Citroen C3 Picasso

Citroen’ in özellikle kompakt sınıfta popüler olduğu şu günlerde, ürün gamına mart ayında katılan yeni C3′ ün Picasso versiyonu da oldukça ilgi çeken bir araç. Citroen’ in ilk olarak C4′ ün büyük hacimli türevlerinde kullandığı takı Picasso, artık çoğu kişi için büyük alan, ferah iç mekan ve konfor kelimelerini çağrıştıran bir kavram olmuştu. C4′ ün büyük hacimli türevlerinin adına eklenen Picasso takısını kullanma sırası ise C3′ e geçmişti artık. Aslında yeni nesil C3 gelmeden önce üretimine başlanan C3 Picasso, yeni C3 geldiğinde bir C3 türevi olduğunu daha iyi anlatıyor.  C4′ ün Picasso türevlerinde göze çarpanlar türevlerin bazı bölgelerinin C4′ ten alınmış olması ve az da olsa asıl modele sadık kalmalarıydı. Asıl model ile türevler arasında bir bütünlük bulunuyordu C4′ te, bu durum C3 ve Picasso türevinde de korunmuş. Asıl modelin gevşek ve yuvarlak hatları korunmuş, ancak far ve şekil gibi özellikler değiştirilmiş.

c3 picasso ön

En büyük farklılık, asıl modelde kullanılan yuvarlak şekillerin yerine bolca dik ve yatay çizgilerin kullanılması. Bu dik ve yatay çizgiler birbirleriyle yuvarlatılmış köşelerle bağlı. Diğer çoğu bölgesinde de dik ve yatay çizgilerin bolca bulunduğu aracın ön tasarımında oldukça cesurca yerleştirilen detaylar bulunuyor. Köşeli far, dikdörtgen çizdikten sonra yana doğru uzarken inceliyor, bu uzayan kısım da turuncu renkli. Bu kıvrımlı ancak hafif köşeli ön farlar aracın bütününe gayet uygun, farların uzama hareketi yapması da C4′ ün ön farlarını andırıyor.  İki farın ortasında oluşan metal boşluk üzerine direkt olarak marka logosu konulmuş, ancak gözden kaçmayan detaylardan biri de bu logonun sağ tarafında eğimli olarak, el yazısı şeklinde Picasso yazılmış olması. Picasso türevlerin logosu olan bu el yazısı halinde yazılan Picasso, genellikle araçların sinyal lambalarının olduğu bölgede olmaktaydı, ancak C3 Picasso kuralları yıkan bir araç, bu kuralı da değiştirmiş. Sis farlarının üzerinde bulunduğu yuvarlatılmış kenarlara sahip siyah dikdörtgen zeminin altında yine geometrik şekle sahip bir gümüş renkli dikdörtgen bulunuyor. İki tarafta da bulunan bu gümüş dikdörtgenlerin arasında ise hava boşluğu bulunuyor. Hava boşluğunun üzerinde bulunan mat siyah dikdörtgen üzerinde ise plaka yer alıyor.

c3 picasso arka

Kuralları yıkan aracın enteresan ön tasarımı her beğeniye uymuyor, değişik bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız bu aracı seveceksiniz demektir. Yan tasarımında  ise ön kapının yanında bulunan cam, ön cama birleşik ve kapıya bakan kenarı kapının eğimine ayak uyduruyor. Yuvarlak hatla arkaya uzanan kapının altında yuvarlatılmış köşelere sahip yan cam yer alıyor. Arka cama siyah kaplama ile birleşik olan ön yan cam arka camın şeklini de kendininkine benzetmiş. Arka camın arkasında bulunan cam da aynen yuvarlatılmış köşelere sahip. Kapıların altında bulunan siyah kaplamalar aracın şekline uyumlu.  Tekerlek çevresindeki vurguların dışında bir tek kapı altı siyah kaplamanın çevresinde vurgular bulunuyor. Köşeli yan tasarımda bulunan büyük camlar aracın büyük olduğunu hissettiriyor. Arka tasarımda ise arka cama bitişik gözüken karartılmış farlar içlerinde beyaz ve siyah iki adet kare bulundurmakta. Bagaj kapağının altında bulunan siyah kaplama farların hizasına geldiğinde yükseliyor, bu yükseltide yine farlar bulunduruyorlar. Bagaj kapağının üzerindeki plakanın üstünde ise gümüş plakalık bulunuyor. Kapak üzerinde model adının yazılış şekli de ilgi çekici.

 

c3 picasso iç

Markanın “Spacebox” olarak da adlandırdığı aracın iç mekanı diğer Picassolar gibi oldukça ferah. Ancak ön panelde de köşeli hatlardan kurtulamayan marka iç mekanda sunduğu panoramik tavan ile aracın sınıf standartlarını belirlemesini sağlıyor. Ön panelde iki adet parlak kaplamalı hava çıkışı barındıran aracın radyo ve havalandırma kontrolleri de benzer şekilde köşeli hatlara sahip. Alıştığımız şekilde gösterge ve bilgi ekranı ortada konumlandırılmış. Parlak malzemeler ile siyah kumaşların uyumu içerisinde rahat yolculukların yapılabileceği araçta arka koltuğun kenar koltuklarından birinin kemeri tavandan çekilerek takılıyor. Büyük iç mekanda siyah ve beyazın tonların oldukça güzel kullanılmış. 34.490 TL ile 36.670 TL arasında değişen fiyat aralığına sahip araç, sınıfında yakın zamanda yenilenecek otomobiller ile savaşa hazır görünüyor. Ancak tek sorun, aracın her beğeniye uymamasında. Büyük alana ihtiyacınız var ve enteresan bir araç arıyorsanız, C3 Picasso aradığınız cevap olacaktır.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s