Hyundai i40 Kombi

Orta sınıf gün geçtikçe değerini arttırıyor ve yeni araçlar kazanıyor. Bunların kimi her ne kadar orta sınıf olduklarını iddia edip bu sınıfta öne çıkmayı başaramasalar da, orta sınıf yine bir çok kaliteli üyeye sahip. Bu modellere bakacak olursanız, çoğunun yıllarca nesillerini devam ettirmiş, köklü modeller olduklarını göreceksiniz. Ford Mondeo, Volkswagen Passat, Mercedes C-Serisi, BMW 3-Serisi, Audi A4, Toyota Avensis ve daha birçok modelin köklerinin aynı ada sahip olmasalar da farklı modellere dayandığını görürsünüz. Bu araçların en önemli kozlarından biri de bu özellikleridir zaten. Bir model ilk çıktığından beri insanların aklında sağlam bir yere oturur ve onları memnun ederse, gelecekte onun neslini sürdürecek model de eski neslinin yardımı ve yeni özellikleri ile insanların aklında iyice sağlam yere oturur, ve bu nesillerce devam eder. Ancak bu aile içi dayanışmayı her zaman gösteremeyen şanssız markalar da yok değil. Honda, Hyundai, hatta Renault’ nun bile bunu tam olarak yapamadığını söyleyebiliriz. Nesilleri arasında hiçbir bağ olmayan Accordlar, genelde hep bir zayıf yanı bulunan Lagunalar ve hiçbir zaman akıllarda yer edememiş Sonatalar, insanların genelde bir tereddütle satın aldığı araçlar.

İyi yanları mı? Yok değil, ancak çok öne çıkamamaları ve seçkin modeller gibi bir imaja sahip olmamaları onları altlara itiyor. Ancak Hyundai, bu yıl Sonata meselesini çözecek gibi. Sonata  birkaç nesle sahip olan ve bu nesillerinde genelde kompakt sınıf müşterisine hitap eden, orta sınıfta olduğunu söyleyen bir modeldi. Ülkemizde satışı halen devam etse de, Avrupa’ da satışı sona eren araç, bu yıl kendini yeni nesline bırakıyor. Ve bu yeni nesilde birçok şey değişiyor. Mart ayında Cenevre’ de en çok öne çıkan modellerden biri bu yazımızın konuğu. Sonata’ nın soyunu devam ettirecek kahraman i40, Hyundai’ nin pek başarılı olamadığı ve aile bağını çok iyi oturtamadığı orta sınıfa yeni bir soluk olarak bu yıl sonunda satışa sunulacak. Sedan versiyonu bu hafta Barselona’ da tanıtılan aracın ilk olarak tanıtılan Kombi versiyonu bile bizi çoktan mutlu etti. Hyundai’ nin “New Thinking, New Possibilities” sloganı ile kendine çeki düzen vermesi onun yararına oldu.  İlk olarak ix35 modeli ile yeni tasarım anlayışını yavaş yavaş tanıtan marka, altıgen ızgaralara sahip yeni modelleri ile oldukça Avrupalı bir yüze kavuştu. Eski kalitesiz ve çirkin modelleri unutturmayı tamamen başarmasına çok az kalan Hyundai’ nin son olarak tanıttığımız aracı Veloster’ de bile görülen yeni hatlar oldukça çekici araçlar oluşturuyor. Sadece ucuzluğun öne çıktığı araçlar yapmanın bir işe yaramadığını anlayan Hyundai, artık çok daha güzel araçlar üretiyor. Bunun en önemli nedeni, araçların çoğunun Almanya’ daki AR-GE merkezinde tasarlanması olabilir. Avrupalı araçlara rakip olabilecek derecede kaliteye ulaşan Hyundai araçları arasında i40 Kombi farklı duruşu ve detayları ile öne çıkıyor.

  110217_i40_preview_Geneva_release_II_-_i40_(front_three_quarter)Sedan versiyonda daha yayık görünen ızgaranın yerine daha ince ama güzel görünen ızgara farlar ile son derece uyumlu. Uzun bir altıgen şeklindeki ızgara içinde çoğu Hyundai’ den alıştığımız bir detay bulunuyor. Orada bulunan Hyundai logosunun altından geçen iki yana uzanan kollar, logo altına doğru kalınlaşıyor ve uçlara doğru inceliyor. Bu güzel görünüm i40’a çok yakışmış. Üst ızgaranın altında plaka, onun altına ise asıl ızgara bulunuyor.Alt kenarı düz olan, yan kenarları yuları açılan ve üst kenarı düz olan ızgaranın içinde bulunan çizgiler hoş bir görünüm yaratıyor. Bu iki ızgarayı birbirine bağlayan girintiler ise çok önemli bir yere sahip. Zaten bir altıgen olan üst ızgaranın yukarıya doğru kapanan kenarının devamı şeklinde farların altından geçen bu girinti sonra kendini alt ızgaranın kenarına bırakıyor ve ön kısımda hoş bir altıgen oluşuyor. Plakanın yanında başlayan kıvrımlı vurgu, girinti nedeniyle yok olduktan sonra kendini farların altından geçen vurguya bırakıyor. Farların alt kenarı, girintiyle oluşan altıgen üst yan kenarına paralel. Daha sonra düz olarak yana uzanıp, sonra hafif kıvrımlarla yukarı çıkan alt kenar, bir köşe yapıp öne yine kıvrımla dönüyor. Farın iç kısmının detayları da oldukça ilginç. İçe bakan ucun alt kısmında bulunan turuncu kısım tahmin edebileceğiniz gibi sinyal lambaları için, ancak daha sonra daha heyecan verici detaylar görülüyor. Farın arkaya bakan ucundan sonraki merceğin çevresinde bulunan LED aydınlatmalar oldukça güzel bir görünüm yaratıyor. Kibar detaylarla dolu ön tasarım beğeni topluyor. Kaputun farlara yakın kısmında bulunan vurgular çok dikkat çekmiyor Sis farları “r” şeklinde olan aracın sis farlarının bulunduğu zemin siyah ve oldukça uyumlu bir şekle sahip. Siyah zeminin üst kenarında ona paralel bir vurgu bulunduran sis farları oldukça büyük olmaları ile de dikkat çekici.

110217_i40_preview_Geneva_release_II_-_i40_(rear_three_quarter)

Burnunun alt kısmı sis farlarına doğru çıkıklaşan aracın yan tasarımında şu ana kadar hiçbir üreticinin kullanmadığı hatlar bulunuyor. Önden arkaya kadar uzun bir çizgi çizdikten sonra geriye girmeye başlayan alt kenar burada ters bir daire çiziyor ve üst kenarla köşe ile birleşiyor. Bu yan cam şekli hakkında çok bir şey söyleyemeyiz, kendiniz bakmanız daha iyi olur. Çoğu üretici birbirinin tasarımlarını geliştirip sürdürürken Hyundai yeni bir trend başlatıyor olabilir. Bu nedenle yan tasarım aracın en önemli kısmı. Ön farın arkaya uzayan ucu daha sonra bir vurguya dönüşerek ön tekerleğin birazını geçiyor ve sonlanıyor. Tekerlekler çevresinde ayrıca başka yuvarlak vurgular da bulunuyor. Yan camın her kenarı nikelajlı. Yana uzayan kısımlarının boyundan da ne kadar büyük oldukları anlaşılan arka farların ucundan gelen vurgu ön kapının sonuna kadar da uzuyor. Kapı altlarında da hafif vurgular bulunuyor. SW olan aracın yan yüzeyi çok büyük olacaktır ve bu bazen boş bir görünüme yol açabilir, ancak Hyundai i40 Kombi’ nin yanını vurgularla donatarak bunun oluşmasını engellemiş ve bambaşka bir görünüm oluşturmuş. Kapı kolları parlak renkleri ile farklılık yaratan aracın yan sinyal lambaları aynalara entegre. Kapılar arası siyah olan yan tasarım oldukça sportif görünümü ile beğeni topluyor. Arka tasarımda büyük yer tutan arka farlar ise sportifliği arkada da sürdürüyor. Öne keskin bir köşe ile uzayan farlar, bagaja doğru yine inceliyor. Ortası kalın olan ve beyaz kısımlara da sahip olan farların bagaj kapağındaki kısmında parlak bir çıta bulunuyor. İki farı birbirine bağlayan bu detay hoş. Üstünde marka logosu ve altında vurgular altında plakayı bulunduran aracın arka farlarının altında kalan boşlukta Hyundai ve model adı yazıyor.

110204_HME_Geneva_i40_interior

Alt kısmı oldukça sportif olan aracın iç mekanına geçtiğimizde bizi beklediğimizin üstünde bir kalite karşılıyor. Piano siyah malzemeler ile kalite ve konfor hissettiren aracın orta konsolu iki yana açtığı hava çıkışları ile öne çıkıyor. Üst kenarı dümdüz olan orta panelin ortasına Navigasyon, altında radyo ve iki yanında havalandırma kontrolleri bulunuyor. Ortasında bulundurduğu yuvarlak kontrol ile de dikkat çeken orta konsol çevresindeki parlak malzemeler ve siyah kaplamalar ile öne çıkıyor. Kapı iç yüzleri dahil bir çok yere uzanan parlak şeritler hoş. Hyundai’ nin çok sevdiği mavi aydınlatmalar göstergelerde beklenen sportifliği sunuyor. Oldukça güzel bir tasarım olan i40 Kombi, yıl sonuna doğru ülkemizde satışa sunulacak. Yakın zamanda sedan versiyonunu da sitemizde bulabileceğiniz araç, Avrupalılara kafa tutabilecek ve aile bağlarını güçlendirecek derecede değerli bir model.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s