Kia Picanto

Küçük otomobiller gün geçtikçe önem kazanıyor. Bir çok marka küçük sınıflara bir çok yatırım yaparak bu sınıflarda yenilikler yaratmaya çalışıyor. Ancak bu yenilikleri gerçekleştirmek ve müşterilerin dikkatini çekmek o kadar kolay değil. Bildiğiniz gibi eskiden küçük sınıfın asıl müşterisi olan bayanlar, artık yollarda arazi araçları, lüks sedanlar ile görülmeye başlandı. Bunu her bayan yapmıyor elbette, ancak yapmayan bayanlar da en iyisine ulaşmak istiyor. Ve bugün, minik sınıfın en iyisine ulaşmak isteyen bayanlara istedikleri aracı tanıtıyoruz. Bu araç aslında sadece bayanlara değil, bir çok kişiye hitap ediyor. Öğrencilerin bile çok sevebileceği bu enerjik, küçük ama tüm beklentileri karşılayan bu otomobil bir çok sırra da sahip. Karşınızda, Kia Picanto. Yeni nesline bu sene Cenevre Otomobil Fuarı’ nda kavuşan araç, yeni neslinde eski neslinin ruhsuzluğunu ve kişiliksizliğini unutturmaya çalışıyor. Ve başaracak gibi de. Bu yazımızda anlatacağımız 5 kapılı Picanto’ nun yanında bulunacak olan üç kapılı Picanto ise satışlarını %33’ ünü oluşturacak diye tahmin ediyor marka. İlk görselleri tanıtıldıktan sonra sabırsızlıkla beklemeye başladığımız araç, yeni neslinin sırlarını kendine özel blogunda anlatıyor. Picanto’ nun bir çok detay barındıran şık ön tasarımının arkasında 800 insanın yüzü bulunuyor. Uzmanların “ideal kişilik” yaratmak için 800’ den fazla insanın yüzünü incelemesi ve elde edilen sonucu bir arabaya uyarlaması sonucu oluşan yeni ön tasarım kalitesini ilk bakışta belli ediyor. Aracın bir mavi tonu ise yanlışlık sonucu yaratılmış. Laboratuarda deney yapan bir uzman yeni bir mavi tonu için yarattığı karışımı yanlışlıkla bonsaiye dökünce, bonsainin yaprakları şaşırtıcı şekilde maviye dönmüş. Son derece sağlıklı şekilde yaşayan bonsai, Picanto’ nun bir mavi tonunu da oluşturuyor. Kahverengisi ise erimiş bir çikolatadan gelen Picanto’ nun daha bir çok sırrı bulunuyor. (Bunları http://www.picantoleaks.com’ dan bulabilirsiniz.) Yani bu sırlardan anlamanız gereken, Picanto’ nun gerçekten özel bir otomobil olduğudur. Kia’ yı coşturan tasarımcı Peter Schreyer’ in kaplan yüzü ızgarasını da bulunduran araç, yandan bakıldığında da çok sportif görünüyor.

Aracın ön tasarımında ilk dikkati arkaya uzayan kabarık farlar çekiyor. Yumuşak köşelerle şekillerini belli edem farlar son derece şirin. Hatta farın bir kısmında LED aydınlatmalar da kullanılmış. Bazı bölgeleri karartılmış olan farların burnun önüne bakan kısımları ise kaplan yüzü ızgarasının yan kenarları ile eğimli. Ancak Picanto’ daki ızgara ürün gamındaki araçlardan biraz farklı. Farlardan bağımsız olan bu ızgara yine de şık. Beşgen ızgaranın alt ve üstteki düz kenarları, Kia logosu hizasında kalınlaşıyor. Sportif ızgara petekleri ile de farklılık yaratıyor. Kaputta vurgular bulunmuyor ama, bunu baştan söyleyelim. Minik sınıf bir otomobil olan Picanto’ nun burnu, vurgulara yer verilemeyecek kadar kısa. İnce kaplan yüzü ızgarası yine de aracın bir Kia olduğunu belli ediyor. Küçük ızgaranın altında ise ağabeyi bulunuyor. Ondan daha büyük olan bu ızgara sis farlarının bulunduğu zeminin eğimine paralel ve plakayı üstünde barındırıyor. Izgaranın ortasına doğru kalınlaşan plastik parça plaka için ideal bir yer. Aracın sis farları barındırması da büyük bir ayrıcalık. Son derece teknolojik bir minik sınıf otomobil olan Picanto’ nun sis farları çekirdek şeklinde. Çevrelerini saran siyah plastik parça dediğimiz gibi büyük ızgaraya paralel bir kenara sahip. Üst ızgara ile alt ızgara arasında kalan kısımdan bir vurgu geçiyor. Oldukça dik olan burun, Picanto’ ya yakışıyor.

Yan tasarım ise eğimli yapısıyla dikkat çekiyor. Arkaya doğru yükselen yapısıyla dikkat çeken araç, her an harekete hazır görünüyor. Önden yukarı düz çıkan kenar, önden tavana paralel gelip, daha sonra yumuşak eğimle aşağıya inen kenarla köşe ile birleşiyor ve bu yan cam görünümü oluşuyor. Kapı araları boş olan araç yine de şık. Alt kenarı plastik siyah şeritle kaplı olan yan camlar yeterli boyutta. Yan sinyal lambası yan aynasında bulunan Picanto dıştan bakıldığında gerçekten çok şık. İki tekerlek çevresinde hafif yuvarlak vurgular bulunuyor. Ön tekerleğin yuvarlak vurgusundan başlayan bir başka vurgu da mevcut. Bu düz vurgu, arka fara kadar hiç eğimlenmeden gidiyor. Kapı kolları parlak renkli olan aracın arka kapısı şekli ile farklılık yaratıyor. İki kapı altında ise bir bıçak darbesi şeklinde girinti yapılmış. Yan camların alt kenarı ile paralel olan bu vurgunun üst kenarı gizli bir uyum yaratıyor. Yan camın alt kenarının öne doğru eğiminin araca çok sportif bir görüntü verdiğini tekrarlamadan edemiyoruz. Jantları da minik sınıf bir otomobile göre oldukça sportif olan araç, yollara çıktığında Peugeot 107, Hyundai i10 ve Citroen C1’ i ezecek diye tahmin ediyoruz. Aracın bir avantajı da zaten yeni olmasından. Uzun zamandır hiçbir markanın yenilik yapmadığı minik sınıfın en yeni aracı olan Picanto, bu sınıfı hem canlandıracak hem de bu sınıfa müşteri çekecek. Aracın arka tasarımında en çok dikkati içlerindeki küçük kırmızı noktacıklarla arka farlar çekiyor. Öne doğru gidip, tekrar arkaya doğru yönlenen farlar “C” harflerine benziyor, ancak girinti çıkıntıları onları biraz daha özgün hale getiriyor. Arka camı oldukça dik olan araç, görüş sıkıntısı yaratmayacaktır. Bagaj kapağı ise biraz küçük olduğu için eleştiri alabilir, ancak bu sınıfın müşterisi zaten çok fazla yük almayacaktır. Bagaj kapağının ortasında altında bir girinti ile Kia logosu bulunuyor. Bagaj kapağını açmaya yarayan bu parçanın sol yanında özel yazı tipi ile Picanto yazıyor. Arkanın aşağısına baktığımızda ise arka tekerleğin yuvarlak vurgusunun arkada da etkilerini gösterdiğini görüyoruz. Alt kısımda bir girinti içinde plaka bulunuyor ve plakanın iki yanında kedi gözleri çevrelerindeki vurgularla dikkat çekiyor.

Son derece şık ve özgün bir dış tasarımdan sonra içe baktığımızda ise hayal kırıklığına uğruyoruz. Özgün olmasına rağmen çok beğenilmeyen detaylarıyla iç mekan çok konforlu görünmüyor. Belli ki tasarımcılar iç mekanın biraz özel olmasını istemiş, ancak bunu da simetrik olmayan bir tasarımla yapmışlar. Direksiyon ise hoş bir detay barındırıyor. Alt yarımının alt ve üstünde iki adet girinti bulunuyor. Ve alt yarımın parlak renkli olması da kaplan yüzü ızgarasından esinlenildiğini gösteriyor. Göstergeleri sade olan aracın radyo kontrolleri ise karmaşık. Yuvarlak detaylar ile iyice karışan havalandırma ve müzik sistemi kontrolleri pek hoş olmayan bir detay.Ancak havalandırma kontrollerinin bulunduğu zeminin kapıya kadar uzaması güzel bir görünüm yaratıyor. Koltuk kılıfları her beğeniye uymayabilir. Kapı iç yüzlerinde parlak malzeme ile dikkat çeken araç iç mekanında dış tasarımda verdiği heyecanı uyandırmıyor. Ancak kahve, mavi, açık yeşil ve kırmızı gibi bir çok güzel renkle çok güzel görünümler yaratan Picanto, önümüzdeki 2-3 sene minik sınıfın lideri olabilir. Henüz hiçbir yerde satışına başlanmayan aracın ülkemize geldiğinde 35.000 TL gibi bir başlangıç fiyatı olabilir. Özetle, yeni Kia Picanto bir çok güzel özelliği ve şık tasarımı ile en azından dışarıdan hoş bir görünüm sunan modern bir minik otomobil.

Bir yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s