Volkswagen Beetle

Bir otomobil, eğer nesillerdir yaşıyorsa, her neslinde bambaşka bir tarza bürünür genelde. Çünkü yeni kişilere hitap etmek, daha farklı şeyler denemek ister markalar. Ancak bunu yapmayan araçlar da bulunuyor, yılların eskitmediği, tasarımının hep aynı kaldığı araçlar. Böyle olmak, her zaman retro bir tasarıma sahip olmak değildir. Yaşadığı döneme göre uyarlanıp hep göz önünde olmayı başarabilmektir. Bunu yapan çok iyi otomobiller var. Ve bu yazımızda onlardan birini anlatacağız. 1938’ de üretimine başlanıp uzun yıllar boyunca kullanılan, günümüzde bile çok sempatik görünen ve beğenilen, özel bir anlamı olan bir araç bu. Bu Volkswagen’ in çok sevilen ve unutulmayan modeli Beetle.

İlk neslinden beri , ( ilk neslinde resmi adı olmasa da)  Beetle olarak adlandırılan bu model, 1997 yılında güncellenmiş ve daha modern nesline kavuşmuştu. Ve 2011 yılında, 1997’ de çıkan New Beetle, adındaki “ New” ekini sildirip kendini Beetle ismi ile Şanghay’ da tanıttı. Küçük sınıf bir coupe olmasına rağmen, sınıfı önemsenmeden sadece görünümüne  ve dayalı olduğu eski modele bakılarak alınan bu otomobil, tıpkı Cooper gibi özel bir otomobil. New Beetle, ülkemizde çok bulunmuyor, ancak bazen tesadüfi şekilde rastlıyoruz, fakat bu nesli ülkemizde yollarda görülmeye başlandı. Yüksek tavanlı ve şirin bir görünüme sahip olan New Beetle, 2011’ de bile halen çok güzel görünüyordu, ancak yeniliğin zamanı gelmişti. 2011′ de Şanghay Otomobil Fuarı’ nda tanıdığımız çok daha sportif Beetle, daha önce silüetine dair bir ipucu vermişti zaten. 2010’ da Oprah Winfrey’ in özel programında dev bir hediye paketi açılmış, ve yeni Beetle’ ın silüeti belli olmuştu, ayrıca stüdyo’ daki herkese araç tanıtılınca araçtan verileceği söylenmişti.  Bunlardan anlamamız gereken, Volkswagen’ in artık Beetle’ dan çok şey beklediği. Ülkemizde 23.200 Euro + 738,50 TL’ lik başlangıç fiyatına sahip olan araç, 1.2 litre TSI 105 PS’ lik giriş modeline sahip. Bu model Beetle ve Design donanım seviyelerinde manuel veya otomatik şanzımanla sunulmakta. Ayrıca Design donanımında 1.4 TSI 160 PS DSG şanzımanlı ve 1.6 TDI 105 PS DSG şanzımanlı modeller sunulmakta. Araç, çıkık tekerlekleri, yuvarlak tavan yapısı ve canlı görünen farları ile çok beğenilecek gibi. Eskiden sadece bayanlara hitap eden havasında kurtulduğu ise yeni bakışları ile ortada.

 Volkswagen Beetle Ön Biraz ruhsuz gelmeye başlayan New Beetle’ lardan sonra LED aydınlatmalı Beetle’ lar aracın çağa nasıl uyum sağladığının bir kanıtı. Bu aydınlatmalar içi hafif karartılmış farlara can veriyor, aynı zamanda yeterince gerçekçi olan burna, her an konuşacakmış gibi bir hava katıyor. Çerçeveleri de parlak olan farlar, ön tekerleğin çevresindeki kalın kabartının üstünde yer alıyor. Bu katmanın bu kadar kalın olması buradan da anlayacağınız gibi sadece görsellik için değil. İki far da kabartılarıyla burunda katman farkı yaratıyor. Kabartılar daha sonra yoluna düz olarak devam ediyor ve iki kabartının arasına kaput giriyor. Kaputun aşağı kısmının ortasında Volkswagen logosu, ne bir ızgara, ne bir kabartı ile tek başına duruyor. Kaput üstünde de vurgular bulunmuyor. Sadece tekerleğin çıkıntısına doğru iki yandan da eşit şekilde düzleşen kaput, bir farklılık yaratıyor. Kaputun altında kalan kısımda sis farlarının bulunduğu siyah zeminden önce plaka bulunuyor. Siyah zemin ise iki farın arasına kalan uzun bir şerit gibi. İki yanında Sis farlarını bulunduran zeminin ortasından da parlak bir çizgi geçiyor. Yuvarlak detaylarla dolu ön tasarım araca şirin bir görünüm katan en önemli kısım.

Volkswagen Beetle ArkaAracın yan tasarımı ise New Beetle’ daki gibi yuvarlak değil. Aracın ön cam ile yan camı ayıran kirişi daha dik ve tavanla birleşimi köşeli. Öndeki köşeli kesişimden sonra arkaya doğru yuvarlak çizerek giden tavanın altına baktığımızda yan camın üst kenarının da bundan etkilendiği görülüyor. Yukarı düz gidip, hafif köşe ile yatay hale gelip, daha sonra alt kenara yuvarlak şekilde birleşen camın alt kenarı nikelajlı. Kapılar arasında bir parça bulunmuyor, ön kapının camı çerçevesiz. Sade kapı kolu ile tamamlanan kapının altına baktığımızda, iki tekerleğin kabartısı arasındaki boşlukta kalan siyah şerit görülüyor. Bu plastik kaplama tasarıma bir yararda da bulunmuyor, zararda da. Jantlar ortadaki Volkswagen logosuna uzanan kolları ile çok sportif görünüyor. Arkaya doğru baktığımızda, arka tekerleklerin vurgusunun bu sefer de arka farlar azemin oluşturduğunu görüyoruz. Ancak bu nesildeki arka farlar, önceki nesildeki gibi yuvarlak değil. Hafif kabarık detaylara ve ışık tüplerine sahip olan arka farlar, günümüz Volkswagen’ lerindekilere benziyor. Dışarı bakan kenarları yuvarlak şeklinde olan arka farlar, bagaj kapağı ile düz bir kenarla sonlanıyor. Önceki nesildeki dolgun kalça, bu nesilde bulunmuyor ve aracın alt kısmı arka tekerleğin de vurgusunu alarak dış tasarımı sonlandırıyor. Bagaj kapağının ortasında Volkswagen logosu, üstünde ise spoyler bulunuyor. Aracın daha sporcu görünmesini sağlayan spoyler, ön kısımlardaki düz kenarlar ve tekerlekler aracı sınıfındaki araçlardan daha farklı bir yere koyacaktır. Bagaj kapağının altında plaka ve siyah bir alanda egsoz çıkışları bulunuyor.

Volkswagen Beetle İç

Aracın iç mekanı da son derece teknolojik bir görünüme sahip. Sportif göstergeler ve kontroller bulunduran direksiyon sürücüyü mutlu edecektir. Siperliğin bir kısmını saran sportif kaplama, diğer kapıya kadar kalınlaşarak devam ediyor. Orta kısımda ise Çevresinde havalandırmalarla tek parça gibi gözüken radyo kontrollerini barındıran büyük ekran bulunuyor. Çevresindeki parlak çizgi ile öne çıkan bu kontrollerin altında farklı bir zeminde üç adet yuvarlaktan oluşan havalandırma kontrolleri bulunuyor. Vites kolu ve koltuklar da oldukça güzel. Piyano dokusuna sahip kapı iç yüzleri de oldukça şık. Arka sırası rahat olan aracın iç mekanında dikkat çeken bir diğer detay, orta konsol hizasında düz zeminde bulunan üç gösterge. Sportif görünümlü iç mekan, tıpkı dış tasarım gibi yeni neslin bayanlar kadar erkeklere de hitap ettiğini gösteriyor. Bu aracın hala erkeklere hitap etmediğini düşünenleri anlıyoruz, ancak bu aracı yolda gördükten sonra bu görüşlerini değiştirmeleri olası. Şanghay’ da tanıtılan araç, neredeyse tüm dünyada tanınır olmasıyla çoğu pazarda büyük ilgiye sahip. Volkswagen, bir efsaneyi yeniden yarattı, ve çok daha güzel oldu denebilir. Beetle, artık herkes için çok cazip bir otomobil, tabii ki başlangıç fiyatı rakiplerine göre biraz daha yüksek.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s