Ford Kuga

Bu yazıdaki otomobil ikinci el niteliği taşımaktadır.

Ford Kuga beklenen sürenin sonunda yenilendi. Yeni nesil Ford Kuga’ nın her yönden detaylı incelemesi için tıklayınız.

Şehirlerde SUV veya Crossover tipi araçlar kullanmanın giderek arttığı bu yıllarda, eskiden uyulan şehirde sedan veya hatchback, arazide SUV veya Crossover gibi standartlar yok. Bu kuralların alt üst olduğu yıllarda, şehirde arazi aracı kullananların sayısının artması gibi, arazi araçlarının güzelliği de artıyor. Küçük sınıftaki araçlarda kendilerini belli eden modern çizgiler, yavaş yavaş arazicileri de etkiliyor. Dacia gibi ucuz markaların bile giriş yaptığı bu sınıfta araç yapmayı çok basit bulan markaların yanı sıra bu sınıfta araç yaratmayı çok profesyonelce yapanlar da var. Rekabetin her geçen gün arttığı bu sınıfta kullanılan araçların giderek modernleşmesi de, şehirde arazi aracı kullanmaya gönüllü olanları etkilemeyi başarıyor.

Bu sınıfın öncüleri halen köşeli çizgilerden kopmasa da, estetik görünümlü bir SUV yaratmak çoğu markanın bu aralar yaptığı şey. Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai, Opel Antara gibi estetik SUV’ lar bir çok sınıftan müşteri toplamayı başarıyor. Sınıfının ünlü üyeleri olan araçların yanında bir de adlarını pek duyuramayanlar bulunuyor. Bunlardan biri, bu ay başında yaptığı atakla biraz da olsa kendinden haberdar eden Ford Kuga. Yeni bir şanzımanla adını duyurmayı başaran Ford Kuga, tasarımında Ford’ un kinetik tasarım felsefesine uygun detaylar barındırıyor. Boyutlarıyla da ilgi çeken yüksek SUV, Ford’ un Avrupa’  daki ürün gamındaki tek SUV olma niteliğine sahip. Tasarımında kullanılan modern detaylar, sınıfında pek kullanılmamasıyla dikkat çekiyor. Ailelere de geniş iç mekanıyla selam gönderen araç bir çok kitleye uygun bir araç.

kuga önÖn tasarımında, Ford’ un bu aralar çoğu aracında kullandığı ızgara dikkat çekiyor. İki yana ve yukarı uzamakta olan iki kolun tepede daha kalın olan parlak bir çizgi ile birleşmesi sonucu oluşan güzel görünümlü ızgara yatay siyah duvarlara sahip. Oldukça yukarıda bulunan ızgara farların yanında. Arkaya doğru uzayan güzel görünümlü farlar, sert köşelere sahip. Üstteki ızgaranın altındaki dev boyutlara sahip ızgara kenarlarında parlak kaplamaya sahip ve bu kaplama en altta kalınlaşıyor. Plakayı da üzerinde barındıran büyük ızgara aracın geneline hakim olan “rüzgar şekillendirmiş” etkisine uymakta.  Farların altına baktığınızda ise dikkat çeken bir detay göreceksiniz, farlarınşeklineuygun ve farın alt kenarını kaplayan girinti bir hava boşluğu görevi yapıyor. Araca ağlamaklı bir görünüm veren bu hava boşlukları sportif görünüyor, ancak neden yapılmış diye düşündürmüyor değil. Şık ön tasarımı bir yüze benzetecek olursanız, araç huysuz görünecektir.

kuga arka

Yan tasarımında ise şaşırtıcı şekilde güzel olan araç, gayet modern cam şekline sahip. Bu sınıftaki araçlarda pek alışkın olmadığımız bu güzel görünüme katkısı olan detaylardan biri de sinyal lambasının yerinde duran küçük hava boşluğu. Alt kenarı nikelaja sahip yan cam, önden eğimle yukarı çıkıyor ve 3.camdan sonra yuvarlanmış bir köşe ile yukarı çıkıp, oradan yuvarlak eğimle öne geliyor. Güzel cam şeklinin ortasında, kapı araları mat siyah kaplama ile kaplanmış. Büyük camlar ve kapılar yerden oldukça yüksek olunca, kapı kolları alışılanın altında bulunuyor. Kapı kollarının üzerinden geçen vurgu, arka farlarla birleşiyor. Tekerlekler çevresindeki vurgu da olmazsa olmaz. Çoğu arazi aracındakinin tersine altında herhangi bir kaplama barındırmayan araç, genel tarzını arka tasarımda da koruyor. Öne uzana  enteresan şekle sahip arka farlar plakalığa bakan kenarlarında beyaz bir yuvarlak barındırıyor. Farların üzerinde kabartıların devamı olan ince plakalık Ford logosunu, altında ise bagaj açma ekipmanını ve plakayı taşıyor. Bagaj kapağında olan plaka çevresindeki metal kabartılarla güzel görünüyor.Çift egzoz çıkışı, dışlarındaki kaplama ile gayet sportif görünüme sahip.

kuga iç

Gayet güzel tasarımı, devasa boyutlarıyla oldukça kişi tarafından beğenilen ve doğada görebileceğiniz en güzel araçlardan biri olan Kuga, iç mekanında ürün gamındaki diğer araçlara benzemiyor. Ürün gamında, kinetik tasarım felsefesine uyumlu hale getirmek için makyajlanan araçların yenilenen iç mekanlarının gerisinde kalan aracın iç mekanı önceki nesil C-MAX’ e benziyor. Radyo kontrollerini ve navigasyonu barındıran ekran, altında ilginç şekilli havalandırma kontrollerini, üstünde ise hava çıkışlarını, sinyal lambası düğmesini ve Ford Power düğmesini, anahtarsız çalıştırmayı sağlayan sistemin kontrolünü barındırıyor. Ön panel şekli diğer Ford’ lara benzemese de gayet güzel görünüyor. Şık koltukları ve iyi diz mesafesi ile konfor bakımından da sınıfını geçen araç, fiyat söz onusu olduğunda insanı üzmüyor. Yine de çok ucuz olmayan fiyat can yakmıyor. 72.900 TL’ den başlayan fiyatları ile rakiplerine yakın bir fiyat seviyesine sahip olan Kuga, şehirde bu tür araç kullanmaya aday olanların ilgisini çekebilecek türden. Yeni şanzımanı ve iyileştirilen performans özellikleri ile de güvenilir bir araç olan Kuga, arazi konusunda da becerikli olacağına söz veriyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s