Peugeot 508

Paris Otomobil Fuarı devam ederken detayları açıklanan modeller de artıyor. Renault’ un makyajlanan Laguna’ sı, Ford’ un yeni Focus’ u, Opel’ in Astra GTC’ si, ve çok daha fazla model bu seneki Paris Otomobil Fuarı’ nda tanıtılıyor. Bu fuarda her markanın standında büyük ilgi bulunuyor. Sanki özellikle tüm modellerin tanıtımı Paris’ e mi bırakılmış nedir, bu sene gerçekten model bolluğu yaşıyoruz. Daha da üst sınıfa erişen tanındık markalar, yeni yaratılan ortalama sınıflar ve yeni standartları belirleyen lüks modeller çıktıkça markalar bu sınıflara erişme gereği duyuyor. Renault’ un Moskova Otomobil Fuarı’ nda tanıttığı Latitude adlı orta sınıf ile orta üst arasında kalan modeli bir çok markayı harekete geçirmiş olsa gerek.

Kia, Magentis hakkındaki çizimlerini arttırdı, Mercedes C-Serisi’ nin makyajlanacağının işaretlerini verdi, Ford Mondeo makyajlandı ve Peugeot daha önce tanıttığı bir konseptini hayata geçirdi. Peugeot’ un yenilediği logosunu ve tarzının tanıttığı Cenevre Otomobil Fuarında, Peugeot standında aynı zamanda 5 by Peugeot adlı bir konsept bulunuyordu. Gerçeğe yakın görünen aracın hayata geçmiş hali ise 508 oluyor. Peugeot’ u orta sınıfta temsil eden modeli 407 geçirdiği makyajın ardından biraz daha hayatta kalacak olsa da yakın zaman sonra yerini 508’ e bırakacak. Basına dağıtılan ilk fotoğraflarında SW türevi de bulunan 508’ in tıpkı 407’ deki gibi bir coupe versiyonu bulunacak mı bilmiyoruz. Yenilenen yüz ifadesi ve yuvarlak hatlardan kurtulan gövdesi ile dikkat çeken 5 by Peugeot’ un hayattaki versiyonu 508 ise kendine rakip olarak Renault Latitude’ ü kestirmiş. Orta sınıftan orta üst sınıfa doğru yol alan sedanlar birbirini de tetikliyor elbette. Peugeot’ un kendi ülkesinden rakibi Renault kısa zaman sonra zorlanmaya başlayacaktır. Ülkemize şubat ayında gelmesi beklenen Latitude’ den yakın zaman sonra gelecek 508 ile ülkemizde de büyük savaş başlayacak. Bakalım 508 buna hazır mı.

İlk olarak ön tasarımda siyah bir parça üzerinde bulunan marka logosunun yerini kaput üzerinde, ancak bir girintiye yerleştirilen logo almış. Logonun altında ise yuvarlak hatlara sahip ızgara bulunuyor. Kenarlarında parlak çizgiler bulunan ızgaranın alt kısmında plaka bulunuyor. Kaput üzerindeki Peugeot logosunun altında bulunan ızgaranın tam logo hizasındaki kısmında yeni yazı tipi ile Peugeot yazmakta. Versiyona göre değişen bir detay da ızgara üzerinde yazan GT harfleri. Yana doğru kalınlaşan üçgen formlu farlar güzel görünüyor. Tıpkı konseptteki gibi içinde çiçek şeklini oluşturan noktalar barındıran farlar araca yeni yüz ifadesi katıyor. Büyük ızgaranın altında çizgi şekilli daha küçük bir hava boşluğu da bulunuyor. Sis farları ise ön kısmı gösteren bir şekle sahip. “r” şeklindeki sis farları ön tasarımdaki köşeli havaya uyum sağlıyor. Takdir edilen ön tasarımda fark edilmeyen kaput üzerindeki dalgalara da bakalım. Ön farların aşağıyı gösteren köşesinden başlayıp kaputun sonuna kadar uzayan vurgu dışında logonun çevresinde bulunan girintinin devamı da kaputun sonuna kadar gidiyor. Önden düz bir hatla arkaya kadar gittikten sonra önden gelen dalga şekilli hatla köşe ile çakışan yan camın tüm kenarlarında nikelaj bulunuyor. Kapı aralarının kaygan siyah malzeme ile kaplandığı yan görünümün en önemli detayı yan cam aracın cömertliğine katkıda bulunuyor. Tekerlekler çevresinde çok hafif yuvarlak vurgular barındıran aracın kapı altlarında tek başına çizgi şeklinde bir vurgu bulunuyor. Sade kapı kolları gövde renginde. Yan aynalarda bulunan sinyal lambaları ile yan gövde kirletilmemiş.

Yan tasarımdaki dikkat çeken bir diğer detay ise fantastik jantlar. Parlak renklerin yanı sıra siyah kaygan yüzeylerin de kullanıldığı jantlar GT versiyonun en önemli detaylarından. Ön sıranın yan camları biri hareketli iki parçadan oluşuyor. Arka sıra yan camları ise tek parça halinde, ancak kapının yan kenarında siyah bir çizgi bulunuyor. Aslında Renault Laguna’ nın yan camına benzeyen bu görünüm yine de beğeni topluyor. Arka tasarımda ise konsept modelde gördüğümüz farlar bulunuyor. Bayrak gibi diğer ucu yukarı uzayan büyük arka farlar üzerinde iki adet beyaz çizgi bulunmakta. Bagaj kağağı üzerinde sona doğru bulunan parlak şerit beğeni topluyor ve aracın geniş olduğu hissini veriyor. Yataya yakın konumu ile arka cam görüş sorunu yaşatabilir. Bagaj kapağı üzerinde model adı bulunmuyor ve ortada yeni marka logosu, altında ise yeni yazı tipi ile marka adı bulunuyor. Alt kısımda ise siyah bir girinti plakaya yer açıyor. Bu girintide plakanın iki yanında sportif egsoz çıkışları bulunuyor.

Son derece cömert bir dış tasarıma sahip olan 508’ in iç mekanında da alışılan Peugeot çizgilerinden kopulmuş. Panoramik tavan seçeneğine de sahip olan aracın iç mekanı davetkar görünüyor. Yuvarlak hatlı sportif göstergelerin yanı sıra değişik şekilli direksiyon da sportif görünüyor. Bir çok farklı katmandan oluşan direksiyonun çevresinde düğmeler bulunuyor. Orta panelde ise ilk olarak navigasyon ekranı bulunuyor, bu ekranın iki yanında hava çıkışları bulunuyor. Bunuhn altında siyah panel üazerinde radyo ve havalandırma kontrolleri bulunuyor. Tüm panellerin şık şekikde olması aracın iç mekanının davetkar görünmesini sağlıyor. Vitesin şık görünümü sürücü koltuğuna oturmanızı söylüyor. Vitesin hizasındaki ve çevresindeki kontroller de siyah zemin üzerinde. Şık orta kısmın dışında kullanılan renk ve kumaşlar da iç mekanı güzel kılıyor. Henüz ülkemizdeki fiyatına dair bilgi verilemeyen aracın markasının anavatanındaki fiyatı 22.900 Euro’ dan başlıyor. Ülkemizde tam olarak bu rakamın karşılığı olmasa da aracın fiyatı gayet uygun olacaktır büyük ihtimalle. Renault Latitude’ ün yanı sıra Volvo S60 gibi araçlarla da rekabet edecek olan 508, ülkemize gelmesini sabırsızlıkla beklediğimiz modellerden.  Son derece modern, konforlu ve seçilebilir bir araç olan 508 orta sınıfın Premium üyeleri A4, C-Serisi ve 3 Serisi ile rekabet edebilecek düzeyde. Peugeot’ un ne kadar ilerlediğinin bir göstergesi olan araçta kusur bulmak zor. Peki savaşa hazır mı diye soracak olursanız, kesinlikle. Peugeot’ un 607’ den sonra yeni amiral gemisi olacak olan aracı 508 tüm özellikleri ile sınıfının üstlerine çıkıyor.

About these ads

There is one comment

Post Your Thoughts

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s