise hava çıkışları bulunuyor. Konsol dışında hep krem rengi olan üst kısmın biraz daha içindeki diğer zeminde havalandırma kontrolleri bulunuyor. İki kol da ilk zemin ile alt zemini birbirine bağlıyor. Sportif vites kolu ve şık kapı kollar, kapı iç yüzleri ile beğenilen araç sportif aileler için ideal.

4 yorum var.

  1. Opel Meriva | Otomobil Günlüğü

    […] Zafira Tourer’ da kullanılmaya başlanan yeni nesil 1.6 CDTI dizel motor da makyajlanan Meriva ile sunulacak. Ses yalıtımı konusunda ilerleme kaydeden araç, bu motor ile 136 beygir güç ve 320 Nm tork üretiyor. 100 km’ de 4.4 litre yakıt tüketimi ve 116 gram karbondioksit salınımı da etkileyici rakamlar. Bu motora 2014 yılında yeni versiyonlar da eklenecek. Meriva’  nın tüm benzinli ve LPG motorları da 2015 yılında yürürlüğe girecek olan Euro 6 emisyon kurallarına  uygun durumda. LPG demişken, ülkemizde satılmayan bu seçenek 1.4 litrelik hacme sahip ve 120 beygir güç üretiyor. 100 km’ de 121 gramlık karbondioksit salınımı yapıyor, ve yakıt masraflarını yarıya kadar indiriyor. Ülkemizde satılan benzinli 1.4 litrelik motorların 6 vitesli otomatik şanzımanında da hafif oynamalar sayesinde daha az sürtünme oluşuyor. 5 ve 6 vitesli manuel şanzıman sistemlerinde de artık daha yumuşak geçiş yapılıyor. Makyajlanan Meriva’ nın siparişleri Kasım ayından itibaren Avrupa ülkelerinde alınmaya başlanacak ve 2014 Ocak ayında Brüksel Otomobil Fuarı’ ndaki tanıtımından sonra müşterilere temsil edilmeye başlanacak. Peki 2014 makyajlı Opel Meriva ne zaman Türkiye’ de olacak? Ülkemize diğer ülkelerden sonra çok gecikmeden, Şubat ayında gelmesi beklenen makyajlı Meriva’ nın tahmini başlangıç fiyatı ise 48-50.000 TL civarında. […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s