Citroen DS5

Şanghay Otomobil Fuarı herhalde hiçbir yıl Avrupalı üreticiler için 2011’ deki kadar önemli olmamıştı. Bu yıl bir çok önemli marka yepyeni modellerini fuarda tanıtıyor. Bir çok konsept ve tamamıyla yeni modelleri barındıran fuar bu sene çok özel bir modele de ev sahipliği yapıyor. Audi Q3, Volvo Concept Universe, Volkswagen Beetle, bunlar da çok önemli araçlar, ancak bizim size anlatacağımız araç bunlardan biri değil. Daha önce onun yerinde bulunan bir modele sahip olmayan ve günümüzde bile kendi sınıfında bir rakibe sahip olmayan bir araç bu. Orta sınıftan küçük, kompakt sınıftan büyük ve Station Wagon tipinde. Bu araç ancak çok yenilikçi bir markadan çıkabilir. Bu marka Citroen, ve model de DS Serisi’ nin 3. modeli olan DS5. Son olarak kompakt sınıfa daha lüks bir alternatif olarak sunulan DS4, DS serisine katılacak modellerdendi. DS5 ise bu modeller arasında şimdiden en sabırsızlıkla beklenen oldu. Özellikle Avrupalı ailelerin çok sevdiği SW araçlar arasında en sportif ve konforlu olan DS5, şık tasarımı ve gizli detayları ile beğeni topluyor. Oldukça güzel bir gösteri ile tanıtılan yepyeni aracın Şanghay’ da tanıtılması ilginç. 2011 yılının sonuna doğru satışa çıkacak olan araç, son derece özgün. Dediğimiz gibi, bu sınıftaki ilk araç olan DS5, yüksek satış rakamları elde edebilir. Öndeki kibirli görünüm, arkada kendini kambur bir sırta bırakıyor, ancak farlar sayesinde sportiflik bozulmuyor. Aracın ön tasarımında ilk dikkati farlar çekiyor. Arkaya uzarken aşağıda bir çıkıntı yapan farlar oldukça güzel bir görünüme sahip. LED aydınlatmalara da sahip olan farların yana bakan uçları yumuşak bir köşeye sahip.Farların üst kenarına baktığımızda ise çok özel bir detay buluyoruz. Ön kapının önündeki küçük üçgen şekilli camın dik kenarının belli bir kısmına kadar giden bir krom parça araca özel bir hava katıyor ve bu kaliteli detay aracın lüks olduğunu düşünmemizi sağlıyor. Üçgen cama doğru kalınlaşan parça küçük noktacıklara da sahip.

Citroen DS5 ÖnÖn tasarımda ise Citroen’ in DS3’ de kullandığı görkemli ızgara bulunuyor. İki Citroen kolu iki yana uzuyor, ve sınırdan sonra aşağıya inip tekrar düz girmeye başlıyor, ve birleşiyorlar. İki kolun arkasında da ızgara bulunuyor. Izgara belli bir sınıra kadar açılarak gidiyor. Citroen logolarının üstünde ise DS logosu gururla taşınıyor. Izgaranın alt kısmında bulunan plastik parçada ise plaka yer alıyor. Açılan ana ızgaradan sonra daha küçük bir ızgara orta kısmı tamamlıyor. Farın altında ise sis farını barındıran ilginç siyah zemin bulunuyor. Sadece güzel görünüm uğruna yan çevrilmiş bir “U” çizen bu siyah parçanın alt ucunda yuvarlak sis farı bulunuyor. Bu siyah parçanın altında, tekerleğe yakın bir bölgede ise parlak bir parça bulunuyor. Oldukça fazla parlak detaylara sahip olan araç yine de uyduruk görünmüyor. Kaputun ortasında iki adet vurgu bulunuyor. Bunların dışında yan cama uzayan krom parçanın çevresinde onu ortaya çıkaran küçük vurgular da bulunuyor. Altıgen şekilli ızgara petekleri de oldukça sportif. Güçlü görünen ön tasarımdan sonra yana geçiyoruz.

Yan tasarımda tam net bir cam tasarımı yok. Sınırları belli ancak bazı diğer detaylar yüzünden yan cam kayboluyor sanki. İlk dikkati çeken detay yine parlak çizgileri ile jantlar. Merkeze doğru yaklaşan parlak parçaların içindeki koyu renkli parçalarda “V” şekilleri bulunuyor. Tekerleğin merkezinde ise DS yazmakta. Tekerlekler çevresindeki yuvarlak vurgular dışında farın hizasında başlayan bir vurgu eğimle aşağıya inip düz olarak arkaya devam ediyor. Kapı altlarında bulunan vurgular altlarında arkaya doğru incelen parlak bir parçayı bulunduruyor. Fardan sonra başlayan vurgu ise arka kapı bitmeden arka kısmın eğimine paralel şekilde cama doğru gitmeye başlıyor. Ve cam da burada küçülüyor. Böylece camın şekli önden düz gidip, arka kapı hizasında yukarı çıkıntı yapan ve arka camla birleşen hale geliyor. Camın üst kenarı ise yuvarlak çizerek arka camla birleşiyor. Sade kapı kollarına sahip olan yan tasarımda tekerlekler en çok dikkat çeken detay olarak aklımızda kalıyor. Yan sinyal lambaları yan aynalara entegre edilmiş. Aracın eğimli arka kısmına geçtiğimizde büyük ve hafif köşeli arka farlar dikkat çekiyor. Bagaj kapağına doğru incelen bir kola sahip üçgen merkezli farlar oldukça sportif. Kollar ile merkez arasında kalan boşluk ise sportif bir görünüm veriyor. Kolların alt kısmında beyaz aydınlatmalar bulunuyor. Üçgen merkezin tekerleğe bakan kenarının eğimi ise arka kısımda da devam ediyor. Bagaj kapağı yeterli boyutta ve ortasında DS5 yazmakta. Bagaj kapağından sonra aşağıya baktığımızda içeri gömülü plakayı görüyoruz. Plakanın altında ise Siyah bir zemin, bunun içinde ise sportif egsoz çıkışları bulunuyor.Bu kaslı ve sportif arka görünüm aracın dış tasarımına güzel bir son oluyor.

Citroen DS5 İçAracın iç mekanına geçtiğimizde ise ailesine konfor sunmak isteyen sporcu ruhlu babaların düşünüldüğünü görüyoruz. Bunu orta konsol ve kapı iç yüzlerinden anlamak mümkün. Direksiyon çok şık. Kahverengi rengi ve metal kumandaları ile oldukça güzel bir his veren direksiyonun biraz ötesine baktığımızda ise sportif göstergeler ve bilgi ekranını görüyoruz. Renkli aydınlatmaları ile oldukça güzel görünen gösterge grubu sürücüyü sevindirecektir. Orta konsolda ise en üstte hava çıkışları, altta büyük ekranı, ve daha sonra küçük düğmeleri görüyoruz. Havalandırma kontrollerinin yuvarlakları işe orta konsolun simetrisini bozuyor, ancak sportif görünüme katkıda bulunuyor. Vitesin ve bazı kontrollerin bulunduğu zemin ise kaygan bir malzemeden yapılmış. Aracın içine yoğun olarak hakim olan kahverengi renk oldukça güzel.  Kapı iç yüzü ise içindeki çizgiler, kumaş parçalar ve kapı kolu ile harika bir görünüm sunuyor. Koltukların kaplaması DS4’ deki gibi. Ortalarından geçen bir şerit aralıklarla bölünerek güzel görünüm yaratıyor. Bagajı da oldukça büyük olan DS5, C5’ in SW tipinin çok daha lüksü olarak ürün gamına sene sonunda girecek. Eminiz ki DS5’ de, tıpkı Mercedes CLS gibi yakın zamanda kendine rakipler edinecektir. Son derece konforlu, harika tasarımlı ve hiçbir araca benzemeyen görünümü ile kusursuz bir araç olan DS5, ülkemize geldiğinde orta sınıf SW sınıfının kısıtlı müşterisini kendine çekecektir.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s