Lexus CT200h

Bu yazıdaki otomobil Türkiye' de satışta değildir.

Bugün sizi Türkiye’ de tanımadığımız bir marka ile tanıştıracağız. Lexus, aslında Türkiye’ de çok tanıdığımız bir marka olan Toyota’ nın Amerika pazarındaki işlerini ikiye katlamak için yarattığı bir markaydı. Ancak zaman geçti, Lexus Avrupa’ ya da girdi. Buna rağmen Türkiye’ ye girmeyen marka, Avrupa’ da SUV ve sedanlrı ile tanınıyor. IS, GS, CT, RX, LFA, LS sınıfında sedan, SUV ve spor araçları bulunan marka, kompakt sınıfa girişini ise bu yıl hibrid bir model ile yapıyor. Lexus için yeni bir model olan CT200h, ilk olarak tasarımında kontrolsüzce kullanılan eğimleri ile dikkat çekiyor. Ön tasarımında, diğer Lexus modellerine benzerlik gösteren şekilli, içeri gömülü gözüken ızgaranın ortasında bulunan Lexus ambleminin mavi olması Toyota Prius’ a gönderme yapıyor, ancak Lexus’ un diğer bazı modellerinde bu logoya rastlamak mümkün.

ct önIzgaranın üstündeki gümüş çizgi güzel görünüme katkıda bulunuyor, ızgaranın çevresinden itibaren hemen değişik eğimler başlıyor. Bu değişik eğimler far şeklini büyük oranda etkilemiş.Arkaya uzayan farlar net bir şekle sahip değil, bu kimi zaman dezavantaj olsa da değişik göründüğü için kabulleniyoruz.Değişik şekilli enteresan farların altında yine içeri gömülen büyük sis farları, onları çevreleyen siyah kenarlarla durmakta.İçeri piramitin bir kenarı girmiş de, öyle bir girinti oluşmuş, sonra oraya da sis farları konulmuş gibi bir görüntü var. Bu enteresan ön tasarımı beğenmek beceri gerektiriyor gibi gelebilir, ancak markayı çok iyi tanımadığımız için beğenmek daha kolay. Diğer bir enteresan detay ise ilginç hava boşluğu şekli. Normal ızgara ile arasında plaka bulunan hava boşluğu ön görünümde pek bir şey değiştirmese de aracın enteresan dokusuna uymakta.

ct arka

Yan tasarımda çoğu araçta pek bir ilginçlik göremeyiz, ancak Lexus CT200h bu kuralı da değiştiriyor. Oldukça ilginç yan camın büyük kısmını bagajın camı da kaplıyor. Önden itibaren düz gidip, arka kapının sınırında köşegen olarak yukarı çıkıp, oradan da yuvarlakeğimle öne gidiyor şeklinde anlatabileceğimiz yan cam şekli oldukça güzel. Kapının erken bitmesi bagajı büyütüyor, aynı zamanda bundan yan cam da etkileniyor. Kenarları nikelajlı güzel yan cam, yanında büyük yer kaplayan bagaj camını barındırıyor. Yan cam gibi kenarları nikelajlı arka cam, yana kadar çok fazla uzuyor ve neredeyse yan camın büyük kısmını oluşturuyor. Güzel görünen eşsiz yan tasarımın bir eşini otomobil dünyasında bulamazsınız. Kapı altında zor fark edilen metal kabartıları güzel buluyoruz. Arka tasarımında  öne uzayan, üzerinde paralel çizgiler barındıran güzel tasarımlı arka farlar bagaj camının yandaki sonuna kadar uzamakta. Farlar arasındaki boşlukta bagaj açma düğmesi bulunuyor. Bunun üzerinde ise Lexus logosu durmakta. Bagaj açma düğmesinin hemen altında plakanın yeri bulunuyor. Değişik ön, yan ve arka tasarımı anlatmak aslında o kadar zor ki, aslında size bir kaç saat verilecek ve siz de uzun uzun izleyeceksiniz, büyük ihtimalle sonunda güzel bulacaksınız.

ct iç

İç mekanında ise sizi bol düğmeli bir ön konsol karşılıyor. Uzun ama kısa boylu radyo kontrolleri, küçük bir basamağa yerleştirilmiş ve onun altında ise daha küçük ekranlı havalandırma kontrolü bulunuyor. En tepede ise size dev ekran bakıyor. Bol düğmeli konsol şaşırtıcı şekilde güzel görünüyor.İki renkli yuvarlak hatlı direksiyon önünde şık göstergelere komşuluk yapıyor. Tepeden kırmızı renkle aydınlatılan göstergeler sportif sürüşün ipuçlarını veriyor. Deri koltuklar diğer malzemeler ile uyumlu. Her ne kadar plastik malzemeler yoğun olsa da, araç çok güzel gözükmekte. Lexus’ u tanımadığımızı ve onun ilk kompakt sınıf denemesi olduğunu düşünürsek, CT200h çok güzel bir kompakt araç. Henüz Avrupa’ da da çok yeni olan araç halen konseptliğini sürdürüyor. Seneye satışına başlanacak olan CT200h aynı zamanda CT serisinin ilk üyesi. Amerika’ da rastladığımız kaliteli kompaktlara yakın bir görünüme ve kaliteye sahip olan araç, eşsiz tasarımı ve üstün konforu ile ilgi çekiyor. Bu aracı Türkiye’ de ağırlamayı çok isteriz, ancak bunun için ilk önce Lexus’ un Türkiye’ ye gelişini beklemek gerek.

2 yorum var.

 1. Bahadir Inanc Altin

  Lexus un avrupadaki merkezi Lexus Brussels, ben mayis ayinda bi ct200H siparisi verdim. Arac mukemmel fakat burda dahi bu araci elde edebilmek icin 6 ay beklemek gerekiyor. Lexus un bicok araci icin bu gecerli. Ama bi lexusun ne oldugunu anlayabilmek icn bi kez direksiyonuna gecmek gerekli! Lexus araba degil ucan hali…

  Beğen

  1. Otomobil Günlüğü

   Haklısınız, Lexus’ lara bakıldığında bile kaliteleri anlaşılıyor. Bu yıl içinde yeni sedanı (GS)’ yi yenilemesini beklediğimiz Lexus’ un ülkemize resmi olarak gelebilmesi için ise hala ne yazık ki bekliyoruz.

   Beğen

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s