Seat Ibiza ST

Bu yazıdaki otomobil ikinci el niteliği taşımaktadır.Ibiza ailesi artık biraz yaşlanmıştı. Seat Ibiza ailesi bir makyaj gördü ve ST versiyonun direkt makyajlı yazısı bulunmuyor, ancak makyajlı Ibiza ailesinden 3 kapılı spor model Ibiza SC FR hakkında detaylı tasarım incelemesi için tıklayınız.

Otomobillerin sınıflandırıldıkları sınıfların her geçen gün bir üst sınıfına yaklaşması müşterilerin aklını karıştırıyor. Sınıfının lideri olan araçların günümüzde çok tutulmasının nedeni nedir bilir misiniz? Aslında bunun cevabını bulmak hiç de zor değil. En çok şey sunan ve hepsini bir araca sığdırabilen, kendini sevdiren araçlar müşterinin dikkatini daha çok çekiyor. Günümüzde sürücüler kendilerini yansıtan otomobiller seçiyor. Örneğin yaşlı aileler Lancia Delta gibi eski ama modern araçları, az üyesi olan aileler Opel Meriva gibi dinamik ve genç araçları, gençler ise moda ikonları olan 500 ve Cooper gibi araçları tercih ediyor.

Bir çok özelliği bir araca sığdırmanın çok önemli olduğundan bahsetmiştik. Bunu yapmak son derece önemli ancak bir önemli nokta daha var. En temel özellikleri değiştirip (örneğin yapı veya motor) farklı türevler sunmak da önemli hale geldi. Sedan araçların SW versiyonları bulunuyor, kompakt araçların coupe veya cabriolet çeşitleri var. Yani bir araç bir çok kişiye ulaşabilmelidir günümüzde. Bunu yerine getirmek için türevler en önemli ihtiyaçlar. Seat’ı küçük sınıfta 2008 yılından beri temsil eden ve buna rağmen son derece genç görünen Ibiza’ nın geçtiğimiz sene SW türevine kavuşmasıyla türevlerin değerini bir kere daha anladık. 5 kapılı Ibiza gen ailelere, SC yani Sportcoupe gençlere hitap ediyor. SW türevi, yani Seat bunu ST (Sportourer) olarak adlandırıyor, ise daha büyük ailelere ve geniş alana ihtiyaç duyanlara hitap ediyor. Ibiza’ nın kibirli ve kadınsı yüzü ona bakanları kendine çekiyor. Volkswagen grubunun markalarının küçük sınıf otomobillerinin çoğu yönü ortak. Bu birbiriyle ortak özelliklere sahip araçlar arasında Ibiza da yer alıyor. Ancak ST, grubun tüm araçları arasında farklılık yaratarak öne çıkmayı başarıyor.

ibiza st ön Şık, konforlu ve büyük bir otomobil olan Ibiza ST satışa sunulduktan sonra büyük ihtimalle çoğu üretici küçük sınıftaki bir aracın SW türevini çıkarmayı tekrar düşünmüştür. Çünkü daha önce kompakt sınıf araçların SW türevleri bile zor satıldığından çoğu marka küçük sınıf araçlara bir büyük türev yapmayı kabul etmemişti. Ancak küçük sınıf araçların SW türevi olanları da vardı. Renault Clio Grandtour, Skoda Fabia Combi gibi araçlar farklı seçeneklerdi ve az satıyordu. Ancak büyüyen küçük sınıf boyutları bu az satış meselesini değiştirecek gibi.  Ibiza ST’ nin ön tasarımı neredeyse standart versiyonla aynı. Yan kenarları eğimli, paralel üst ve alt kenarları düz olan ızgara şık görünüyor. Logonun üzerinde bulunduğu ızgara bazı versiyonlarda kapalı konumda oluyor. Keskin ve upuzun farlar, uçlardaki keskin köşeleri ile ızgaraya uyumlu görünüyor. Izgaranın altındaki araca açık ağız ifadesi katan büyük hava boşluğu da şekli ile sportifliğe katkıda bulunuyor. Üstteki küçük ızgara ile aynı şekilde olan büyük ızgaranın daha karanlık petekleri, iç kısmın da siyah olması ile daha da siyah görünüyor. Büyük ızgara ile kendini ince kırmızı bir şeritle ayıran sis farları ön kısmın detaylarına uyumlu bir şekilde yuvaya sahipler. Üçgenimsi yuvanın ortasındaki yuvarlak sis farları görünümü bozmuyor. Büyük ızgarayı sis farlarından ayıran şeritler büyük ızgaranın alt kısmında da devam ederek büyük ızgaranın yere daha yakın olduğunu gösteriyor. Sis farlarının da altında kırmızı bir şerit bulunuyor ancak yükseklikleri ile büyük ızgara gibi görünmüyorlar. Farların logonun bulunduğu ızgaraya bakan kenarları hizasından başlayan vurgu kaput üzerinde devam ediyor.

ibiza st arka

Şık görünen ön tasarım aracın en çok dikkat çeken kısmı. Araca kadınsı bir hava katan ve ön kısmı keskinleştiren ön tasarımın ardından yan tasarıma baktığımızda tanıdık bir yan cam görüyoruz. Audi A3 Sportback’ inkine fazlasıyla benzeyen yan cam araca uymakta. Önden düz gidip, arkada bagajın eğimine paralel eğimle yukarı kalkan cam, daha sonra tava paralel şekilde öne inmekte. Kapı arlarında mat siyah malzemenin kullanıldığı aracın kapılarının çıtaları arasında kapılardan bağımsız siyah bir bölüm bulunuyor. Ön farın ızgaraya bakan köşesinde olduğu gibi arkaya bakan köşesinde de tüm Seat’ larda olduğu gibi yandan aşağıya inen bir vurgu bulunuyor. Ayrıca arka fardan da hafif bir vurgu gelmekte ve bu fardan gelen vurguyal çakışmakta. Ön ve arka kapı altlarında da birbirini tamamlayan üçgen şeklinde girinti bulunuyor. Opak Emocion Kırmızı, beyaz, Dakota Kırmızısı, Speed Mavi, Tribu, Boal Kırmızı gibi ilginç renklere sahip olan aracın yan kısmında tekerleklerin çevresinde yuvarlak vurgular bulunuyor. Alışılmış sinyal lambaları ise böyle bir araca yakışmıyor. 4. arka camla büyüklüğünü vurgulayan Ibiza ST’ nin arka tasarımı da beğeni topluyor. Bir türev olmasına rağmen standart versiyondan özgün, ancak ondan kopmayan bir arka tasarıma sahip olan aracı cazip kılıyor. Daha uzun ve kabarık dikdörtgen arka farlar üzerinde bulunan beyaz çizgiler de farları güzel hale getiriyor. Plaka yuvasının üstünde bulunan çıtanın üzerinde yazan Ibiza yazısı ise aracın kimliğini vurguluyor.

ibiza st iç

Son derece şık dış tasarımı ile beğeni toplayan aracın iç mekanında ise 5 kapılı Ibiza hatlarından uzaklaşılmamış. Sportif yazı tipi ile göstergeler dışlarındaki silindirlerle oldukça şık görünüyor. İsteğe bağlı olarak ön kısmın tamamı beyaz plakalarla kaplanabiliyor. Bu opsiyon seçilirse direksiyon simide de renk değiştiriyor. Şık direksiyon ortasındaki Seat logosunun bulunduğu kumaş zemin dış tasarımdaki ızgarayı çağrıştırıyor. Radyo ekranının ve hava kontrollerinin bulunduğu şekiller de şık görünüyor. Renkli plakalarla iç mekana renk katılmış oluyor, ancak Leon’ daki gibi ön cama yansıma yapma ihtimalleri yüksek. Güzel vites topuzu ile sürücü kısmı tamamlanan aracın bir çok gizli depolama alanı var. Sürücü koltuğu altındaki gözün yanı sıra kartvizit tutucusu ile sürücü güneşliği aracın en güzel depolama özelliklerinden. Bunlar ile aracın amacına ulaştığını bir kere daha görüyoruz. Rahat koltuklarını Autoshow’ da test edebileceğiniz araç ülkemizde Autoshow ile satışa sunuluyor. 31.700’ den 37.400 TL’ ye kadar uzanan fiyat aralığı ile son derece uygun olan aracı tercih etmemek için neden yok gibi.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s