Suzuki Swift

Yeni yıl giderek yaklaşırken, sitemizde daha eğlenceli kişiliklere sahip araçlar yayınlamak istiyoruz. Bu kararımız nedeniyle, bu yazımızın konuğu 2010’ da tanıtılan yeni nesliyle Suzuki Swift. Suzuki’ nin bu sene makyajlanana ve daha sportif bir görünüme kavuşan küçük sınıf temsilcisi Swift’ in kökleri çok eskilere ve farklı modellere uzanıyor. Eski neslinin çok daha önceden yenilenmesi gereken Swift ilk bakışta bir kompakt sınıf üyesi olarak gözükse de o aslında bir küçük sınıf araç. Pek bu araç, Suzuki’ nin küçük hatchbacklerle dolu ürün gamında kendini nasıl tanıtacak? Şunu söyleyebiliriz ki, araç çok daha rekabetçi e sportif görünüyor.

Kendi ürün gamında Splash ve Swift gibi iki iddialı rakip yaratan Suzuki, Swift’ in önceki neslinde uyumlu ve paralel hatlar kullanmayı tercih etmişti, ancak aracın bu düz görünümü artık ondan soğumamızı ve onu da alışılmış bir Japon otomobili olarak görmemizi sağlamıştı. Ancak yeni nesil çoğumuzun bu görüşünü değiştiriyor. Canlı ve sportif görünümüyle daha karizmatik hale gelen aracın eski dümdüz hatlarından kurtulması çok gerekliydi. Ford Fiesta, VW Polo, Opel Corsa, Peugeot 207 gibi araçlarla rekabete daha hazır olan araç, yenilenen renkleriyle, daha çok tercih edilebilir bir araç halini alıyor. Onlarca birbirine benzer renge sahip olmasına rağmen, açık kırmızı ve duman yeşili gibi renklerle farklılık yaratan araç, Splash’ ın kadın otomobili olarak görülmesinden dolayı bir adım öne geçiyor. Yenilenen iç mekanı ve detayları ile çok daha güzel ve eğlenceli bir otomobil olmuş Swift. Ülkemizde 32.498 TL’ den başlayan fiyatlar satılan model olduğundan büyük görünüyor. Arka görünümünden de anlayabileceğiniz gibi yükleme ağzının boyutu konusunda sorunları olan aracın bagajı da ne yazık ki pek iç açıcı değil. Ancak arka kısmını görsel açıdan ele aldığımızda büyük ilerlemeler olduğunu görüyoruz. Tabii, Otomobil Günlüğü tasarımlara özgü bir site olduğu için biz daha farklı bir gözle inceliyoruz araçları, Swift ‘ teki farklılığı anlamak için az çok tasarımları takip etmek ve dikkatli bir göze sahip olmak lazım.

Eski nesilde kullanılan arkaya çok az uzayan köşeli bir damla şeklindeki farlar ve neredeyse tam bir dikdörtgen şeklindeki ızgara burnun iyice düz olduğunu hissettiriyor ve böylece aracın bir Japon halk otomobili olduğuna karar veriyorduk. Ancak çok küçük bir değişimle büyük farklılık yaratmış farlar yeni nesilde çok daha hoş görünüyor. Alt kenarları da eğimli hale gelen farların yan kenarları da daha uzun bir yolla arkaya uzuyor ve böylece farlar daha büyük görünüyor, bu araca olumlu bir etki yapmış. Dikdörtgen ızgaranın yerine daha uzun ve yan kenarları eğimli bir ızgara gelmiş, böylece Suzuki logosu daha güzel görünüyor gözümüzde. Eski nesilde ızgaranın peteklerinin şekli bile eski gelirken, bu nesilde petekler sportifliğe katkıda bulunuyor. Izgaranın altında ise ona benzer şekilde bir hava boşluğu bulunuyor. Farların içe bakan köşelerinden bir vurgu başlıyor ve farları bu ızgaranın farlara bakan köşesiyle birleştiriyor. Bu güzel görünümde, iki ızgara arasında plaka bulunuyor. Sis farları ise farların şekline benzer siyah yuvaların içinde yuvarlak halde. Kaput üzerinde ise, üst ızgaranın yukarı bakan köşelerinden başlayan düz vurgular bulunuyor.

Sevimli ön tasarımdan yana geçerken, çapraz şekilde araca baktığımızda Mini’ yi hatırlayabiliriz, aracın ön ve yan camları arasında bulunan kaygan siyah parça iki camın da birleşik görünmesini ve tavanın ayrık görünmesini sağlıyor. Yan tasarımda eski nesilde kullanılan düz hatlar  neyse ki yok. Daha eğimli hale gelen tavana paralel olmasa da yan camların alt kenarı da eğimli. Ön farın arkaya uzayan köşesi bir vurgu yaratarak eğimle yana uzanıyor, bu eğim de yan camın eğimini oluşturuyor. Alt kenarı eğimli cam, arka kapıdan sonra eğimle yukarı kalkıyor ve üstten geleni tavana paralel  olmayan kenarla köşe ile çakışıyor. Alt cam kenarının eğimine paralel eğiklikte bulunan bir vurgu üstünde kapı kolları bulunuyor. Kapı aralarının kaygan siyah malzeme ile kaplandığı aracın bu kapı arası boşluklarının büyük olması onun yararına, en azından görünüm için. Kapı altında ise bir çıkıntı şekilli uzun bir vurgu bulunuyor. Tekerlek çevresindeki hafif yuvarlak vurguları ile hoş  görünen aracın yan görünümü oldukça iyileştirilmiş. Yanda da görünen arka farların şeklinde tıpkı ön farlardaki gibi bir değişim var.Yana daha fazla uzayan farlar tamamen kırmızı da değil. Yana uzayan kısımları beyaz olan farın çerçevesi ise yine de kırmızı. Arkaya yerden ya da alçaktan bakıldığında tavanın eğimli çizgisinin muhteşem görünmesi gibi arka tasarım da güzel görünüyor. Bagaj kapağı bittikten sonra altı boş kalıyor ve altında daha içerideki yüzeyde plaka bulunuyor. Alt boş kalan bagaj kapağının açma noktası da böylece gizlenmiş oluyor. Kabarık bagaj kapağı üzeri oldukça sade. Alt kısmında sportif detaylara yer verilmeyen aracın arkası da yine de sportif bir görünüme sahip. Jantları ise bir farklılık yaratmayan araç, küçük aileler için oldukça uygun. Tabii böyle bir araçla her şeyinizi toplayıp rahatça pikniğe gidemeyebilirsiniz. Ancak Volkswagen Polo gibi araçlara oldukça iyi bir alternatif olan araç, satışa sunulduğunda ,bu sınıf araçlara talipseniz, Swift’ i listeye eklemeniz doğru olur.

Aracın iç mekanında da görünüme önem verilmiş. Çok da çekici olmasa da sportif göstergeleri, şık direksiyonu ile şoförü mutlu edecek donanımı sunan aracın orta konsolu da güzel. “V” şeklinde aşağıya inen konsolun düğmelerinin şekli hoş. Hava çıkışlarının çevresi parlak çizgilerle çerçevelenmiş. Radyo ve havalandırma kontrollerinin ekranlarının camları da parlak yapılmış, tüm bu detaylar aracı hoş gösteriyor. Ayrıca kapı iç yüzlerinde de bulunan parlak çizgiler araca hoş bir görünüm katıyor. Küçük olsa da rahatça ve ailecek mutlu yolculuklar yapabileceğiniz bir araç olan Swift 32.498 TL ile 43.724 TL  arasında fiyat aralığına sahip. Sınıfın diğer araçlarına uyum sağlamayı başarmış modeli tercih etmemek için tek neden hacim olabilir, onun dışında gayet hoş. Bir de, eğer Splash ile Swift arasında kararsız kaldıysanız, öncelikle şunu düşünün: Splash yüksek tavanı ve sıkıştırılmış görünümü ile daha çok bir kadın arabası gibi görünüyor. Swift ise daha karizmatik ve havalı bir görünüme sahip. Tabii bunu yeni Swift için söylüyoruz. Bir Fiesta veya Polo’ nun yanına geldiğinde sizi zor durumda bırakmayacak olan Swift şehir otomobili olarak oldukça iyi bir seçim. 4X4 versiyona da sahip olacak olan Swift, Suzuki’ nin kendi imajı için de büyük bir adım. Daha çok özellik ve kullanışlılık için en üst donanım paketini tercih etmenizi öneririz, diğer ülkelerde satışa sunulan yeni Swift’ in donanım listelerini incelediğinizde bunu siz de anlayabilirsiniz. Özetle, Swift oldukça hoş ve karizmatik bir hale gelmiş. Konfor konusunda da sorun yaşatmayan aracın bagaj kapasitesi sorun yaratabilir.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s