Mazda 3

Bir iki gündür sizi yeniliklerden haberdar etmek için başka araçlar hakkında yazılar yazdık, ancak yurtdışında geçen günler bitmedi. Halen programın dışındayız, ancak bugün size Almanya’ nın küçük kentlerinde en çok rastlanan araçlardan birin anlatacağız. Aslında sadece Almanya değil, Lüksemburg’ da da çok rastlanan bir araç. Fransa dönüşünde, küçük ülke Lüksemburg’ a uğradık. Lüksemburg çok küçük olmasına rağmen çok fazla gelir durumu yüksek insan barındırıyor. Lüksemburg’ un durumunu aklınızda tutun, bir de Almanya’ da küçük şehir olarak Düren ve Aachen’ a, büyük şehir olarak ise Köln’ e uğradık. Buralarda çok rastlanan araçlar birbirlerinden çok farklı. Ancak bu şehirlerin hepsinde ortak çok rastlanan aracı düşündüğünüzde Mazda 3′ ü rahatça bulabilirsiniz. Mazda’ nın geçen senelerde bir adan atak yapmasını sağlayan araç, yeni neslinde çok daha sportif bir görünüme kavuşurken, Mazda’ nın diğer modellerine de rehberlik ediyor.

Mazda-3_2010_1600x1200_wallpaper_01


Tasarımında Mazda’ nın yeni standart tasarım detaylarını barındıran aracın hatchback versiyonunu inceliyoruz. Ön tasarımında arkaya doğru uzanan göz şeklindeki keskin farlar zoom-zoom ruhunu iyi yansıtıyor, ancak bunu yapan bir tek farlar değil. Muhteşem şekilli ızgara içinde tamponu da barındırıyor, bu nedenle plaka da içerisinde. 5 noktalı dev ızgara güzel şekli ile ilgileri topluyor. Sis farları bile çok güzel dizayn edilmiş. Yaprak şekilli sis farları gri bir zemin üzerinde bulunuyor ve bu gri zemin yukarıya kadar uzamakta. Sis farlarının şekline oldukça benzeyen siyah kaplama altında küçük bir siyah çizgi barındırıyor, bu tasarımda pek fazla bir şey değiştirmeyen bir detay. Izgaranın şekli o kadar ilgi çekici ki, bir kere daha anlatmak istiyoruz, ancak bu zor, en iyisi bakıp tadını çıkarmak. Mazda logosu metal kısmın üzerinde tek başına durmakta ve içi siyah ile kaplı, bu dev ızgaranın üstünde küçük logonun tek başına durması güzel düşünülmüş. Muhteşem deyimini ön tasarım için pek kullanmayız,ancak bu araç hak ediyor. Aracın önündeki ızgaranın altında metal kısım biraz küçülüyor.

Mazda-3_2010_1600x1200_wallpaper_25

Yan tasarımda ise önceki nesilden tanıdığımız çizgiler bulunuyor, ancak hafif makyajı fark etmek için çok dikkatli olmak gerekiyor. Önden düz gelip, arka camda itibaren köşeyle düz olarakyukarı çıkıp, oradan yuvarlak eğimle aşağıya inen cam şeklinde ufak düzeltmeler yan görünümü iyileştirmiş. Kapı şekillerinde de iyileştirmeler yapılmış. Camların küçük olması gövdeyi büyük gösteriyor, bu da bazen aracın sınıfından daha büyük gözükmesine neden oluyor. Kapıların altındaki metal vurgular sportif görünüm yaratıyor ve tekerlek çevresindeki vurgular da onlara katkıda bulunuyor. Arka tasarımda öne uzanan uzun farlar, eski nesildekine göre çok daha güzel gözükmekte. İçinde kırmızı, beyaz ve gri renkli detaylar barındıran cam kaplı farlar şekilleri ve renkleri ile ilgi çekici bir hale gelmiş. Bagaj kapağının altında bulunan plakanın üstünde Mazda logosu bagaj kapağında tek başına durmakta. Bagajdaki siyah düğme aracılığıyla açılan bagaj sınıfı düzeyinde kapasiteye sahip.

Mazda-3_2010_1600x1200_wallpaper_44

İç mekanda güzel gözüken çift halkalı dışarı çıkık göstergeler ortasında ekrana ev sahipliği yapıyor. Konsolda yuvarlak detaylardan kurtulamamış marka, ancak konsol güzel gözükmekte. Konsolun oldukça üstünde iki adet ekran havalandırma ve radyo dair bilgileri vermekle görevli. Konsolun direkt vitese kar uzanıyormuş görüntüsü her yerde gümüş malzemeler kullanılarak yaratılmış. Bu yukarıdaki ekranlar yeni sürücüler için zorlayıcı olsa da alışılınca zorluk kalkıyor. Arka sıranın sunduğu diz mesafesi oldukça iyi. Sedandan pahalı hatchback ülkemizde 43.611 TL’ den başlayan fiyatlarla satılmakta. Sportif görünümlü yeni 3, ülkemizde henüz ilk neslinin satışlarını geçemese de iyileştirmeleriyle, Alman ve Amerikan rakipleriyle rekabet edebilecek seviyeye geldi. Yurt dışında gelir seviyesi daha yüksek olunca, Mazda 3′ ü yurt dışında ülkemizdekinin tersine bayanlar daha çok kullanıyor. Sınıfında iyi bir alternatif olan araç, fiyatıyla rakiplerinin üstünde olsa da tasarımıyla bu pahayı hak ediyor. Japonlardan olan beklentilerimizi karşılayan 3, çok harika olmayan iç mekanına rağmen sorun yaşatmıyor, ve aerodinamik yapıya sahip sportif  gövdesi ile yolda dikkat çekiyor. Yani durup da incelemek isteyebileceğiniz bir model olarak tanımlayabiliriz. Zoom-zoom ruhunun asıl etkisi olan enerjik tasarımı oldukça başarılı şekilde yansıtan tasarım, kompakt sınıftaki bir araç için oldukça güzel. Genç ve küçük aileler için oldukça uygun aracı seçmemek için bir neden fiyatı oluyor.

Yorumunuzu Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s