Ford Fiesta

Bu yazıdaki otomobil ikinci el niteliği taşımaktadır.

Ford Fiesta 2013′ e makyajlı modeli ile girdi. Fiesta’ nın yeni hali hakkındaki detaylı incelememiz için tıklayınız.

Son yılların otomobil dünyasında en büyük savaş meydanı olan kompakt sınıfta markaları temsil eden uygun boyutlu sempatik araçlar savaşlarına devam ederken markalar boş durmuyor elbette. Kompakt sınıfın boyutları olmasa da konforlarını ve kullanışlılıklarını daha küçük bir gövdeye sığdırma derdinde olan markaların en az büyük araçları kadar popüler olan küçük sınıf araçları, şirin tasarımları dışında kendilerine çekmek için bolca oyuncakları da beraberlerinde getiriyorlar. Volkswagen Polo, Opel Corsa, Renault Clio, Hyundai i20, Fiat Punto gibi araçların liderlik için yarıştığı sınıfta, Amerikanların Amerika pazarında da kullandığı bir modelleri bulunuyor. Ford’ un bu sınıftaki ufaklığı ise nesillerdir hayatını sürdüren modeli Fiesta. Ford’ un daha önceki hayatlarında da başarılı olan modeli Fiesta, son yıllarda güncellenen rakipleri karşısında sade bir tercih olarak beğenilse de artık sadelik o kadar avantajlı bir özellik değildi. Bu nedenle Fiesta en güzel giysilerini giyindi ve karşımıza çok daha sempatik, sportif ve şık haliyle çıktı.

 Ford Fiesta ÖnFord’ un kinetik tasarım felsefesine uygun olarak yaratılan araçta bir çok kibar detay bayanların dikkatini çekiyor. Arkaya uzayan çekik gözlere benzeyen farlar, uzun arka stoplar ve 3 kapı veya 5 kapılı versiyonda da çok güzel gözüken cam şekli sportif görünümün alabileceği en kibar formdalar. Amerika’ da sedan tipi de bulunan aracın ilginç renk seçenekleri de yolda görüldüğünde ilgi çekiyor. Bizim fıstık yeşili, pembe ve açık mavi olarak bildiğimiz renkleri Su Yeşili, Elektrik Kırmızı ve Vizyon Mavi olarak adlandıran markanın Fiesta için bunlar dışında daha bir çok renk seçeneği bulunuyor. Sportif görünüm iç mekanda da devam ediyor. Ön tasarımında Ford’ un yeni araçlarında kullandığı ve kinetik tasarımın bir parçası olan ızgara tasarımı yerine logo çevresinde çizgi şeklinde küçük hava boşlukları barındıran aracın farları arkaya doğru bir kenarından uzuyor. Oluşan güzel görünüm kimi zaman fazla kibar gözükse de bayanların oldukça çok ilgisini çekiyor. Farların altında herhangi bir zemin üzerinde bulunmayan, zemine gömülü yuvarlak şekilli büyük sis farları boyutlarıyla ilgi çekiyor. Ford logosunun altında çoğu Ford modelindeki gibi büyük bir ızgara bulunuyor. Bu dev ızgara üstünde plakayı barındırıyor ve ön kısım bir yüze benzetildiğinde yüzü somurtkan bir yüze çeviriyor.

Ford Fiesta Arka

Yine de güzel gözüken dev ızgara bu tür şirin bir araca şaşırtıcı şekilde güzel oturmuş. Yan tasarımında önden yukarı çıkıp, orada dik bir çizgi çizip yuvarlak eğimle öne dönen camın alt kenarında nikelaj bulunuyor. Hem coupe hem de 5 kapılı versiyonda bulunan cam şekli iki versiyonda da şık duruyor. Beş kapılı versiyonda yanda 3. bir cam da bulunduran aracın camları sınıfındaki araçlara göre daha küçük görüş alanı sunuyor. Öne doğru eğilen aracın kapı kolları üzerinden geçen bir vurgu bulunuyor. Tekerlekler çevresinde ve altlarında bulunan vurgular da sportif görünüme katkıda bulunuyor. Güzel görünüme sahip jantlar yan tasarımdaki güzelliği arttırıyor. Küçük çıtaları ile daha büyük görüş alanı sunabilecek camlar boyutlarının küçüklüğü ile kaybediyor. Arka tasarımında dik konumdaki üçgen kırmızı farlar öne doğru uzamakta. Şık görünen stop lambaları hem bagaj kapağı camına hem de yan camlara uyum sağlayabiliyor. Plakanın üzerinde bulunan parlak çizgi, üstünde küçük Ford logosunu taşıyor. Daha önceden görmediğimiz şekilde yazılan model adı, model adına yapılmış bir logo aslında. Küçük bagaj kapağı sınıfındaki araçlara göre daha az yer sunuyor ve yükleme konusunda sorunlar da yaşatmıyor değil. Bagaj kapağının altında onun şeklinin simetriği gibi bir siyah kaplama bulunuyor. Şehir içinde kullanıma uygun araç, aileler için pek uygun bir araç olamıyor.

Ford Fiesta İç

İç mekanında ise dışarıdan ipuçları bulunan aracın direksiyon üstünde ve bazı bölgelerinde renkli kaplamalar bulunuyor. En güzel kırmızı, en kötü ise mavi renkle kaplanan bu bölümler aracın özel yerleri. Ön konsolun düzenlenişi gayet beğeni topluyor ve bazı düğmelerin şekli de gayet hoş. Ortada bulunan üç sütun bir çok düğme taşıyor. Yanlarında yine estetik şekilde hava çıkışları barındıran ön konsol genel olarak güzel görünüme sahip. Dışarıya çıkık silindirlerle çevrelenmiş güzel göstergeler genel tarza uygun ve ön konsol daha parlak bir malzemeden yapılmış. Konforlu ve şık iç mekan güzel tasarlanmış olsa da içinde uzun yolculuklar yapmak o kadar kolay değil. Sürücüsü için sunduğu güzel olanaklarla da öne çıkan araç, 30.070 TL’ den başlayan fiyatlara ve bir çok versiyona sahip. Sınıfındaki araçlar kadar geniş olmayan iç mekanı tek dezavantajı olan aracın tasarımı gayet güzel. Öğrenci ve bayanların ilgisini bolca çeken araç, bu sınıfta oldukça beğeni topluyor.

2 yorum var.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s