Kia Rio

Küçük sınıfta her an akılda olan modeller yaratmak, uzun süre tercih edilir ve kalıcı olmanın sırrı. Mini, bunu en iyi yapan markalardan biri. Aynı tarza ve görünüme sahip Cooper, ya da ondan daha ekonomik One modeli ile küçük sınıftan araç almak isteyenlerin hep erişmek istediği modeller yaratan Mini, bu sınıfın en değerli araçlarını üretiyor. Bir tek Mini bu işi yapan marka değil. Volkswagen Polo, akılda kalan ismi ve ezberlenen görünümü ile gençlerin dikkatini çekmeyi başaran bir model. İsim ve tasarım gibi faktörler bile gördüğünüz gibi bu sınıfta önemli sayılmayı sağlayabiliyor. Ve 2012’ den itibaren bu akılda kalıcı modeller arasında bir yenisini daha görebiliriz. 2011 Cenevre Otomobil Fuarı’ nda tanıtılan yepyeni iki Kia’ nın arasından daha büyük olan Rio, yine fuarda yer alan küçük kardeşi Picanto’ nun önüne geçiyor.

Eski nesillerinde kalabalıkta kaybolan ve sadece ekonomikliği ile dikkat çeken Rio, 2012’ den itibaren altın yıllarını yaşayacak gibi. Rio’ nun eski nesillerindeki en önemli eksikliği, imajıydı. Peter Schreyer’ i tasarım ekibine katan Kia’ nın imaj sorunu son yıllarda giderek çözülüyor. Şık ve kullanışlı otomobilleri ile bir çok markadan müşteri çekmeyi başaran Kia, yeni nesil Rio’ sundan büyük şeyler beklemekte haklı. Akılda kalan ismi, imaj sahibi görünümü ve sportif yapısı ile bir çok kişiyi kendisini tercih etmeye zorlayacak gibi görünüyor Rio. Yeni neslinde logosunu da yenileyen araç, 2000 yılındaki ilk neslinden çok farklı. Geçtiğimiz senelerde makyajlanan 2. Nesil (2005) Rio’ dan bile çok farklı görünen araç, Picanto ile yeni Kia ailesinin küçük yıldızları olmayı planlıyor büyük ihtimalle.

Rio_3_4_Front_B_StaticAracın ön tasarımı son derece güzel. Arka kısımları yuvarlak, öne doğru aşağıdan girinti yapan farlar kenar kısımlarındaki LED aydınlatmaları ile dikkat çekiyor. Alt kısımlarında yaptığı girinti ile ızgaranın alt kenarı yüksekliğine erişen farlar, içlerindeki detaylar ile güne uyum sağladıklarını bir kere daha gösteriyor. Izgara, bu sefer diğer Kia’ lardan biraz farklı. Logoyu içinde barındırmayan ızgara, yine de Kaplan Yüzü tarzına uyum sağlamak için aşağı ve yukarı kenarında girintiler yapıyor. Tüm kenarları parlak olan ızgaranın petekleri Cee’d dekilere benziyor. Yukarıdaki girinti hizasında ancak biraz yukarıda olan Kia logosunu böylesine güzel araçlarda göreceğimizi hiç tahmin etmezdik. Ön kısmın yuvarlak yapısına uyumlu farlar, ızgaraya şaşırtıcı şekilde uyum sağlıyor. Kia’ nın ortağı Hyundai i20 platformunu kullanan araç, kardeş modelinden çok daha tarz sahibi. Daha çok kullanışlılık gibi konularda özelliğe sahip olan i20 yerine eğlence gibi özellikleri yoğun bir araç istiyorsanız, Rio tam sizlik. Farların altında, siyah zeminler bulunuyor ve yuvarlak sisi farları bu zeminlerin en dış köşelerinde. Siyah zeminin çevresinde kendi şekline benzeyen vurgular bulunuyor. İki siyah zeminin arasında ise genişliği aşağıya doğru azalan bir ızgara ve onun şeklini tamamlayan bir vurgu bulunuyor. Petekleri yine Cee’d’ e benzeyen ızgaranın üstündeki vurgularla çerçevelenen alanda plaka bulunuyor. Alt kısmında da vurgular bulunan aracın çok güzel göründüğü konusunda herhalde herkes hemfikir. Kaput üstünde ise ortalanmış iki adet vurgu bulunuyor.

Kia-Rio_2012_1600x1200_wallpaper_6c

Aracın yan tasarımında ise daha keskin hatlara sahip. Önden yukarıya doğru düz hatla gidip, daha sonra öne bazı yerlerde köşeler yaparak dönen cam şekli sportif yapıya uyuyor. Yükselen cam, sportif görünüme destekte bulunuyor. Kapı aralarında mat siyah malzeme kullanılmış. Yan ayna daha belirgin. Yuvarlak şekilli aynanın üstünde sinyal lambası çizgi şeklinde yer alıyor. Aracın tanıtım için hazırlanan görsellerdeki jantları gövdesine çok uyumlu. Tekerlek yuvaları çevresinde yuvarlak kabartılar jantları öne çıkarıyor. Kapıların alt kısımlarında ise belirgin dalgalanma ve vurgular bulunuyor. Arka farın ortasından gelen bir vurgu, camın alt kenarı gibi aşağıya iniyor ve ön kapı kolundan sonra eğimini değiştiriyor. Daha sonra aşağıya inip, arkaya hafifi köşe ile düz inen vurgu çok sportif görünüyor. Daha öne çıkan arka tekerlek aracın her an harekete hazır bir yarışçı gibi göründüğünü hissettiriyor. Sportif yan tasarımdan sonra arkaya baktığımızda yine çoğu detay yukarıda. Küçük arka camın boyutu, arka farlardan dolayı böyle. İçlerinde küçük bir beyaz kısım barındıran arka farlar, gayet büyük. Arka farları ise bir vurgu birbirine bağlıyor. Bagaj kapağı ise ortada bulunan bir kabartının içindeki girintiden açılıyor. Kabartı üstünde aynı zamanda Kia logosu da bulunuyor. Yüksekte biten bagaj kapağı yine de sorun yaratmıyor. Aracın arkasının alt kısmında da siyah çıkıntı bulunuyor. Daha altlarında kedigözleri bulunan siyah kısım, bagaj kapağının ortasına doğru daha da yükselerek plakanın çok aşağıda kalmamasını sağlıyor. Dış tasarımı capcanlı olan araç, canlıymış gibi görünen yüz ifadesi ile dikkatleri çekiyor.

Kia-Rio_2012_1600x1200_wallpaper_98

Aracın iç tasarımı ise çok estetik değil, ama sorun da yaratmıyor. Sürücü koltuğuna bakarsak, öncelikle çevrelerindeki silindirlerin öne çıkması ile belirginleşen sportif göstergeler, aracın kullanımının zevki hakkında ipucu veriyor. Biraz kalabalık direksiyon kaliteli. Orta konsol ise sanki üstüne konulacak bir şeyler unutulmuş gibi görünüyor. En üstte hava çıkışları, daha sonra radyo ve en altta ayrı bir zeminde havalandırma kontrolleri ile daha köşeli olan iç mekan çok hoş görünmüyor. Siyah zemindeki hava çıkışı ve radyo kontrollerinden sonra araya açık renk giriyor ve daha sonra metal üstünde hava çıkışları bulunuyor. Boş yere sıkıştırılan radyo kontrolleri alışma süresinde sorun yaratabilir. Direksiyona doğru baktığımızda start-stop düğmesi dikkat çekiyor. Sade kapı iç yüzleri ise yeterli kalitede. Malzeme kalitesi ise merak edilen konu. Görsel açıdan hoş olmayan mekan, düzgün malzemelerle biraz kabul edilebilir. Araç ülkemize gelmeden bu soru yanıtsız kalacak. Ancak Rio, sunroof’ u ile iç mekanı aydınlatarak kendini beğendiriyor. Dış tasarımı son derece şık olan Rio, yeni neslinde kendini bayağı düzeltmiş. Enerjik ve sportif tasarımı ile beğenileri toplayan araç, daha önce de söylediğimiz gibi isim ve tasarım gibi kriterlerde tam puan alıyor. Kia’ nın böyle araçlar yapması gerçekten imajını düzeltiyor ve önünü açıyor. Eğer siz de Kia hakkındaki önyargılarınızı varsa açın ve siz de o markanın kullanıcısıymış gibi sevinin. Rio’nun henüz fiyatı belli değil, ancak ülkemizde 25.000 TL civarında olmasını tahmin ediyoruz. Rio, herkes tarafından sevilebilecek küçük sınıf bir otomobil. Marka, aracın 2012′ de 3 kapılı bir versiyona kavuşacağını da açıkladı.

Bir yorum var.

  1. Karşılaştırma: Dacia Sandero | Otomobil Günlüğü

    […] Kia Rio- Kia Rio, ülkemizde 2 benzinli, 1 dizel 3 motor ile satılmakta ve bunlar 1.25 DOHC CVVT, 1.4 DOHC CVVT ve 1.4 CRDI WGT motorlar olmak üzere sıralanıyor. 1.25 motor 5 ileri manuel şanzımana, 1.4 motor 4 ileri otomatik şanzımana, 1.4 motor 6 ileri manuel şanzımana sahip. Yakıt tüketimi konusunda az farklarla Dacia Sandero, Kia Rio’ nun önüne geçerken, Sandero’ nun basit şekilleri ve plastik ağırlıklı iç mekanı karşısında Rio daha kaliteli bir tasarıma ve konfor özelliklerine sahip. Güvenlik konusuna gelindiğinden ise Kia Rio, 5 yıldızlı EuroNCAP sonuçları ile 3 yıldızlarla dolu başarısız Dacia güvenlik geçmişi yanında elbette daha avantajlı kalıyor. Dacia’ nın en önemli avantajlarından biri ise LPG’ li bir modeli sunması. Fabrika çıkışı LPG’ li modellere öncülük eden Dacia’ nın bu modeli ile daha ekonomik bir sürüş sunması Rio karşısında bir konuda daha öne geçmesini sağlıyor. Genel olarak fiyatlara bakılacak olunursa, Sandero 25.000 TL civarındaki fiyat seçenekleri ile 35.000 TL üzerinden 40.000 TL’ nin üstüne çıkan fiyatlara sahip Rio karşısında üstün kalıyor. Ancak bütçenin uygun olması durumunda güvenlik ve daha çok konfor adına Rio daha başarılı bir otomobil. […]

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s