Saab 9-4X

İsveçli otomobil üreticisi Saab’ ın en zor günlerinin ardından Hollandalı spor otomobil üreticisi Spyker’ a satılması Saab için iyi mi oldu, yoksa kötü mü? Bu sorunun cevabını bu yazımızda Spyker’ a satıldıktan sonra kısa süre üretilen modellerden birini inceleyerek bulacağız. Saab’ ın ilerideki tasarım anlayışının nasıl olacağını yeni 9-5 modelleri anlatmıştı. Klasik ön tasarım korunurken görkemli gövdeler ile dikkatleri toplayan yeni Saab’ lar sportif arka görünümleri ile de dikkat çekiyor. Yeni orta üst sınıf sedan 9-5 oldukça dikkat çekici bir modeldi. Ancak Saab ailesi orta sınıf sedan 9-3, orta üst sınıf sedan 9-5 ve bunların türevlerinden ibaret olmamalıydı. Bunun için Saab’ ın yeni bir model tasarlaması şarttı. Hem ayakta kalması, hem de önemsenmesi için bu gerekliydi. Bu yeni modelin hangi sınıfta olması gerektiği ise önemli bir soruydu. Ancak bu sorunun cevabını çoğumuz bilmemize rağmen yine de merak ediyorduk. Arazi araçları son yılların en önemli sınıflarından. Bayanlar dahil bir çok kişi şehirde kullanıma uygun SUV’ ler, Crossover’ lar kullanıyor. Ve artık içimizi kıymalarına rağmen arazi araçları son çare olarak halen karşımıza çıkıyor. Saab’ ın eski imajına kavuşması ve daha çok müşteriye hitap etmesi için Saab da arazi araçlarını yatırım yapmaya en uygun sınıf olarak seçmiş. Türk halkının da çok sevdiği kompakt SUV sınıfının en önemli üyeleri olan Nissan Qashqai, Volkswagen Tiguan, Honda CR-V, Kia Sportage ve benzeri araçlar Mercedes-Benz GLK ve BMW X1 gibi Premium araçlarla uğraşırken bir de karşılarına yakında Saab 9-4X çıkabilirdi. Elbette Saab bu sınıfa direkt olarak Premium üye şeklinde girmeyecekti, ancak markanın o zamanlardaki sessiz, ancak kaliteli imajı bizi bu yargıya itiyor. Daha önce konsept araç olarak tanıtılan 9-4X, konsept modelden farksız görünüyor. Los Angeles Otomobil Fuarı’ nda dünya tanıtımı yapılan araç, oldukça vahşi bir görünüme sahip ve çoğu kompakt SUV’ dan daha arazici görünüyor. Ancak Saab’ ın uzun yıllardır peşini bırakmayan durumu modelin üretiminin diğer modeller gibi durmasına neden oldu.

 Saab 9-4 X ÖnAracın ön tasarımında ilk olarak üç parçalı dev ızgara dikkatleri çekiyor. Ortada bulunan dikdörtgene benzer ızgaranın ortasında “SAAB” yazısının iki yanında gümüş şeritler bulunuyor. Bu ızgara şekil dışında çoğu Saab modeliyle aynı. Ancak ızgaranın petekleri şekilleri ile çok daha sportif görünüyor. Yana doğru uzayan kibar farların alt kenarında bulunan parlak çizgi büyük ihtimalle LED aydınlatmadır. Saab bu araçla diğer rakiplerine oldukça yaklaşmış. Farlara bitişik daha ince ama uzun olan ızgaralar ise alıştığımız bir Saab klasiği. Kenarlarında parlak çizgiler bulunan üç ızgara da oldukça şık görünüyor. Araca bir köpekten çok kurt görünümü veren bu ızgaralar tıpkı BMW’ nin çift böbrek ızgarası gibi günümüze kadar gelen sembollerden. Ortadaki ızgaranın yukarısında, kaput üzerinde ise Saab arması bulunuyor. Bu kadar sert bir ön tasarımda kibar farların güzel görünmesi ise tasarımcıların güzel bir çalışması. Araca arazici görünümü vermek için her markanın yaptığı gibi Saab, 9-4X’ in alt kısımlarına gri kaplamalar koymuş. Ön kısma kadar gelen bu kaplamalar aracın vahşi görünümüne katkıda bulunuyor. Ortadaki büyük ızgaranın altında bulunan plakanın hizasında ise bir hava boşluğu daha bırakılmış. Yerden uzak ve farlara yakın sis farları dikkat çekiyor. Kibar şekilleri ile tıpkı farlar gibi beğeni toplayan sis farı yuvasının kenarlarında parlak çizgiler çerçeve görevi görüyor. Küçük sis farları ise zor dikkat çekse de görevlerini yerine getirebiliyor. Ön tasarım hem Saab geleneklerine sadık kaldığı, ancak hem de son derece modern olduğu için beğeniliyor.

Saab 9-4X Arka

Yan tasarımda ise 9-5 etkileri var. 9-5’ in yan cam şekli, yukarı doğru büyütülmüş ve yanlara doğru kısaltılmış. Ön cama birleşik olan yan cam güzel görünüyor. Önden başlayarak hafif eğimle yukarı doğru çıkıp, daha sonra eğimle öne doğru geri yukarı çıkan yan cam daha sonra tavana paralel olarak ön camla birleşiyor. Kapı aralarında kaygan siyah malzeme kullanılmış. Aynadan sonra başlayan nikelaj alttaki düz kenardan, yukarı kalkmış kenarın sonuna kadar gidiyor. Yan tasarımdaki bir diğer hoş detay ise yan sinyal lambaları. Sportif şekilleri ile dikkat çeken bu küçük detay bile aracın imajına katkı sağlayan detaylardan biri. Önemsenen kapı kolları, ve sportif jantlar yine güzel detaylar arasında. Alt kısımdaki siyah kaplamaların tepelerinde ise nikelajlar bulunmakta. Tavandaki rayların görünüme olumsuz bir etkisi bulunmamakta. Yan tasarımda bulunan gizli vurgu ise cam şeklini tekrarlıyor. Aynadan başlayıp, yan camın dik kenarının sonunda biten bu gizli vurgu dalgalardan yoksun yan tasarıma hareket getiriyor.Tekerlek çevrelerinde bulunan hafif vurgular ise pek bir şey değiştirmiyor. Arka tasarıma geçmeden önce arka camın yana uzandığını belirtelim. Bir çok arazi aracında bulunan bu detay 9-4X’ de de yerini bulmuş. Arka farlar ise üç parçadan oluşuyor. Yanlarda bulunan üçgenimsi parçalar, bunların bagaj kapağı üzerindeki devamları ve farları birbirine bağlayan kalın çizgi. 9-5’ de de bulunan bu arka tasarım Mercedes’ e rakip olabilecek derece kaliteli. Çevresi gri olan farların üçgen kısımlarının içi ise kırmızı. Farları birbirine bağlayan şeridin orta kısmında ise “SAAB” yazmakta. Plaka ise bu şeridin altında hafif gömülü şekilde bulunmakta. Sportif egzoz çıkışları ile beğeni toplayan arka tasarım son derece sportif. Tam bir arazi aracı gibi görünen 9-4X yollara çıksa Mercedes-Benz GLK ve BMW X1′ in tahtı sallanabilirdi.

Saab 9-4X İç

İç mekanda da 9-5 çizgileri bollukta. Oldukça sportif göstergelerin tek sorunu yemyeşil ibreleri. Sportif direksiyonun orta kısmındaki konsolun üç kenarında da parlak çizgiler bulunuyor.Göstergelerin üzerindeki duvar ise radyo kontrollerinin bulunduğu panelin sonuna kadar gidiyor. Bu duvarın orta panel hizasında bulunan kısmının artında hava çıkışları bulunuyor. Bunun altında navigasyon ekranı, ardından değişik şekilli müzik ve havalandırma sistemi kontrolleri bulunuyor. Küçük ve bol düğmelerle uğraşmak zor olabilir. Ve güzel görünmesi için yapılan karmaşık yerleşim kullanışlı değil ve amacına da ulaşamıyor. Vites topuzu ise oldukça şık ve çevresindeki ve üzerindeki parlak parçalar ile güzel görünüyor. Sürücü yanı koltuğa gelen hava çıkışının ince uzantısı ise değişik bir detay. Bu parçanın üst kenarının tümünde parlak çizgi bulunuyor. İç mekanı sıkıntı yaratmayan araç tasarım incelemesinden tam puan alıyor. Ancak modele yeniden uzaktan bakıldığında duygulanmamak elde değil. Böylesine güzel bir otomobil dışında pek çok modele sahip olan Saab’ ın iflası, ve halen devam eden karmaşık durumu insanın ne düşüneceğini belirsiz kılıyor. Talihsizlik.

Bir yorum var.

  1. Özen Gürakan

    Saab 9-4X Kullanışlı bir arazi arabası olduğu görülüyor, ayrca kullanma pratikliği içeriyor.Güvenilir etkiside var.Diğder deteyları da artııları olduğu dikkate alınırsa tercih edilebilir.

    Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s