Fiat Punto Evo

Bu yazıdaki otomobil ikinci el niteliği taşımaktadır.

Fiat Punto Evo, bir kere daha ad değiştirdi ve sadece Punto oldu. Tasarım ve iç mekanda değişimlerin gerçekleştiği yeni modelin her yönden detaylı incelemesi için tıklayınız.

Yıllar önce, otomobiller şimdiki şekillerini almaya başladıklarında, kim düşünebilirdi gelecekte, küçük otomobillerin o zamanın büyük hatch’ lerinin boylarına erişeceğini? Ya da onların en öne geçebilecekleri? Bunu tahmin etmek o zamanlar çok fantastik bir fikir olsa da, şimdi bunları hayal etmek zor değil. Çoğu markanın hem kompakt sınıfta, hem de küçük sınıfta modelleri var, markalar bunu yaparak aslında soyları aynı olan iki aracı birbirine ezeli düşman yapıyor. Küçük sınıf hatchback araçlar, kompakt sınıfa göre daha ucuz olmalarına rağmen sürüş, tasarım ve konfor konusunda oldukça tatmin ediyorlar. Kompakt sınıf araçlar ise daha büyük olmaları ile küçük kardeşlerinin önünde yer alıyorlar, ayrıca farklı donanımlar da işin içine girince ağabeylerin kardeşlerini ezmeleri normal oluyor. Ancak boyut ve hitap edilen müşteriler gibi faktörleri değerlendirme kriterleri arasından çıkarırsak, bakalım küçük araçlar, büyük kardeşlerine yaklaşabiliyor mu?

Bu sorunun cevabını bulmak için, küçük araçlar sınıfına bu sene başında yeniden giriş yapan Fiat Punto Evo’ yu kullanacağız. Daha önce Grande Punto adıyla satılan Punto, aslında pek de kısa bir ömür yaşamadı. 2010 yılı başında bu sınıfta çok satan araçlardan biri olan Punto’ yu yenileme kararı alan Fiat, sınıfa yeniden daha başarılı bir araç ile girdi. Punto Evo, önceki nesle göre daha farklı bir tasarıma sahip.Öndeki iki ızgarası ile Linea’ ya benzer bir görünüm sunan Grande Punto, yeni neslinde, 500’ deki gibi daha sempatik ve eskimsi bir görünüme kavuşmuş. Evo ile ilk karşılaşmanızda onun kötülediğini düşünebilirsiniz, ancak onu daha sonra şirinliği ile kabullenebiliyoruz. Yan tasarımda değişim bulunmazken, arka tasarımda ise farların yenilendiğini görüyoruz. Ayrıca alt kısmın da değiştiği gözlerden kaçmayan bir detay. İç mekanda ise çok büyük ilerlemeler var. Oldukça konforlu hale gelen aracın dış tasarımda da güzel bir görünüm sunduğu kişiden kişiye değişen bir yorum. 2010 Yılın Otomobili olan Volkswagen Polo, Focus Sedan dışında Ford’ un çok satan modeli olan Fiesta, Türkiye’ de üretimine başlanan Hyundai i20, Audi’ nin bu yıl çıkan A1’ i ve Citroen’ in panoramik tavanlı C3’ ü karşısında zor bir savaş verecek olan Punto Evo’ nun işi gerçekten zor.

 Fiat-Punto_Evo_2010_1600x1200_wallpaper_01Ancak yine de Punto Evo, yeniden bu sınıfa girdiği için küçümsenecek bir model değil. Gurur duyduğu geçmişi ve geliştirilen gövdesi ile rakiplerinden bir adım önde olan Evo’ nun ön tasarımında çift ızgara yerine daha farklı bir detay bulunuyor. Logonun üzerinde bulunduğu iki yana uzayan parlak şerit, araca şirin bir hava katsa da, beğeni toplaması uzun sürebiliyor. Şekilleri pek değişmeyen şirin ön farlar ile de pekiştirilen bu şirin görüntü hanımları kendine çekiyor. Alt kısımda ise öndeki yuvarlak hatlı yapıya uyum sğalyan ızgara ve çevresinde plastik parçalar bulunuyor. Açık bir ağız üzerinden geçen bir bıyık gibi görünen bu plastik parça, farlar hizasına geldiğinde küçülüyor ve sis farları için uygun alan oluşuyor. Çizgi şekilli sis farları dışında daha da altta yuvarlak şekilli aydınlatmalar bulunduran bu plastik parça orta kısmında plakayı taşıyor.Farların iç kısımlarından başlayan vurgu kaput üzerinde gidiyor. Çok da sportif bir görüntü sergilemeyen Punto Evo, ön tasarımda önceki neslinden daha sakin bir tarza bürünmüş. Ama ön tasarımda başarılıca yapılan bir iş bulunuyor. Ön tasarımın içinizde uyandırdığı duygular şaşırtıcı şekilde size bu aracın İtalyan olduğunu söylüyor. Önündeki logo farklı olsa bile bu şerit ve sempatik farlar ile onun bir küçük çocuk olduğunu, ve İtalyan olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Fiat-Punto_Evo_2010_1600x1200_wallpaper_20

Kendi kimliğini çok başarılı bir şekilde yansıtan ön tasarım, yan  kısımda ise kendini alışıldık hatlara bırakıyor. Önceki nesilden hatırladığımız yan tasarım, 3 ve 5 kapılı versiyonda pek değişmiyor.Önden yukarı çıkan, ardından yuvarlak eğimle düz gidip, daha sonra öne dönen cam şekli, bu nesle daha çok yakışmış. Ancak yine de çok canlı bir görünüm yaratamayan cam şeklinden tatmin olamayanlar için yan kısma başka detaylar da konulmuş. Kapı altındaki ekleme parçasının sonunda bulunan gümüş parça içerisinde, yeni nesil için yaratılan yeni Punto logosu yer alıyor. Değişik kapı kolu şekli korunan aracın ön farların dış kenarından gelen vurgusu kapı kollarının ortasından geçerek arkaya kadat uzuyor. Tekerlek çevresinde yuvarlak vurgular barındıran aracın yan sinyal lambaları ise basit bir şekilde. Parlak bir kaplama ile çevrelenen yan aynalar da oldukça sportif. Arka tasarımda ise önceki nesilden fark bulmak zor. Ancak değiştirilen ve karartılan arka farlar şık ve hatları daha belirgin. Ortada bulunan ve bagaj kapağının açılmasını sağlayan logo halen yerinde. Logonun altında bulunan yeni model logosu, daha sağında bir de takısı, “Evo”’ yu barındırıyor. Alt kısımda plakayı taşıyan plastik parça ve kedigözlerinin şekil olarak uyumu gerçekten güzel. Yuvarlak hatları ile öne çıkan bu parçalar öndeki kardeşlerini aratmıyor.

Fiat-Punto_Evo_2010_1600x1200_wallpaper_2d

İç mekanda ise çok büyük yenilikler var. Blue&Me teknolojisi ile birleştirilen Navigasyon sistemi, aracın içine uyumlu bir şekilde tepede bulunuyor. Blue&Me- TomTom adı verilen sistem dokunmatik olması ile de rahat kullanılıyor. Ön panelin bazı kısımlarının yanı sıra koltuk ve kapı içlerinin bazı kısımlarında da bulunan kırmızı kaplamalar şık görünüm oluşturuyor. Hava çıkışlarının bulunduğu siyah kısımda dik olarak duran navigasyon, altında kırmızı kaplamaların ardından radyo kontrollerini barındırıyor. Kırmızı kaplamalar bitince havalandırma kontrollerini barındıran ön kısım ekranların parlak siyah olması ile de havalı görünüyor. Kapı iç yüzlerinin de şık döşendiği aracın arka sırası 3 kapılı versiyonda dahi çok sorun yaratmıyor. Sportif gösterge paneli ile de dikkat çeken araç, iç mekan konusunda çok gelişmiş. Şık anahtarları ile de öne çıkan araç aksesuarları ile sahibini kendine çekiyor. 27.000 TL ile 34.500 TL arasında değişen fiyat aralığı ile de tercih edilebilecek bir otomobil olan Punto Evo, yen, nesli ile çok satamasa ve yollarda önceki nesli kadar sık görülmese de beğeni topluyor. Küçük otomobiller arasında adını pek duyuramasa da, aslında gizli bir yetenek olan Punto Evo’ yu görmekten mutluluk duyuyoruz. Sınıfının en iyi araçlarından biri, bunun yanı sıra ekonomik ve şık olması ile de öne çıkıyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s