Renault Latitude

Sedan araçlara giderek artan ihtiyaç doğrultusunda, çoğu marka ufak tefek de olsa bir iki sedan tipli araç çıkarmak zorunda kalıyor. Küçük sınıf sedanlar, popüler aile araçları olan kompakt sedanlar, daha çok tercih edilen orta sınıf sedanlar, daha fazlasını isteyenlere orta üst sınıf sedanlar, ve en tepede üst sınıf sedanlar sedan araç ailesini oluşturuyor. Bugünkü yazımıza konuk olan araç, sedan ailesinin lükse son adımı olan orta üst sınıf sedanlar arasında. En güçlü Fransızlardan biri olan Renault’ un, Nissan ile ortaklığı ile yarattığı Samsung SM5 modeli üzerine geliştirilen Latitude adlı model, Renault ailesinin yeni amiral gemisi olmaya hazırlanıyor. Premium hatchback’ lere daha enteresan bir bakışın eseri olan Vel Satis’ in yerine geçen yeni Latitude, aynı zamanda Renault’ un değişecek tarzına ilk ipucu oluyor. Davranış anlamına gelen Latitude kelimesi, modelin farklı olma çabasına katkıda bulunuyor.

Kendi yolunu çizmeyi amaçlayan Renault’ un ilk orta üst sınıf sedanı Latitude, Moskova Fuarı’ ndaki tanıtımından sonra bu ay ilk defa Paris Otomobil Fuarı’ nda Avrupalı tüketici ile buluşuyor. İlk bakışta tüm gücünü gözler önüne seren ön tasarımı, farklılaşmasına yardım eden uzun arka farları ve diğer arka parçaları, Laguna’ ya benzese de farkların eksik edilmediği yan tasarımı ile Latitude, Renault ürün gamında olmasa da, orta üst sınıf sedanlar arasında farklı olma amacına ulaşıyor. 29 Ekim’ de açılacak olan İstanbul AutoShow’ da halkımıza tanıtılacak modelin 2011 Şubat’ ında satışa sunulması bekleniyor. İlk haberlerinden itibaren pek çok sürücünün dikkatini çeken aracı şimdiden almayı kararlaştıran tüketiciler var. Almadan önce size rehberlik etmek istiyoruz. Latitude, Renault ile Nissan’ ın Kore pazarına yarattığı markası Samsung’ un Busan fabrikasında üretilecek. Kore’ de üretilecek aracın tasarımı Koreli kardeşi SM5’ ten uzak. En dikkat çeken kısımları arasında arka tasarımını sayabileceğimiz aracın iç mekanı da sınıfın standartlarına uygun. Renault’ un ürün gamında bir fazlalık olmak yerine gerekli bir araç olduğunu kanıtlamaya çalışan araç bunu yapmakta haklı, kimse Renault gibi bir markadan bu sınıfta bir araç beklemiyordu. Ancak bu büyük bir sürpriz oldu. Bir çok ülkede satışa sunulacak modelden büyük beklentilerin olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Sedan diyarı olarak tanımlayabileceğimiz ülkemizde bu sınıfta daha ekonomik bir tercih olarak karşımıza çıkacak aracın tasarım özellikleri ilgi çekici.

Renault Latitude Ön  Ön tasarımda ilk olarak virgül formlu karartılmış farlar dikkat çekiyor. Günümüzde halen yuvarlak hatlı olmalarına rağmen bu görünümden uzak olan Renault ön farlarından farklı olan farlar, kadınsılığı çağrıştırmaları ve kibar hatları ile aracın zarifliğini vurguluyor. Farlar arasını kaplayan ızgarayı güncel ürün gamında bulmak zor, ancak bu araçta Renault yeniden bir ızgara kullanıyor. Tüm kenarları parlak bir kenarlıkla kaplanan ızgaranın ortasında bulunan Renault logosunun altında kalan ince çizgiler, logo hizasında kalınlaşarak logoya vurgu yapıyor. Son uçları yukarı bakan farlar, araca bir yüz ifadesi kazandırıyor. İçinde büyük bir göz gibi görünen bir yuvarlak barındıran farlar aydınlatma kalitesine dair ipuçları veriyorlar. Bu güzelliğin alt kısımda devam ettiğini söyleyemeyiz. Ancak alt kısım kötü görünmüyor. Izgara hizasında bulunan dikdörtgen şekilli açıklık daha estetik bir formda olabilirdi. Siyah yuvarları üzerinde sis farları fazlasıyla sade. Ancak ön tasarımın kötü bir izlenim bıraktığını söylemek kesinlikle yanlış. Kibar ön tasarımdan sonra Laguna’ dakine benzer yan tasarıma geçiyoruz.

Renault Latitude ArkaLaguna’ da bulunan önden düz gidip, arkada geniş bir daire çizerek öne gelen yan tasarımı eleştiri topluyordu. Bu aracın yan tasarımında çok büyük bir gelişme olduğu söylenemez ancak bir ilerleme var. Önden düz gidip, arka kapının sonunda bir yarın elipsin eğimi ile öne gelen yan camın kenarlarında tüm çevreyi kaplayan nikelaj bulunuyor. Arka kapı camının sonuna doğru büyük miktarda kalınlaşan çizgi fark yaratıyor. Sade kapı kolları bulunan yan yüzeyin alt kısmında arka tekerleğe doğru yumuşayan bir vurgu bulunuyor. Arka farların yana uzanan parmağının tepesinden başlayan ve ön tekerleğe kadar giden, kapı kollarından da geçen vurgu dışında bir de arka tekerlerin çevresinde bir vurgu bulunuyor.  Sade ve modern yan tasarım, bu sınıfta daha yenilikçi bir görünüm olarak karşımıza çıkıyor. Adından övgüyle bahsettiğimiz arka atarsımda ise başta dikdörtgen şekilli olan ve daha sonra öne bir parmak ile uzanan farlar bulunuyor. Farların arasında bulunan parlak çıtanın devamı şeklinde uzayan farların içindeki beyaz kısım farlara renk katıyor. Bu çıta üzerinde model adı özel yazı tipi ile yazılı. Üst kenarı yuvarlak hatlarla yükselen çıta şık görünüyor. Çıtanın yukarısında logo, altında ise plaka bulunuyor. Laguna’ nın boş ve sade arka tasarımındansa, bu araçtaki daha canlı arka tasarım daha çok beğeni topluyor. Egsoz çıkışları ile sportif görünen siyah alt kısım dış tasarımı tamamlıyor.

Renault Latitude İç

İç mekanda ise tüm ürün gamını çağırıştıran bir ön konsol bulunuyor. Kava çıkışları, büyük Start-Stop düğmesi, kanat gibi iki yandan uzanan radyo kontrolleri ve iç içe geçmiş havalandırma kontrolleri şık orta paneli tamamlıyor. Şık yazı tipleri ile göstergeler arasında bir ekran bulunuyor. Simit ise alışılan Renault direksiyonu şeklinde. Kahverengi ve sarının hakim olduğu iç mekan sınıfın Premium üyelerine yetişmese de, aracın bütünü gibi daha ekonomik ve alternatif olduğunu belli ediyor. Kore’ de üretilen ve Samsung SM5 üzerine geliştirilen model başarılı bir Renault olma yolunda gibi görünüyor. İstanbul AutoShow’ da inceleme fırsatı bulacağımız aracın satışa sunulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Üstündeki logodandır belki ama, bu aracı daha basit görüyor çoğu kişi. İşte bu nedenle araç, farklı olduğunu anlatmaya çalışıyor. Renault’ un yeni amiral gemisi olan Latitude, kendine has stili ile dikkatleri çekiyor. Renault’ tan yeni bir bombaya hazır olmamızda fayda var, her an bunun gibi bir araç ile karşımıza çıkıp bizi şaşırtabilir. Latitude’ ü tercih edince büyük ihtimalle paranızın karşılığını alacaksınız. Tabii, o bir Mercedes-Benz E-Serisi değil, ancak yine de ona bir alternatif. Tasarruf yapmak isteyenlere ve daha fazla lüksü hak ettiğini düşünenlere ekonomik bir seçim olarak Latitude’ ü yaratan Renault’ a bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s